Поетичний трамвай Сайферта

2021 року Чеська республіка святкує 120-ліття єдиного чеського лауреата Нобелівської премії з літератури – поета Ярослава Сайферта. Відзначити ювілей видатного поета Чеський центр в Києві вирішив через презентацію поезії Сайферта у громадському просторі – а саме, на добре знайомому усім чеському трамваї.

 

 

 

З нагоди 120-ліття чеського Нобелівського лауреата з літератури, поета Ярослава Сайферта, Чеський центр у Києві за підтримки Львівської міської ради та ЛКП ЛЕТ, разом з українськими художниками-графіками перетворили один з чеських трамваїв, що їздять віддавна Львовом, на поетичне полотно. Завдяки такому проєкту впродовж серпня-вересня львів'яни та гості міста матимуть нагоду зацікавитися та дізнатися більше про видатного чеського письменника – зокрема, через qr-код на борту трамвая.

 

Чеські трамваї вже віддавна їздять українськими містами, вони – впізнаваний у світі чеський бренд. За підтримки управління транспорту Львівської міської ради та ЛКП “Львівелектротранс” один з таких трамваїв перетворився на площину для поезії. Для проєкту команда обрала експресивні рядки поета з вірша «Крик привидів» (Křik strašidel) у перекладі Марії Косенко. Авторську графічну інтерпретацію оригінальної поезії створили дизайнери Оксана Васьків та Олексій Пильов, а реалізувала Західно-Українська Рекламна Компанія АртПром. Партнери: Львівська міська рада, Місто Брно, ЛКП "Львівелектротранс”, České centrum Kyjev, Dillia.

 

 

Презентація проєкту «Сайферт у публічному просторі» відбудеться 18 серпня о 15:00 на трамвайній зупинці «Площа Ринок» у Львові.  За збігом обставин, саме тут вже багато років знаходиться осередок «Чеської бесіди», найдавнішої чеської краянської спільноти у світі, заснованої у Львові ще у 1867 році. Після короткої фотосесії на тлі трамваю автори проєкту та учасники команди зможуть розповісти про роботу над цим проєктом та майбутні плани чесько-українського культурного співробітництва.

 

Ярослав Сайферт (1901-1986), письменник, журналіст і перекладач, був одним з засновників течії поетизму у чеському авангарді. Попри складні стосунки з комуністичною владою, отримав звання народного митця. Був серед перших підписантів Хартії 77. Нобелівську премію у 1984 році дістав «за поезію, що відрізняється свіжістю, чуттєвістю, і багатою уявою, та свідчить про незалежність духу і різнобічність людини».

15.08.2021