Бюджетна епопея: Тернопільщина досі живе без кошторису

 

Депутати Тернопільської облради 12 лютого зіґнорували «бюджетну» сесію. Зі 120 обласних обранців на засідання прийшли лише 43. Тож сесія не відбулася через відсутність кворуму (потрібна присутність принаймні 61 депутата).

Сьогодні ж стало відомо про рішення Центральної виборчої комісії, яке, вочевидь, розблокує роботу обласної ради і дозволить народним обранцям прийняти бюджет області та низку інших ухвал. Зокрема, про створення екстреної медичної допомоги на Тернопільщині. Йдеться про рішення, яким Центральна виборча комісія до 13 лютого зобов'язала створити нову обласну територіально-виборчу комісію (ТВК). А до 18 лютого нова ТВК повинна ввести до обласної ради 13 нових депутатів від Всеукраїнського об'єднання «Свобода». Колишня ж ТВК на чолі з представником Компартії Сергієм Іщенком понад два роки не ухвалювала рішення про надання їм статусу депутатів. Як наслідок, соратники Олега Тягнибока не мали в облраді більшості, і, зокрема, не могли обрати новим головою ради «свободівця».

До того ж «єдиноцентрист» Сергій Тарасевський, який нині виконує обов'язки голови ради, відмовлявся ставити на голосування питання обрання нового голови.

Тому депутати з фракції «Свобода» вирішили бойкотувати прийняття головного фінансового документу області, щоб змусити ТВК поступитися. Свідченням цього є іґнорування і сьогоднішньої сесії. Найбільше серед прогульників виявилося партійців ВО «Свобода» — з 34 їхніх депутатів у залі засідань зареєструвалися лише 12.

Щоправда, не лише «свободівці» зіґнорували засідання, на якому мали затверджувати бюджет. З сімох «нашоукраїнців» прийти в облраду вирішив лише один. «Єдиний центр» зібрав 13 осіб з можливих 17, а УНП – 5 з 11. Два прогульники виявилися і в «Блоці Литвина».

Попри відсутність депутатів з інших фракцій, власне бойкот «свободівців” став визначальним. Якби вони прийшли у повному складі — сесія відбулася б. А наразі Тернопільщина — єдина область в Україні, яка досі залишається без головного кошторису.

Бюджетна епопея у цьому реґіоні розпочалася ще 25 грудня 2012 року. Тоді «свободівці» та кілька інших депутатів не зареєструвалися на сесії, бо в порядок денний не внесли питання обрання голови облради. Сесію вони зірвали, а процес прийняття бюджету області затягнувся. У Тернопільській облдержадміністрації «свободівцям» закидали, що йдучи на вибори, вони обіцяли дбати про добробут людей, а не інтереси своїх колеґ у партії. Наступну сесію, що мала відбутися 27 грудня, також зіґнорували депутати з ВО «Свобода». Свою поведінку вони обґрунтували бажанням спершу обговорити бюджет на громадських слуханнях.

Так Тернопільщина зустріла Новий рік без кошторису області. А вже після Різдвяних свят з ініціативи «свободівців» розпочався цикл численних, щоденних засідань профільних комісій. Деякі обговорення відбувалися швидко, інші не набирали кворуму, тому скликалися знову і знову. Усе це тривало близько місяця. Після підсумкового засідання комісії з питань бюджету її голова Олександр Стадник порадив депутатам Тернопільської облради таки розглянути кошторис і нарешті прийняти рішення з урахуванням усіх змін та доповнень.

Але наступну, 45-ту сесію, яка була запланована на 31 січня, знову зірвали представники Всеукраїнського об’єднання «Свобода» та партії «Наша Україна». Саме депутати від цих політичних сил не виявили бажання брати участь у пленарному засіданні. У залі зареєструвалися лише 29 народних обранців. Так провалилася третя спроба проголосувати фінансовий документ області. Відбувалося це під вимоги «свободівців» спершу ввести їхніх депутатів у раду і зібрати президію. Наступного разу президію зібрали і домовилися зібратися на сесію 12 лютого.

Тим часом у Тернопільській облдержадміністрації погрожують звернутися до Верховної Ради з проханням визнати обласну раду недієздатною і призначити перевибори. Про це заявив заступник голови ТОДА Петро Гоч. Чиновник запевнив, що Тернопілля стало заручником амбіцій однієї з партій, яка на одну шальку терезів поставила інтереси однієї людини, тобто її працевлаштування, а на іншу — інтереси всієї області.

Утім, схоже, після сьогоднішнього рішення ЦВК у розпуску Тернопільської облради не буде потреби. Як тільки 18 лютого нова ТВК «леґалізує» нових «свободівців», у тих не буде підстав бойкотувати сесію та блокувати прийняття бюджету області.

12.02.2013