У пошуках героя – Оpen Opera Ukraine здійснила подорож Артуріаною у постановці semi-opera “Король Артур”.
Фото: Валерія Ландар.
12 та 13 жовтня 2024 року на сцені Національної філармонії України відбулися унікальні прем’єрні покази нової постановки semi-опери “Король Артур: у пошуках героя” від команди Open Opera Ukraine.
“Король Артур: у пошуках героя” – це можливість створити нову актуальну реінтерпретацію всесвітньовідомого міту Артуріани у версії semi-опери. Для проєкту львівський драматург Андрій Бондаренко написав адаптовану версію драматичного тексту лібрето, а для роботи над музичною частиною було запрошено іспанського диригента-експерта у галузі ранньої музики Рока Фаргаса, Національний ансамбль солістів “Київська камерата” та професійних вокалістів.
“Просто Артур – чесний і відкритий герой. Він мусить говорити навіть з підлим ворогом. В нього такі принципи. Розумієш?”
Команда Open Opera Ukraine, відома такими проєктами як Musica Sacra Ukraina, постановками опер “Дідона та Еней”, “Ацис і Галатея”, а також численними концертами барокової музики, повернулася до музичного театру, щоб створити живий та релевантний реаліям мистецький простір, який дає можливість відрефлексувати важливі питання, почути один одного та у терапевтичний спосіб вивільнити власні емоції.
“Якими є сучасні герої та лідери? які риси виділяють їх серед інших? що означає – бути поруч, любити та памʼятати героїв?”
Композитор Генрі Перселл.
“Король Артур” – проєкт із постановки semi-opera XVII сторіччя композитора Г. Перселла та лібретиста Дж. Драйдена. Semi-opera є специфічним англійським бароковим жанром, що сполучає драматичні текстові епізоди із музичними номерами різних форм. Для постановки було обрано формат semi-stage – театралізовану постановку оперного тексту, що може відбуватися не в умовах типової театральної зали, а фактично прилаштовується до наявного простору, а також не передбачає використання повномасштабних декорацій і костюмів.
Фото: Руслан Сингаєвський.
За поточну інтерпретацію Артуріани відповідали: кураторка Анна Гадецька, продюсерка Галина Григоренко, артистична директора OOU Наталія Хмілевська, яка працювала із співаками-виконавцями сольних та хорових партій, іспанський диригент Рок Фаргас, котрий творив разом із Національним ансамблем солістів “Київська Камерата”, а режисурою опікувалася Олена Савчук.
“Це проєкт – виклик для всієї команди, оскільки включає велику кількість партнерів, які разом створюють простір для пошуку відповідей на болючі для нас питання. Як ми можемо говорити сьогодні про героїв, уникаючи штампів та пропагандистських наративів? Як зцілювати біль один одного, переживати спільний травматичний досвід та зрештою ставати сильнішими?”, – пояснила продюсерка Галина Григоренко.
«Київська камерата». Фото: Руслан Сингаєвський.
“Від розгубленості та непевності першого року повномасштабної війни, властивої міркуванням щодо доцільності звернення до формату музичної драми, з часом ми все більше переконувались у тому, що він і є тим самим простором, який об’єднує найрізноманітніші мистецькі практики крізь призму потужного наративу. Артуріана дозволяє нам подивитись на себе у широкому контексті щонайменше загальноєвропейської історії, зважаючи на потужне розмаїття її різних за часопросторовими вимірами рецепцій. Реінтерпретація даного тексту Перселла та Драйдена дозволяє нам проявити власний голос в ансамблі інших європейських культур через сюжет, що ставить наріжне питання: як, ким і за яких обставин визначається лідер, довіра до якого базується на беззаперечній суспільній згоді? Ми віримо, що потужний простір, яким є музична драма, дозволяє у різні способи розмірковувати над цим. Так, щоб бути почутими і всередині і назовні країни”, – вважає Анна Гадецька.
"Енергія музики Персела захоплює одразу і не лишає нікого байдужим. В ній вирує безкінечне життя, оптимізм та любов. Співпраця з молодими перспективними виконавцями – це те, що завжди надихає та дає мотивацію рухатись в пошуках нових ідей в інтерпретації музичного тексту опери", – переконана Наталія Хмілевська.
Король Артур.
“Британія 6 століття – нібито часу життя Артура, Британія Середньовічна – часу активного формування та розповсюдження Легенди, Британія 17 століття – часів Персела та Драйдена і ми, Україна сьогодні. Що спільного, які точки дотику? Що саме можемо ми осягнути через відому історію перемоги Британської честі? Чи можемо в цій музичній стильовій легкості та бароковому візерунчастому сюжеті знайти себе? Дати той матеріал сучасній публіці, в котрому будуть актуальні нам питання? Формат semi-stage дозволить запропонувати новий драматургічний діалог, діалог з сучасним світом, та під час вистави разом поринути у цікаве коло питань та пошуку відповідей”, – розмірковує Олена Савчук.
Фото: Руслан Сингаєвський.
Вистава, що зібрала два аншлаги у Колонній залі ім. Миколи Лисенка, стала однією з головних мистецьких подій осені. Шанувальники барокової опери чекали на неї довгих п’ять років, відколи команда Open Opera Ukraine презентувала свою останню прем’єру – оперу «Ацис та Галатея» Г. Ф. Генделя у 2019 р.
Оригінальний сюжет semi-opera Г. Перселла заснований на переказах про боротьбу Короля Артура із плем’ям саксів. У фокусі Open Opera Ukraine опиняється постать Артура передусім як лідера та героя, що приймає виклики часу. Постановка стала для команди пошуком відповідей на питання, ким є сучасний герой, що він уособлює, і що робить історію про героя актуальною в умовах сьогодення.
Драматург Андрій Бондаренко.
«У нашому прочитанні Артур є, перш за все, лідером. Через оригінальний текст лібрето Драйдена, переосмислений драматургом Андрієм Бондаренком, ми прагнемо зрозуміти процеси, що формують лідера, розгледіти якості, які ми прагнемо у ньому бачити та зрозуміти мотивацію, що скеровує лідерські вчинки, адже саме результат дій лідера створює найцінніше — простір міцної та довготривалої довіри», — зазначила кураторка проєкту, співзасновниця та програмна директорка Open Opera Ukraine Анна Гадецька.
Фото: Руслан Сингаєвський.
«Наша ідея проєкту «Король Артур: у пошуках героя» — це пошук відповідей на питання, які не мають очевидних відповідей. В Україні вже більше 10 років триває війна, з яких більше 900 днів — повномасштабне вторгнення. Хто сьогодні для нас герой? Людина, наділена унікальними можливостями чи суперздатностями? Людина, спроможна приймати виклик і брати на себе відповідальність за інших? Людина, яка може згуртувати і повести за собою до спільної мети? Чи потребує суспільство героїв тільки в часи екзистенційних загроз? Героїв чи лідерів?», — розповіла про ідею проєкту продюсерка Галина Григоренко.
Сучасну візію Артуріани представила українська режисерка Олена Савчук: «Хто для нас Артур? Чому його людські та лідерські якості приваблюють не одне століття різні європейські культури? Розмірковуючи над цими питаннями, досліджуючи музичний матеріал, ми наблизилися до розуміння того, що робить людину лідером. Це — вміння протистояти штучним ритуалам, готовність очолити спільноту (військо) і повести її вперед, щомиті брати на себе відповідальність та обирати шлях, бути відкритим, за потреби позбавляти людей впливу ілюзій, не піддаватися спокусам, бути гідним власних цінностей та мати ключове — честь та самоповагу до себе та інших. Саме це відкрилось нам у процесі роботи над semi-opera Драйдена/Перселла. Можливо у цьому і полягає секрет популярності та актуальності нашого героя».
Диригент Рок Фаргас. Фото: Костянтин Гомон.
Музичну партитуру опери Перселла втілювали на сцені Національний ансамбль солістів «Київська камерата» під орудою запрошеного диригента, експерта у галузі ранньої музики Рока Фаргаса (Іспанія). Приїзду диригента та його участі у проєкті сприяло Посольство Іспанії в Україні. «Музика має силу долати кордони та конфлікти, пропонуючи універсальну мову надії та солідарності. У «Королі Артурі» ми не лише повертаємося до позачасової легенди, але й проводимо паралелі з боротьбою та героїзмом, які бачимо сьогодні. Завдяки цій спільній мистецькій подорожі ми прагнемо надихнути силою та нагадати аудиторії про незмінну силу єдності. Я вважаю своїм обов’язком долучитися і зробити свій внесок у цій боротьбі. Бо ця війна не лише на полі бою, а й у культурному просторі», — зазначив Рок Фаргас.
Open Opera Ukraine традиційно практикує відкриті кастинги для виконавців, не став виключенням і «Король Артур». До складу виконавців були відібрані 12 професійних співаків та 2 драматичних актори. Це був перший для команди досвід взаємодії вокалістів та драматичних акторів у оперній постановці.
Фото: Руслан Сингаєвський.
Для створення оригінальних сучасних костюмів, що відповідають світовим екологічним трендам recycling та upcycling (повторного використання речей), був запрошений дизайнер Дмитро Гібшман. Персонажі Артуріани постали перед глядачами в образах, що поєднували різноманітну стилізацію базового одягу у чорно-білій гамі з яскравими елементами та деталями. Неповторне візуальне оформлення сцени за умови мінімалістичних декорацій забезпечила оригінальна світлова партитура художниці по світлу Світлани Змєєвої.
Обраний формат semi-stage передбачає виставі перспективу майбутніх показів на будь-яких майданчиках.
Фото: Костянтин Гомон.
Прем’єру «Короля Артура» Open Opera Ukraine присвятили Ігорю Воронці — оперному співаку, незмінному учаснику різних проєктів формації, який приєднався до лав ЗСУ від початку повномасштабної війни. 12 липня 2024 р. прийшла звістка про його загибель.
«Ми прагнемо зберегти пам’ять про Ігоря, розповідаючи про те, що йому вдалося і продовжуючи мріяти про те разом, що могло би статися, якби наш Герой повернувся. Напевно, про це і є наше «навіщо» — продовжувати робити і пам’ятати водночас», — сказала Анна Гадецька.
На знак пам’яті та пошани до полеглих воїнів-героїв, загиблих під час повномасштабної війни музикантів, команда Open Opera Ukraine разом з партнерами висадили дерева в Маріїнському парку Києва. Спеціально для щойно презентованої 12 та 13 жовтня вистави «Король Артур: у пошуках героя» Г. Перселла / Дж. Драйдена / Андрія Бондаренка було придбано живі клени, які по завершенню прем'єрних показів вже висаджені в центрі столиці.
На всіх етапах роботи над проєктом, команда повсякчас усвідомлювала, якою мірою повномасштабна війна росії проти України стала частиною нашої спільної реальності. Зокрема, через біль втрат. Коли прийшла звістка про загибель Ігоря Воронки, прийняти її навряд чи змогли всі ті, хто знав співака, працював з ним і спілкувався, адже шалену Чаклунку з «Дідони та Енея» та звабливого Поліфема з «Ациса і Галатеї» мали би вберегти ті самі найвищі сили. Тепер на знак пошани та пам'яті про колег-музикантів, що віддали життя за Україну, в Маріїнському парку в центрі Києва ростимуть клени. Благодійна акція відбулась за сприяння Департамент культури КМДА та Центральний парк культури і відпочинку м.Києва
Переглянути запис прямої трансляції можна на YouTube-каналі Open Opera Ukraine та Національної філармонії України.
Проєкт Open Opera Ukraine “Король Артур” Дж. Драйдена/ Г. Перселла/ А. Бондаренка реалізується за підтримки Українського культурного фонду, Посольства Іспанії в Україні, Іспанське агентство з міжнародного співробітництва в галузі розвитку (AECID) та видавництва The Early Music Company.
Партнерами проєкту виступають: Національна філармонія України, Національний ансамбль солістів “Київська камерата”.
Довідка: Open Opera Ukraine — незалежний про'кт, що сприяє розумінню класичної музики як інструменту комунікації та критичного осмислення сучасності. Місія проекту полягає у створенні конкурентноспроможних мультидисциплінарних мистецьких проектів, підтримці молодих талантів, а також забезпеченні доступу до якісних музичних продуктів для широкої аудиторії. Опера — це сміливий і сучасний жанр, який провокує, надихає та збагачує тих, хто прагне спілкуватися мовою концептів, втілених у звуках.
15.10.2024