«Панацея», здається, стає реальністю

Усі відомі людству ліки протидіють лише одній хворобі або групі споріднених між собою хвороб. Про «панацею» – лік від усіх недуг – людство мріяло ще за античних часів. В добу Середньовіччя його марно намагалися створити алхіміки. Тепер команда дослідників з Дослідницького інституту ім. Е. Скріппс, що входить до клініки Майо, стверджує, що відкрила щось схоже на панацею. Два препарати, які дослідники успішно випробували на мишах, борються не з конкретними захворюваннями, а з причиною багатьох хвороб як таких – старіючими клітинами, які з віком накопичуються в організмі й відповідають за загальне його ослаблення. А це і є причина більшості хвороб.

 

 

Два препарати – препарат від раку dasatinib, що продається з ринковою назвою sprycel, та природний компонент, який міститься в багатьох фруктах, овочах, листках та зернах і продається як лікарський додаток, що виконує антигістамінну та антизапальну функцію, quercetin – вбивають старіючі клітини. Йдеться про клітини, які втратили здатність до поділу і водночас протидіють природній клітинній смерті – апоптозу. Акумуляцію цих клітин в організмі розглядають як біологічне старіння.

 

«Ми розглядаємо це дослідження як великий крок уперед, що дасть змогу розробити нові види терапії, які можна буде безпечно застосовувати на пацієнтах, щоб збільшити тривалість життя й лікувати хвороби, пов'язані з віком», – каже професор Інституту ім. Е. Скріппс Пол Роббінс, який разом з колеґою, доцентом Лаурою Нідергофнер, очолював експериментальне випробування цих препаратів на мишах в підрозділі Інституту ім. Е. Скріппс у Флориді. 

 

Новий клас препаратів дістав попередню назву «сенолітичних» (від англ. senescence – старіння). Йдеться про методику уповільнення старіння та профілактики пов'язаних з ним хвороб.

 

«В остаточному підсумку ми розраховуємо на можливість відкладати, попереджувати, зменшувати вплив або навіть повертати назад численні хронічні захворювання та розлади усі разом, а не лише одне за раз», – стверджує професор клініки Майо Джеймс Кіркленд, співавтор дослідження. 

 

Окрім терміну «сенолітичний», у процесі дослідження з'явився ще один англомовний неологізм – «healthspan», утворений сполучення слів «health» (здоров’я) та «lifespan» (тривалість життя). «Healthspan», отже, можна перекласти як «час життя, вільний від хвороб». 

 

Головний результат дослідження – збільшення тривалості «healthspan» у мишей унаслідок прийому цих препаратів. Звідси випливає висновок, що досягнення такого самого ефекту в людей матиме колосальний лікувальний потенціал. 

 

Неґативна роль старіючих клітин на організм добре відома. Ці клітини, так само як і ракові, володіють підсиленими «виживальними мережами» (pro-survival network) і втрачають здатність до запрограмованої клітинної смерті – апоптозу  Викликом досі, отже, було те, як виявити й знищити ці клітини, не пошкодивши здорові клітини.

 

Протестувавши dasatinib та quercetin у клітинних культурах, ці препарати довели свою здатність селективно вбивати старіючі клітини. Dasatinib, зокрема, успішно знищував прекурсори старіючих жирових клітин, а quercetin був більш ефективний проти старіючих ендотеліальних клітин та стовбурових клітин кісткового мозку. Поєднання цих двох препаратів зумовило кумулятивний ефект – разом вони виявилися ще ефективнішими, ніж кожен з них поодинці. 

 

«В експерименті на мишах, – каже Нідергофнер, –  ці препарати покращили серцево-судинну функцію, витривалість до фізичних навантажень, знизили остеопороз та ламкість кісток й загалом подовжили “healthspan”. Що найцікавіше: у деяких випадках вони досягали своїх результатів лише за один курс терапії».  

 

Автори попереджують, що перш ніж тестувати цей препарат на людях, треба буде зробити додаткові тести на тваринах. Крім того, вони зазначають, що обидва препарати можуть мати побічні ефекти, принаймні в тривалій перспективі. 

 

Препринтна версія статті з'явилася онлайн 9 березня перед публікацією в журналі Aging Cell

 

Drugs that dramatically increase healthy lifespan discovered by Scripps Research, Mayo Clinic

Kurzweil accelerating intelligence, 10/03/2015

Зреферував Євген Ланюк

18.03.2015