Франко.Місія: від кордону до Нагуєвичів

 

Фестивальний рух Західної України вже давно потребував «свіжої крові». Три роки тому панацеєю на тлі десятка штампованих дійств на вікенд з фольк-роком на сцені і майстер-класами з ляльки-мотанки поза нею, стала Fort.missia. Фестиваль мистецтв, що розгортався на оборонних фортах Першої Світової війни в с. Поповичі неподалік Шегині, не лише тішив цілим спектром культурних пропозицій — від ленд-арту до сцен театральної, літературної, музичної, а й відбувався водночас по обидва боки польсько-українського кордону.

 

 

Щоправда, вже торік через брак коштів Fort.missia відзначилась радше символічно — одноденним скромним дійством на польському боці кордону на фортах «Перемиської Твердині». Втім, не встигла публіка оплакати одну з кращих фестивальних ініціатив, як  Fort.missia, наче фенікс з попелу, відродилася з новою рушійною силою, якою, до слова, став невеличкий, зовсім молодий «Франко Фест». Так з об'єднаних зусиль виник десятиденний Міжнародний фестиваль мистецтв «Франко.Місія», який почнеться цього року 19 липня у с. Поповичі, а закінчиться 28 липня в Нагуєвичах.

Однією з родзинок десятиденного фестивального марафону стане його «мандрівна частина». Нам відомо про досвід міґрації фестивалю «Арт-Поле», який кілька років змінював місце проведення з Шешор на Вінницю, з Вінниці на Одесу, аж доки не оселився остаточно на березі  Дністра в селі Уніж на Івано-Франківщині. Натомість «Франко.Місія» гулятиме країною просто під час фестивалю. Відправним пунктом на вихідні (19–21 липня) будуть традиційно оборонні вали у с. Поповичі, а з понеділка (22 липня) фест помандрує за маршрутом: Судова Вишня, Самбір, Добромиль і Дрогобич (де, до слова, також відбуватимуться концерти, дискусії та презентації мистецьких об'єктів). Помандрує, аби вже наступного вікенду (26–28 липня) поставити фінальний акорд у Нагуєвичах — рідному селі Каменяра. Втім на один день фестиваль таки переступить кордон і заспіває на польській стороні, а саме 20 липня на території Амфітеатру у XVI Форті «Zniesienie» неподалік Перемишля. 

Зрештою, окрім мандрівки галицькими містечками, кожне з яких вартує бодай дня для оглядин, програма фестивалю має бути дуже насиченою. Зокрема, публіці запропонують музику просто неба, камерні концерти, трохи сучасного мистецтва, різноманітні експозиції, театральні вистави, літературні зустрічі, лекції, дискусії, виступи електронних та експериментальних проектів, дебюти на «OFF сцені» та безліч інших фестивальних заходів з культурним присмаком.

Ще з часів Fort.missia фестиваль промували, власне, не як музичний, а як мистецький, відтак одним з головних акцентів дійства була його land-art частина та численні перформанси. Цей рік не став винятком, отже, серед учасників-художників на «Франко.Місії» зустрінемося з Юрієм Єрмоленком, Данилом та Павлом Ковачами, Ярославом Футимським, Bez Imeni, Анатолієм Марксом, Антоном Варгою, Станіславом Туріною, Юрієм Белеєм, Сергієм Радкевичем, Камілем Р. Філіповським... У с. Поповичі митці створюватимуть свої об'єкти на вже добре знаній території фортів Першої світової війни, а в Нагуєвичах — уздовж річки між фестивальним полем та садибою Івана Франка. Тож остання локація буде цікавою тим, що художникам доведеться опанувати новий простір. Куруватиме арт-частину фесту незмінно Влод Кауфман, який, до речі, готує власний інтерактивний перформанс і має намір показати його в Нагуєвичах біля місцевого озера. 

Не менше потужним обіцяє бути літературно-театральний пласт «Франко.Місії». Серед письменників — учасників найрізноманітніших проектів будуть Оксана Забужко, Олег Лишега, Василь Голобородько, Василь Герасим'юк, Віктор Неборак, Галина Пагутяк, Володимир Лис, Юрій і Тарас Прохаськи, Євген Михед, Олена Герасим'юк, Володимир Єшкілєв, Юрій Винничук, Василь Карп'юк, Лесь Белей, Галина Крук, Юрій Іздрик, Маріанна Кіяновська, Катерина Калитко, Ігор Павлюк, Григорій Семенчук, Юрій Завадський, Мар'яна Савка, Катерина Оніщук та інші. 

Що ж до сцени музичної, то від зіркових імен у програмі очі розбігаються. Гедлайнерами фестивалю стануть грузинські гості Nino Katamadzе & Insight, Олег Скрипка та «Лє Ґранд Оркестр», «Кому Вниз», Крихітка, KALO CHAVO (Сербія), Тарас Чубай та «Плач Єремії», Місько Барбара, Тhe Lemon Bucket Orkestra(Канада), KATYA CHILLY GROUP, Kozak System, Ryan Socash Duet (США-Польща), ShockolaD, Rock-H, «ГИЧ Оркестр»...  

Ще одна особливість, чи то пак обов'язкова умова участі у фесті, — виконання бодай однієї пісні на слова Івана Франка. Зі сцени «Франко.Місії» пісні на вірші Івана Франка звучатимуть десятьма мовами... До речі, більшу частину перекладів творів Франка здійснено спеціально для фестивалю. Зокрема, Олег Скрипка співатиме українською та, можливо, французькою. Мiсько Барбара вирішив усіх здивувати, заспівавши Франка японською, шведською, а також українською мовами. Він каже, вже готова композиція «Вічний Революціонер» і зараз разом з гітаристом Йозефом Остржанскі вони готують ще й чеськомовну пісню. Закарпатці з Rock-H  подадуть Франка угорською, гурт з Сербії KALO CHAVO — ромською, люблінський «ретроноваторський» Miąższ — польською, «ГИЧ Оркестр» готує пісні на вірші з ірландського та сербського народного епосу, які переклав Франко, а канадський Тhe Lemon Bucket Orkestra, учасниками якого є етнічні українці, та гітарист і співак з Чикаго Ryan Socash заспівають англійською. Також англомовні блюзові композиції готують Andrew Kokhan Blues Band. Серед музикантів-поліглотів знайдуться і виконавці Франка німецькою, сербо-лужицькою та на івриті.

А найочікуваніша гедлайнерка «Франко.Місії», джазова знаменитість Ніно Катамадзе, заспіває Франка рідною грузинською, хоча зізнається: Франко — дуже філософський, тож його твори співати зовсім не просто. Каже, грузинські переклади нелегко лягають на музику...

Загалом участь у «Франко.Місії» візьмуть понад півсотні гуртів з України, Польщі, США, Канади, Німеччини, Азербайджану, Грузії, Чехії, Сербії, понад сорок письменників, кілька театрів та кільканадцять митців. Протягом десяти днів, від 19 до 28 липня, у кількох локаціях відбуватимуться численні концерти, а також інтелектуальні дискусії, презентації актуального мистецтва, літературознавчі виступи, виставки, перформанси, театральні дійства....

Організатори закликають не залишати вдома дітей, адже і їм на фестивалі буде що робити. Спеціально для малечі у межах фесту діятиме дитячий мистецький табір «Комедія дель пАРТа», який організовує Центр дослідження літератури для дітей та юнацтва.

12.07.2013