Чоловік, якому «перевалило за сорок»

 

... Мені подобаються чоловіки, яким перевалило
за сорок. Вони заспокоюються і
перестають боятись старості. Їхній побут
наповнюється необхідною кількістю різних, суто
чоловічих речей — важкими механічними годинниками,
зручними самописками і хорошими цигарками,
а не яким-небудь полегшеним
американським лайном.
Ось вони, як правило, і спокушають долю,
заходячи до неї на заднє подвір’я,
щоби знову відчути, як стискаються їхні серця,
які в них і без того темні й цупкі,
мов гаманці зі свинячої шкіри...

 

Здавалося б нещодавно (а насправді понад десять років тому!) він писав цей текст. Сьогодні він – той, кому ці рядки не лише належать, але й пасують. Сьогодні він той, без кого не існує сучасної української літератури, кого читають, перекладають у понад 10 країнах світу, цитують... Той, з ким в унісон на літвечорах читають вірші на пам’ять, а з залу, окрім аплодисментів, лунають зізнання на кшталт: «Сергію, я хочу від тебе дітей!». Днями Жадану виповнилось 40 років.

 

Фото: Тетяна Давиденко.

 

У день своїх уродин іменинник перебував у Варшаві, але для охочих привітати ювіляра відстань не мала значення – усі побажання знайшли свого адресата онлайн. Відзначити день народження Жадана зібралися гості одразу у двох місцях – київському «Купідоні» та львівській «Дзизі», де влаштували благодійні читання. Незважаючи на ранню (11.00!) годину, гостей зібралось чимало, а у «Купідоні» – взагалі аншлаг. Попри те, що Сергій не дуже любить святкувати свій день народження (про що писав ще у «Депеш мод»), на зв’язок до гостей не вийти не міг. А відтак з’явився на екранах відеоконференції у призначену годину, приймав вітання від прихильників та друзів-поетів – Тараса Федорака та Олександра Ірванця, та «пригощав» новими віршами і текстами, що уже частково з’являлися у мережі і увійдуть до збірки «Чому мене немає у соцмережах». Гості теж прийшли підготовані: з вітальними плакатами замість листівок і улюбленими віршованими та прозовими текстами, які згодом зачитували. А на завершення святкування відбувася благодійний аукціон, лотом для якого став рукопис вірша «Віолончеліст». За словами Жадана, цей текст прийшов до нього уві сні. «Він мені приснився. Серйозно. Я встав і записав його від першого до останнього слова» – каже Жадан. Вхід на святкування був платним, а ціна квитка – довільною, і водночас становила благодійний внесок на допомогу пораненим у зоні АТО. Разом впродовж ранкових читань зібрали 538 гривень у Львові і понад 5 тисяч гривень у Києві. Іменинник відкоментував: «Добре, що бодай чимось допомогли хлопцям, які потребують допомоги. Потрібно підтримувати одне одного».

 

Фото: Богдана Неборак

 

Приємним подарунком до дня народження Сергія потішили і Meridian Czernowitz, які виклали для вільного прослуховування новий альбом Жадана і «Собак в космосі» із символічною назвою «Бийся за неї».  

 

– Ми почали над ним працювати ще минулого року, мали завершити взимку. Але було трішки не до того. Дописували навесні, – розповів «Z» Сергій Жадан. – Альбом вийшов доволі злим. Лірики там немає. Та її і раніше в нас було небагато. Звук став кращим, допомогли друзі. До запису долучились кілька приятелів-однодумців – Саша Фоззі з «Танків», Юра Гуржи з «Рот Фронту».

 

Були сумніви, чи варто презентувати альбом тепер – ніби ситуація не надто сприятлива для концертів. Але вирішили робити – в альбомі наше ставлення до багатьох речей, що відбуваються сьогодні, наш привіт багатьом друзям та близьким людям. Крім того, ніхто не знає, якою буде ситуація за місяць чи два, тож ми вирішили зробити те, що нам подобається, і чого від нас чекають. А далі буде видно. Ну й заодно вирішили скористатись тим, що в одному місці буде знаходитись якась кількість людей – зберемо бодай якісь кошти для поранених співгромадян.

 

А стосовно польськомовного треку у альбомі із назвою «Pies» – це текст краківського поета Марціна Свєтліцького, який він написав для своєї (в нього є музичний проект із гуртом «Свєтлікі») версії пісні групи «Студжиз». Так трішки заплутано. Ми любимо Студжиз, любимо Іггі, любимо Свєтліцького. Ну, так і з’явився цей трек – із надмірної любові.

 

Фото: Тетяна Давиденко.

 

У Львові новий альбом Жадана і «Собак» можна буде почути наживо 11 вересня в рамках Форуму видавців, але перед тим нове творіння хлопці представлять ще у рідному Харкові, Івано-Франківську та Чернівцях, де 5-7 вересня відбудеться V Міжнародний Поетичний Фестиваль «MERIDIAN CZERNOWITZ».

 

«Під час фестивалю у Чернівцях Сергій Жадан братиме участь у декількох заходах. Це, зокрема, публічні виступи-дискусії на суспільноважливі теми, соціальна акція «Поетична зупинка» тощо. Цікавою обіцяє бути презентація книжок перекладів поезії Пауля Целана Петра Рихла «Мак і пам’ять», «Від порога до порога» та Сергія Жадана «Світлотиск». Останню ми видали спеціально до фестивалю в Чернівцях. Завершальним заходом цьогорічного MERIDIAN CZERNOWITZ стане презентація нового альбому-книжки «Бийся за неї» Сергія Жадана і «Собак в космосі», яка відбудеться 7 вересня у Літньому театрі», – розповіла Лілія Шутяк, прес-секретар Міжнародної літературної корпорації MERIDIAN CZERNOWITZ. – «Бийся за неї» вийде у форматі книжки-комікса-диска. Придбавши її, людина може і почитати, і розглянути цікаві ілюстрації, зроблені чернівецьким художником Артемом Колядинським, і послухати музику. Це – ліцензійна продукція. А в Інтернеті альбом викладений саме для тих, хто любить безкоштовно скачувати інформацію. Ми закликаємо українців самим робити вибір - купувати або скачувати безкоштовно».

 

Гаслом цьогорічного фестивалю буде вислів «музи не мовчать». Попри те, що багато хто вважає фестивалі чи концерти недоречними, доки на Сході України триває війна, організатори переконані у протилежному. Мовляв, у ці непрості для України часи саме такі митці, як Сергій Жадан, здатні підтримати дух народу, донести важливі меседжі примирення, об'єднання країни, творення єдиного європейського простору.

 

До слова, презентувавши нову платівку патріотично-неліричних пісень в Україні, хлопці продовжать своє турне по той бік західного кордону. Зокрема, завітають із концертами до Варшави, Праги, Берліна, Мюнхена, Штутгарта, Кельна та Відня.

 

 

27.08.2014