Яким був сезон 2024/2025 у Національному театрі імені Марії Заньковецької: досягнення у цифрах, іменах, нагородах
Прем’єри
11 прем’єр та 1 поновлення вистави відбулося впродовж сезону на чотирьох сценах театру та вперше – задіюючи 14 локацій будівлі, куди досі не мали доступу глядачі.
«Чарлі і шоколадна фабрика»
З прем’єр було поставлено: 6 – за п’єсами та творами українських письменників і драматургів, зокрема, сучасних авторів – Олега Михайлова, Лєни Лягушонкової та Катерини Пенькової, Людмили Тимошенко; та 5 – за творами світової класики та сучасної драматургії, а саме:
«Кайдаші» за мотивами повісті Івана Нечуя-Левицького (режисер – Ігор Білиць),
«Чарлі і шоколадна фабрика» Роальда Дала (режисерка – Наталія Сиваненко),
«Хто, в біса, такий Йозеф Рот?» (режисер – Ян-Кристоф Гокель),
«Птах на горищі» Олега Михайлова (режисер – Ігор Білиць),
«Чума» Лєни Лягушонкової, Катерини Пенькової (режисерка – Вероніка Літкевич),
«Сірано де Бержерак» Едмона Ростана (режисер – Давид Петросян),
«Дещо дивне сталося зі мною» (режисер і драматург – Дмитро Сухолиткий-Собчук),
«Камінний господар» Лесі Українки (режисер – Сергій Маслобойщиков),
«Оркестр» Жана Ануя (режисер – Богдан Ревкевич),
«Кулі над Бродвеєм» за сценарієм Вуді Аллена і Дуґласа МакҐрата (режисер – Максим Голенко),
«Марія Заньковецька. Заручена зі сценою» Людмили Тимошенко (режисер – Ігор Білиць) – п’єса написана спеціально на замовлення театру.
Також була відновлена постановка «Тригрошової опери» Бертольта Брехта (режисер – Максим Голенко), яка не йшла у репертуарі театру від 2021 року.
Кількість вистав / подій за сезон – 400+
Кількість глядачів – 122 тис. +
Середня завантаженість глядачевої зали – 76%
Залучені митці
Уперше у цьому сезоні до співпраці з театром було запрошено німецького режисера Яна-Крістофа Гокеля та його міжнародну команду постановників (сценографія та костюми – Юлія Курцвег, драматурги – Оксана Лемішка, Клаус Філіп, музичне оформлення – Яків Суске, анімація – Софія Мельник, продюсерки – Ліза Анетсман, Аліна Рашко); режисера і художника, заслуженого діяча мистецтв України, Лауреата Національної премії імені Т. Шевченка Сергія Маслобойщикова; відомого кінорежисера Дмитра Сухолиткого-Собчука; художницю Вероніку Риженко.
«Камінний господар»
Упродовж сезону до команди театру приєдналися: головний художник Олександр Білозуб, керівниця режисерської частини Валерія Тягун, керівник відділу театральних та міжнародних проєктів Олександр Фоменко, художник зі світла Павло Жданов, актори та акторки Юрій Радіонов, Шорена Шонія, Владислав Мельникович, Дарина Федина, Анна Ярмоленко, Остап Вакулюк, Олег Коркушко, Олександра Біла та ін.
Міжнародні проєкти та події
Важливою міжнародною подією для театру стало приєднання до Європейської театральної конвенції (ETC). Це найбільша мережа європейських театрів, що об’єднує понад 70 членів у 31 країні, та організовує різноманітні заходи, спрямовані на розвиток театрів, підтримку та підвищення кваліфікації працівників і захист європейського театрального сектору у політичному контексті. Підписання Сертифіката про членство Національного театру імені Марії Заньковецької відбулося за участі генерального директора-художнього керівника театру Максима Голенка та Президентки ETC Клаудії Белкіор в межах Міжнародної театральної конференції ETC у Афінах.
презентація книжки та лекція театрознавиці, докторки мистецтвознавства Ганни Веселовської про Марію Заньковецьку та Миколу Садовського.
Режисер Ян-Кристоф Гокель
Ще одним знаковим міжнародним проєктом, що матиме своє продовження і в наступному сезоні, є постановка, присвячена австрійському письменнику, народженому у Галичині, Йозефу Роту. Режисер проєкту – Ян-Кристоф Гокель, у співпраці з митцями-постановниками з його театральної і кіно- компанії peaches&rooster. В жовтні 2024-го на Камерній сцені Театру Марії Заньковецької відбувся показ ескізу вистави, що постав внаслідок кількох дослідницьких етапів команди проєкту, акторів й акторок театру. Постановка на великій сцені відбудеться вже впродовж наступного сезону, і одразу у двох театрах – у Віденському національному театрі Volkstheater Wien (у січні 2026 р.) та в Театрі Марії Заньковецької (квітень 2026 р.).
Соціальна відповідальність
У сезоні 2024-2025 театр співпрацювавз волонтерами та військовими частинами, організовував збирання коштів на кожному показі вистав, а також на благодійній основі запрошував до театру військових, зокрема, в межах міської програми «Місто лікує», а також тих, хто проходить реабілітацію у державному некомерційному підприємстві Центр комплексної реабілітації «Галичина», Unbroken та у реабілітаційному центрі «Джерело».
Підписано Меморандуми про співпрацю з «Театром Ветеранів», за також з Регіональним управлінням «Захід» Державної спеціальної служби транспорту, в рамках якого анонсовано двосторонню співпрацю з мистецькою, освітньою складовою та поєднання зусиль у поглибленні процесу інклюзії. Зокрема, організовано робочу зустріч між адміністративними підрозділами театру та військовими психологами для вивчення та напрацювання навичок травмоінформованого підходу при роботі з військовими.

«Дещо дивне сталося зі мною»
Серед подій із залученням військовослужбовців та ветеранів відбулися: читання п’єси «Військова мама» Аліни Сарнацької в 1000-й день повномасштабної війни; виставка «Сила кольору» з картинами військовослужбовців, які проходять реабілітацію; перформанс-презентація збірки поезії «Історія війни» війсковослужбовця Володимира «Грека» Гаврилюка; участь ветеранів війни у постановці вистави «Дещо дивне сталося зі мною» режисера та драматурга Дмитра Сухолиткого-Собчука.
Серед інших ініціатив – долучення до міської програми «Наповнення», що пропагує донорство крові, та запрошення на прем’єрний показ вистави «Чарлі і шоколадна фабрика» вихованців Притулку для дітей Служби у справах дітей Львівської державної військової адміністрації.
Ребрендинг
У листопаді 2024-го Національний театр Марії Заньковецької презентував оновлений логотип та візуальну стилістику. Лаконічний логотип, що складається із двох арок, візуально нагадує і перші літери імені та псевдоніма патронеси театру, акторки Марії Заньковецької, і елемент будівлі Театру, що має понад 180-річну історію, і камертон – як символ, що театр має резонувати сучасним суспільно-важливим темам. Ребрендинг театру втілила компанія Happy Design. Було запроваджено новий візуальний вигляд репертуарних афіш та листівок театру, фотозони у фоє, бейджів та одягу для працівників театру, брендування вантажних автомобілів тощо. Оновлення візуального вигляду фоє, поліграфії та сайту театру буде продовжено у наступному сезоні.
Нагороди
Уперше Національний театр імені Марії Заньковецької здобув нагороди Всеукраїнського театрального Фестивалю-Премії «ГРА» – і одразу в трьох головних номінаціях: «Вороги. Історія любові» за романом І. Башевіса Зінґера режисера Максима Голенка визнана найкращою у номінації «За найкращу драматичну виставу», вистава «Доця» за романом Тамари Горіха Зерня режисера Ігоря Білиця здобула перемогу номінації «За найкращу виставу-рефлексію на події російсько-української війни», а Соломія Кирилова отримала перемогу у номінації за «Кращу жіночу роль» за роль Доці.
Нагороди Всеукраїнського театрального Фестивалю-Премії «ГРА»
Троє митців театру – генеральний директор-художній керівник театру, режисер Максим Голенко, акторки Інна Калинюк та Марія Шумейко – отримали звання Заслуженого артиста України. Акторка Римма Зюбіна стала лауреаткою премії «Чорний лотос» у номінації «Жіноча роль у театрі» за виставу «Вороги. Історія любові».
Генеральний директор-художній керівник театру Максим Голенко обраний до числа сотні лідерів країни, за версією рейтингу видання «Українська правда».
Вистава «Чума» була створена режисеркою Веронікою Літкевич завдяки гранту Президента України для молодих діячів у галузі культури у 2024 році.
Актор театру Ярослав Дерпак став лауреатом обласної премії в галузі культури в номінації «Драматургія, театральне мистецтво імені Бориса Романицького», а керівниця PR-відділу театру Стефанія Олійник здобула перемогу у конкурсі з відзначення працівників культури Львівської міської територіальної громади у номінації «Менеджмент міждисциплінарних проєктів у сфері культури».
Гастролі, фестивалі, події
Сезон 2024/2025 виявився особливо плідним на гастролі та виступи на фестивалях у кількох містах України та інших країнах. Численні покази вистав «Червона рута», «Вороги. Історія любові», «Я, Побєда і Берлін», «Земля», «Сірано де Бержерак», «Птах на горищі», «1984. Occupation» відбулися у Києві, Черкасах, Луцьку, Івано-Франківську.
Дискусія після показу вистави «Птах на горищі»
Окрім того Національний театр імені Марії Заньковецької брав участь у міжнародних та всеукраїнських фестивалях:
У Миколаєві – з виставою «Життя P.S.» на 26-му Міжнародному театральному фестивалі «Мельпомена Таврії»;
У Хмельницькому – показ вистави «Доця» на Всеукраїнському театральному фестивалі «Starytskyi Theatre Fest-2024»;
В Кишиневі – з виставою «Буря» на Міжнародному Шекспірівському фестивалі у Молдові;
Показ вистави «Катерина» в межах Фестивалю «Шевченко – шлях до перемоги», що об’єднав різні інституції культури України;
У Чернівцях – з виставою «Я, Побєда і Берлін» на ХVI Фестивалі «Золоті оплески Буковини»;
В Ужгороді – з виставою «Приборкання норовливого» на ІІ Міжнародному театральному фестивалі «Драма сьогодення»;
У Празі (Чехія) – у Третю річницю початку повномасштабної війни виставою «Доця» Театр Марії Заньковецької відкривав фестиваль «Місяць України»;
В Ужгороді – в межах фестивалю V Всеукраїнський фестиваль камерного театрального мистецтва «Під цвітом сакури» театр представив виставу «Чоловік моєї дружини».
«Кайдаші»
Цей сезон також запам’ятався такими подіями, як:
виставковий проєкт «Пам’ять театру» в межах Львівського тижня скульптури 2024, спільно з «Я Галерея»;
онлайн трансляція вистави та дискусія з експертами з питань повернення та реабілітації українських дітей з окупованих територій та рф в межах прем’єри «Птах на горищі» й показ цієї вистави для понад 30-и закордонних дипломатів у Києві, у партнерстві з Ініціативою Президента України Bring Kids Back та Національним історико-меморіальним заповідником «Бабин Яр»;
експозиція світлини Лесі Українки та обговорення вистави «Камінний господар», спільно з Львівським національним літературно-меморіальним музеєм Івана Франка;
презентація книжки та лекція театрознавиці, докторки мистецтвознавства Ганни Веселовської про Марію Заньковецьку та Миколу Садовського;
лекція режисера Влада Троїцького;
лекції від кінокритикині та журналістки Катерини Сліпченко в межах прем’єри мюзиклу «Кулі над Бродвеєм».
«Кулі над Бродвеєм»
Партнери
Театр висловлює вдячність усім партнерам, організаціям, інституціям, які підтримували його впродовж сезону:
Міністерству культури та стратегічних комунікацій України, Львівській обласній військовій адміністрації, Львівській міській раді, Міжнародному фонду копродукції (Internationaler Koproduktionsfonds) Goethe-Institut та Федеральному міністерству Австрії з питань мистецтв, культури, державної служби та спорту (BMKÖS);
Raiffeisen Bank, Shuvar, Мережі магазинів EVA, Групі компаній «Асканія», KSE Foundation, Aspen, UCU Business School, Goldwell, готелю «Жорж».
З ким творили особливі соціальні та просвітницькі події – Міністерству закордонних справ України, Національній спілці театральних діячів України, ВГО «Всеукраїнська ліга авторів», Театрові ветеранів, Peaches&Rooster, Регіональному управлінню «Захід» Державної спеціальної служби транспорту, Unbroken, Bring Kids Back, Національному історико-меморіальному заповіднику «Бабин Яр», Арт центру «Я Галерея», Тлум і Крам, Дому-Музею Франка, Музею театрального музичного та кіномистецтва України, America House Lviv, Центру Міської історії центрально-східної Європи, Dramox, Svarga.
За пригощення гостей – Art кейтеринг, Ресторан Момент, Дикий бар;
Друк – Акваріум і Поліграф-сервіс;
Ребрендинг – Happy Design;
Квитковим операторам та організаторам гастролей Teatr.org.ua, Контрамарка, FCA;
Інформаційним партнерам та усім, хто розповідав про театральні події і закохували у мистецтво.
Наступний сезон у Театрі Марії Заньковецької розпочнеться з 8 серпня показом імерсивної вистави «Марія Заньковецька. Заручена зі сценою».
09.07.2025