Івано-Франківськ. Культурні «смаколики» 2012 року

Феєричний та розкішний Дракон от-от махне своїм потужним хвостом, галантно поступаючись місцем, так би мовити, зодіакальній колєжанці, Змії. Отож на цій межі переходу цілком логічно хочеться озирнутися назад, підбити певні підсумки, ще раз запитуючи себе, наскільки цікавим був рік, що минає? Так от. Жалітися, мабуть, гріх, бо культурне життя Івано-Франківська минулого, 2012-го, року било через край, наповнюючи його легені і душі містян між двома Бистрицями креативом та драйвом.

 

Вже традиційно мистецький рік розпочався виставкою «Янголи в Колегіаті», що пртягом Різдва експонувалася в обласному Художньому музеї. Дванадцять митців, послуговуючись різноманіттям технік та художньою уявою, творили своїх ангелів – дивних і неймовірних, зажурених та веселих, – повертаючи нас у дитинство і переконуючи, що ми всі перебуваємо під опікою невидимих небесних охоронців, от тільки у повсякденній життєвій суєті не завжди про це пам’ятаємо.

 

Справжнє буяння культурних заходів припало на весну, і це цілком закономірно. У квітні театралолюбів потішив прем’єрою Івано-Франківський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. Івана Франка: перспективний і талановитий молодий режисер Орест Пастух запропонував своє прочитання Островського. Публіка побачила класику російської драматургії «Фатальні жінки Бальзамінова» і зойкнула від несподіванки. Сатирична комедія, яку режисер вміло завуалював під фантазії міщанських буднів, ідеально вписалася у теперішню реальність, висвітлюючи нові грані вічних спокус – жінок та грошей...

На початку травня Івано-Франківськ помпезно і радісно святкував своє 350-ліття, яке розпочалося покладанням квітів до пам’ятника Іванові Франку та пішою ходою від нього до площі Ринок, де з балкона ратуші спільний молебень за місто, його мешанців та Україну відправили очільники трьох українських церков – Української Православної Церкви (Київського патріархату) Філарет, Української Греко-Католицької Церкви Святослав та Української Автокефальної Православної Церкви Мефодій.

Загалом, святкування ювілею тривало тиждень, і програма налічувала понад півсотні заходів. Серед них, зокрема, був десятий міжнародний фестиваль «Свято ковалів», перший міжнародний дитячий фестиваль мистецтв «Вогні Ратуші», спільний концерт Олега Скрипки та віртуоза-скрипаля Василя Попадюка. В урочистостях взяли участь 28 делегацій міст-побратимів з 12 країн, а також дипломатичних установ та інших міст України.

 

Після ювілею, вочевидь, логічно настав час «Абсенту» – заключної частини музично-поетичної трилогії творчого тандему відомого українського письменника Юрія Андруховича та польського гурту «Карбідо». Саме з рідного Івано-Франківська розпочався їх тур містами України. Фанати та шанувальники мали змогу напитися цілющої водички з вічного джерела «Перверзій», текст з якого Андрухович спеціально вибрав з роману для цього проекту.

 

 

Літо розпочалося справжнім вернісажем художніх талантів – виставкою дитячого малюнка «Глиноманія. Фарбомагія», присвяченої Дню захисту дітей та другій річниці дитячої студії члена Спілки художників України, ліричної поетеси і чудового педагога Марії Корпанюк. Малюнки та вироби з глини, створені дев'ятьма сотнями дітей, ще раз підтвердили незаперечну істину, що немає не талановитих дітей, просто не кожній дитині щастить з таким вчителем…

Гаряче повітря літа схвилювала ще одна подія: першу премію міжнародного конкурсу романів, п’єс, кіносценаріїв та пісенної лірики про кохання «Коронація слова» отримала доцент Прикарпатського університету, письменниця Ольга Слоньовська за книжку «Уві сні і наяву, або Дівчинка на кулі».

 

У вересні місто жило виставкою художника-графіка Володимира Гуменного, митця зі світовим іменем, який в Івано-Франківську востаннє виставлявся майже 20 років тому. Володимир Гуменний — член Графічного клубу (Філадельфія, США, 1994), заслужений художник Міжнародної академії модерного мистецтва (Рим, Італія, 2003), академік Міжнародної академії літератури, мистецтва, науки Greci-Marino (Версаль-Турин, Італія, 2006). Його роботи відзначено майже півсотнею різних нагород, у тому золотими медалями, на престижних світових конкурсах графіків.

У жовтні Франківськ став літературною столицею – вже учетверте відбувся літературний фестиваль «Покрова» імені Тараса Мельничука, в якому взяли участь багато відомих поетів країни. У межах фестивалю також вийшов альманах «Покрова 26» та вперше було визначено лауреата фестивалю — величезного гуцульського коника отримав знаковий поет сучасності Олег Лишега.

 

 

І потужним заключним акордом мистецького року пролунали чотири вечори джазового фестивалю JazzBes – вільної інтелектуальної імпровізаційної живої емоційної музики, – до якого Івано-Франківськ долучився вчетверте. І він, до речі, поки що єдиний серед польських та українських міст, де все відбувається на приватній основі індивідуальної ініціативи окремої людини — Романа Рося, каже культуролог і галерист Анатолій Звіжинський. А директор Івано-Франківської обласної філармонії Андрій Савка, де відтепер отримав прописку JazzBes, переконаний, що наступного року фестиваль має шанс отримати обласне фінансування...

 

Отож, на цій оптимістичній ноті можна і зупинитися, маючи на думці, звичайно, той факт, що все перелічене вище – це лише дещиця з культурного калейдоскопу, яким Івано-Франківськ жив минулого року. І хочеться сподіватися, що цей рік теж подарує нові враження та відчуття, якими це місто так уміє зваблювати і причаровувати...

 

25.01.2013