Швейцарські науковці вирахували число π до рекордних 62 831 853 071 796 цифр, і це зайняло у них всього 2601 годину – в 3,5 раза швидше, ніж попередній рекорд.
Попередній рекорд у 50 трильйонів цифр був встановлений Тімоті Малліканом з Алабами, який досяг його після восьми місяців розрахунків у січні 2020 року.
Знайдені додаткові 12,8 трильйона цифр ще не оприлюднені, оскільки очікується підтвердження Книгою рекордів Гіннесса їхнього досягнення.
Прагнення розширити верхню межу числа "пі" допомагає вченим тестувати суперкомп'ютери і розробляти алгоритми, які можуть бути використані в поглибленому аналізі даних.
Нове обчислення було виконане на високопродуктивному комп'ютері в Центрі аналізу, візуалізації та моделювання даних (DAViS) Університету прикладних наук Граубюнден в Давосі з 28 квітня 2021 року. Саме обчислення завершили 4 серпня, після цього два тижні тривала перевірка та конвертація числа з шістнадцяткового формату в десятковий. Останні 10 цифр, які вони виявили: "7817924262"
Використаний для обчислень комп'ютер має терабайт оперативної пам'яті, 510 терабайт жорсткого диска.
За словами дослідників, знання мільярдів цифр трансцендентного числа нині не має практичного застосування – суть не в точному знанні цієї послідовності цифр, а в тому, як можна її обчислити. Для цього потрібно не тільки відповідне обладнання, а й, зокрема, досвід, щоби правильно налаштувати це обладнання, адаптувати програмне забезпечення і безперебійно проводити такі обчислення протягом кількох тижнів. Отриманий досвід можна буде використати в інших сферах – наприклад, у машинному навчанні, аналізі РНК та ДНК, моделюванні гідродинаміки чи текстовому аналізі. Високопродуктивні обчислення, необхідні для розрахунку математичних констант, використовуються сьогодні в багатьох областях прикладних досліджень і розробок.
У 2019 році 14 березня – в День π (в американському форматі ця дата записується 3.14) Емма Харука-Івао, працівниця Ґуґлу з Японії, вирахувала значення числа π з точністю π×10¹³ (до 31,4 трильйона знаків після коми). Попереднє значення, розраховане математиком Пітером Трубом у листопаді 2016 році, містило 22,4 трильйона знаків.
Першу цифру після коми числа пі знали ще в давньому Вавілоні чотири тисячі років тому – вони приймали, що π=3⅛=3,125. Архімед (250 років до РХ) знайшов наступну цифру, задавши, що ²²³/₇₁ < π < ²²/₇ (3.141 < π < 3.143). Лю Хуей (270-ті роки), заклавши, що π=³⁹²⁷/₁₂₅₀, визначив наступну цифру.
Число π визначається як відношення довжини кола до довжини його діаметра, вперше позначив його цією грецькою літерою (περίμετρος — периметр) валлійський математик Вільям Джонс у 1706 році, а загальноприйнятим позначення стало після робіт Леонарда Ейлера (1737).
Оскільки π є ірраціональним числом, його не можна виразити дробом, зокрема зі знаменником, кратним 10 (десятковим дробом).
Вважають, що π є нормальним числом, тобто що різні цифри у десятковому представленні цього числа трапляються однаково часто, проте це не доведено.
Число π є також трансцендентним числом – тобто не є коренем жодного ненульового поліному з раціональними коефіцієнтами.
Світовий рекорд із запам'ятовування знаків числа пі після коми належить 21-річному індійському студенту Раджвиру Міна, який у березні 2015 року відтворив 70 тисяч його знаків. У 2006 році японець Акіра Харагуті заявив, що запам'ятав число до 100-тисячного знака після коми, однак офіційно перевірити це не вдалося.