Брама при львівському Бернандинському монастирі. Фото – instagram/ taniadvorzhak

ситуація

"Дуже люблю Польщу і дуже люблю Україну. Не бачу тут жодного парадоксу. Для мене особисто любити Польщу і Україну – то як любити свою маму і закохатися в дівчину. Мабуть, розумієте, про що кажу". Промова президента Європейської ради в Львівському національному університеті ім.Івана Франка
Львів 20.02.19
У Львові відкрили виставку однієї книги – легендарного «Апостола» Івана Федоровича, випадково віднайденого у селі Лісневичі
Львів 18.02.19
Альтернативна енергетика вкотре зазіхає на унікальні місцини української землі. Цього разу під загрозою наймальовничіший гірський масив Карпат – улюблена багатьма Боржава.
Боржава 14.02.19
В Україні видали факсимільну копію Галицького Євангелія 1144 року  унікальну пам'ятку, яку зберігали в московському архіві і до якої століттями вчені не мали доступу.
Львів 12.02.19
Треба ще трошки терпіння, заки ПЦУ після ейфорії, пов'язаної зі створенням, перейде до етапу роботи.
Варшава 11.02.19
Про колишню велич Свіржа нагадує ренесансний замок, що височіє над мальовничим озером. Відео №15 із циклу Z «Пам’ятки Галичини»
Львівщина 08.02.19
Чому подобається логотип Apple? Не тому, що надкушене яблуко само по собі дуже привабливе – таким його робить асоціація з продукцією, результатом роботи компанії.
Львів 07.02.19
Рейтинги лідерів передвиборчої гонитви за президентське крісло в Україні свідчать лише про те, що жоден із них не дає чесної і зрозумілої для виборця відповіді на основні питання, які стоять перед суспільством. Хоч би хто з цих кандидатів переміг, подальша влада його в очах народу буде хіба на половину легітимною
Львів 05.02.19
Міста змінюють світ, міста, а не країни, стають головними адміністративними одиницями у сучасному світі. Львів може стати глобальним містом незалежно від того, в якому стані українська політика, і показати приклад всій Україні.
Львів 30.01.19
Тут бували гетьмани Іван Мазепа та Богдан Хмельницький і навіть заїздив московський цар Петро Перший дорогою на зустріч із польським королем Августом II. В радянські часи у замку Збаража облаштував свої катівні НКВС. Тепер Збаразький замок — осердя Національного заповідника «Замки Тернопілля»
Тернопілля 25.01.19

штуkа

Єва Райська
прем'єра: Глядач перебуває у безкінечному live, напружуючи слух та зір, стежачи за рухами та мовою акторів. Ти наче увесь час намагаєшся вловити сенс твору Керрола, але як тільки, здається, схоплюєш – одразу втрачаєш. І так до безкінечності.
Львів 21.02.19
Надія Слободян
Небесна Сотня: П’яті роковини розстрілу захисників Майдану актуалізують мистецтво революції у численних репродукціях на сучасних фотовиставках та кадрах кінодокументалістики. Дощі й сніги не змивають із міських мурів вірші війни та трафаретні портрети героїв. Ми пам’ятаємо не тільки їхні усміхнені обличчя. Ми пам’ятаємо, за що вони поклали життя. Ми пам’ятаємо.
Львів 20.02.19
Cтефанія Олійник
ОПЕРА: Незабаром на сцені Львівської опери відбудеться прем’єра «Лоенґріна» Ріхарда Ваґнера – і це перше звернення театру до музики композитора за останні 30 років, хоча Львів має унікальні традиції виконання музики Ваґнера, а перша постановка «Лоенґріна» відбулася тут ще за життя композитора!
Львів 18.02.19
Галина Канарська
ART-архів: Любив усі свої вистави, був готовий їх безконечно удосконалювати, а від акторів вимагав віртуозного володіння текстом та ідеального ставлення до ляльки.
Львів 16.02.19
Надія Слободян
танець: Відчуй ритм довкілля. Резонуй. Знайди точку опори. Наважся довіритися. Дай тілу свободу, а душі – політ. Рухайся, імпровізуй, твори, мрій. Танцюй у гармонії із світом, випромінюй щастя і передавай цю емоцію іншим.
Львів 13.02.19
Ганна Аргірова
думки: У «Нашому форматі» вийшов у світ український переклад першого із двох томів «Витоків політичного порядку» Френсіса Фукуями. Другий том вийде навесні. Євген Глібовицький, Валерій Пекар та Олександр Стародубцев, які прочитали двотомник англійською, дискутували про те, що визначає успішні держави та чому ця книга – це шматок знань, який треба опанувати.
Київ 11.02.19
Ганна Улюра
переклад: Розказані історії міняють світ залежно від того, хто їх розказує. Ну от, про відносність правди і тріумф правдоподібності нам розказує колишній наркоман і теперішній алкоголік, який посутньо не годен відрізнити марення від дійсності.
Київ 09.02.19
Богдан Пастух
есеїстика: Читання текстів цього виїмкового, ні на кого в нас не схожого автора, дає можливість різкого переживання дуже розмаїтих екзистенційних станів.
Львів 07.02.19
Анастасія Канарська
концерт: Світло на концерті було просто неймовірним! Творило атмосферу, виконувало власні партитури і було чуйним партнером для оркестру та хору у складі 100 осіб.
Львів 06.02.19
Наталія Кучер
Казка в театрі: О, ці трикляті гроші!   Шляхетний гнів проти багатства чи проти бідності? Гроші - еманація безумовного зла  чи лишень ефективний інструмент у залежності від намірів? Та як же без них обійтися? Вони дають свободу чи віднімають її? 
Львів 05.02.19

минуле

Катерина Загнітко
Кримінальна справа композитора Василя Барвінського: відчитування правди поміж рядків.
20.02.19 : люде
Орест Авдикович
З серії «Наша класика»: есей незаслужено незнаного нині Ореста Авдиковича зі збірки «Демон руїни» 1901 року
17.02.19 : НашаКласика
Закон з дня 15. лютого 1919 р. про уживанє мови  у внутрішнім і внішнім урядованю дер­жавних властий і урядів, публичних інсти­туцій і державних підприємств на Західній Области Української Народної Респу­блики
15.02.19 : 1919
Мар'ян ХОМЯК
Містечкова історія: конфлікт між бурмістром Пейгертом і муляром Тихановичем у Судовій Вишні 1936–1938 років
14.02.19 : Судова Вишня
Лесь Мартович
З нагоди нинішньої річниці уродин Леся Мартовича, а прийдешніх виборів варто нагадати собі як ото колись голосували в Галичині
12.02.19 : НашаКласика
Рубрика мистецьких пліток з першого річника півмісячника «Назустріч», що почав виходити у Львові акурат 85 років тому
10.02.19 : плітки
Юрій ЯКОВЛЄВ
Ранньо-радикальний період непересічного галицького політика В’ячеслава Будзиновського: лідер молодого, антидрагоманівського крила в РУРП
07.02.19 : РУРП
Олекса Горбач
На чергову річницю уродин Олекси Горбача – його розвідка про українську лексику шахів, карт та варцаб (шашок)
05.02.19 : арґо
Іван Монолатій
Про Клеменсове («Туман, дощ, сонце, вітер та інші стихії») сприйняття Києва як міста, що «історизує простір», балансуючи між впровадженням позачасовости і створенням рясно містифікованої політичної леґенди
05.02.19 : memory studies
Володимир Мартинець
90 років тому Конґрес українських націоналістів створив ОУН. Публікуємо постанови та відозви Конґресу та як це відбувалося (зі спогадів головного секретаря Конґресу).
03.02.19 : 1929
Тарас Прохасько:
Знай, чого хочеш, що зможеш стерпіти, не вдаючи із себе ні рятівника, ні жертву, ані ката… А це найскладніше.
21.02.19: послання
Остап Українець:
Я не здивуюся, коли пацанчики почнуть продавати квитки на свої погроми
20.02.19: арт
Андрій ЛЮБКА:
Коли до ЦВК подають документи понад 90 осіб, хіба ж це не перетворює вибори на фарс? А хто в такій комедії почувається як риба у воді? Правильно – комік
19.02.19: фак
Андрій Бондар:
Ми перебуваємо у стані великої туги за розумінням, компенсуючи неспроможність збагнути самих себе і світ навколо використанням захисних амулетів знання
18.02.19: тренди
Тимофій Гаврилів:
Дійсність розпалася на окрушини крихітних крапок, на чорні вуглинки незавершених речень...
17.02.19: дистопія
Василь МАХНО:
піють в Нью-Йорку нічні когути на всі чотири кінці і кути б’ються крильми об зашторені шиби
16.02.19: поезія
Юрій Андрухович:
Написане повертається. Не завжди, звичайно, і не все написане. Але деякі випадки такого повернення напрочуд промовисті й навіть знакові.
15.02.19: постфактум
Тарас Прохасько:
Чим більше знаєш про іншого такого, що він не знає про тебе, тим краще для тебе.
14.02.19: таємниці
Юрій Винничук:
Почнімо з малого – з тих теренів, які є нашими. Бо смішно мріяти про Кубань, коли під носом цвіте московщина.
13.02.19: надкушене
Андрій ЛЮБКА:
Якщо нинішня війна так змінила нас, дорослих, то уявіть, який відбиток вона залишить у свідомості й світогляді сучасних дітей.
12.02.19: наслідки
Роман Лехнюк:
Консерватизм – це не про опірність змінам, а про їхній характер і необхідність. Змінювати без потреби є гірше, аніж не змінювати нічого.
11.02.19: засади
Ярослав Грицак:
Ставлення до Бога, один із важливих моментів сучасного Заходу – на прикладі історії «Бітлз»
10.02.19: The Beatles
Дмитро Єльніков:
Кажуть: “Не треба винаходити велосипед”. Але ж я по собі знаю, що кожного разу відкриваючи чергову річ – давно відкриту й досліджену, але для мене нову, – я її властиво відкриваю
09.02.19: міркування
Юрій Андрухович:
Це такий дитинізм чи кретинізм? Вони всі що, божевільні? Чи вважають божевільними українських виборців, тобто нас?
08.02.19: кандидати
Тарас Прохасько:
...втовкмачити усім обдуреним, що коли вони прислухаються до моїх порад, то нам усім, а передовсім їм, бо мені то вже не так і потрібно, буде краще
07.02.19: експертиза
Юрій Винничук:
Якщо таку літературу видають, то хтось же ж її читає. Читає і набирається лютої ненависті до нас
06.02.19: макулатура
Михайло Зарічний:
Життя – це не математика: виявляється, нікому нічого не можна довести
05.02.19: фраґменти
Андрій Бондар:
Сардонічний жарт Єжи Ґєдройця про Польщу, якою правлять дві труни – Пілсудського та Дмовського, набагато глибший, ніж просто образ польської політики ХХ століття
04.02.19: сусідське
Олександр Ірванець:
Вони є. І я постійно думаю про те, що вже за два місяці вони, разом із нами, підуть на виборчі дільниці. І яким буде їхній вибір?
03.02.19: електорат
Юрій Винничук:
Здавалося б, що дрімуча епоха антиукраїнської істерії канула в минуле. Ба, трубадури російського шовінізму далі жирують на брехні і неуцтві.
02.02.19: мибратья
Юрій Андрухович:
Українці завжди ненавидять владу, особливо якщо вона своя, українська. Цю рису чомусь прийнято плутати з міфічною волелюбністю і шляхетним анархізмом.
01.02.19: соціологiя
Тарас Прохасько:
Засвоюючи світ через лінійні тексти, продукуємо передовсім їхні текстуальні інтерпретації
31.01.19: гіпотеза
Андрій ЛЮБКА:
Вимагають диктатури й твердої руки. Але коли такому притиснуть яйця – він уже одразу проти реформ, чесної поліції й наведення порядку.
30.01.19: шансон
Юстина Добуш:
Нарешті маємо покоління, яке нічим не відрізняється від Європи чи Штатів. То, може, просто лишимо його в спокої?
29.01.19: ґенерацiя
Назарій Заноз:
І все це, зараза, затягує. Не зчуваєшся, як сам вже продукуєш ці образи. І вже не пам’ятаєш, чого сюди прийшов взагалі. І як звідси вийти.
28.01.19: соціальне
Василь МАХНО:
Проза, створена індійцями, приправлена прянощами поетичності, міфу та екзотики, постійно впиралася в стіну нерозуміння європейцями
26.01.19: візове
Іванна Штрайсель:
Ми думали, що поки слухаємо «Любе», наше велике майбутнє чекає нас – збудоване кимось іншим
25.01.19: ґенерацiя
Тарас Прохасько:
Завжди мав потребу почитати вранці. Хоча би кількасот впорядкованих літер, поступово пройдених рано, подібні на камінь, кинутий у гладку площину озерної води
24.01.19: читання
Юрій Винничук:
Фраґменти суб'єктивних спогадів про богемне життя Чубайрона з Чемоданом та іншими мистцями в глуху совєтську епоху 1970-х
23.01.19: ювiлейне
Оксана Забужко:
Оксана Забужко про вибори, про мову, про сучасні проблеми людства загалом та фемінізму зокрема
22.01.19: розмова
Андрій Бондар:
Для них цей дурнуватий жарт, цей вибалушений погляд з екрана – найвищий рівень репрезентації і найбільший доказ сповненості життя
21.01.19: люде
МАЙКЛ:
І на маєш, жодних святкових листівок, поштівок, листів, нічого. Шлють готові трафарети тексту, картинки і гіфки.
20.01.19: з нутра
Назарій Заноз:
Зима, легко вбрані вояки висипали на кригу ріки і грають у сніжки. Думаю, зроблена знимка перед Святвечором.
18.01.19: ностальгічне
Юрій Андрухович:
Це все почалося ще з Кучми, коли він, чи не в ніч на 2003-й, вітав українців з Новим Роком.
18.01.19: гіпокризія
Тарас Прохасько:
Інтеліґентний вигляд у певних обставинах слугує таким збудником, що його можна оцінювати навіть як провокацію.
17.01.19: насильство
Юрій Винничук:
Сергій Плачинда таки справді був міфотворцем і містифікатором, але ніяк не науковцем
16.01.19: містифікації
Андрій ЛЮБКА:
Найчастіше колонка стає приводом зненавидіти письменника, розпочати небувалий срач із вирваної з контексту його цитати.
15.01.19: письменницьке
Ярослав Грицак:
Відповідь Юрію Винничукові, Миколі Рябчуку, Михайлові Зарічному та запрошення всіх на лекцію «Бог, Різдво і Бітлз».
14.01.19: відповідь
Василь МАХНО:
Справжність Тютюнника – у високому градусі морально-етичних альтернатив, який переживають більшість із персонажів його оповідань
12.01.19: література
Юрій Винничук:
Алкогіль до добра не доведе. Але тривалі зимові свята несуть так багато спокус, що втриматися неможливо. А що буде років так за сотню?
12.01.19: in vino veritas
Юрій Андрухович:
Київські «звощики» на місці: виконують місію з приниження Києва. Невже Москва й донині їх «держить»?
11.01.19: столичне
Тарас Прохасько:
Вільний доступ до якісної кави може служити одним із показових маркерів еволюції добробуту. Таких ситих часів, яких ще дійсно не було
10.01.19:
Єва Райська:
Республіка празників закінчується, коли більше нема до кого поїхати на Різдво, щоб у постійній біганині помовчати і повернутись до себе
09.01.19: посвяточне
Соломія КРИВЕНКО:
Пересічний Українець не любить вибори, він любить олів’є і колядувати. Він любить сподіватися на краще, а не робити вибір
08.01.19: відповідальність
Андрій Бондар:
Порожнеча – це те, що можна наповнити, спорожнити й наповнити знову
07.01.19: сенси
МАЙКЛ:
Робота – вона замінила все. І тільки коли приходив час Різдва, вони не могли стримати цей неясний тягучий поклик. Вони знову чули себе українцями.
06.01.19: з нутра
Василь МАХНО:
ті двоє із ослом заходять в місто     веде їх ангел і знаходить місце     у переддень          надихавши теплом
06.01.19: поезія
Назарій Заноз:
Галичина незрима. Це магія. Той вогник, що провадить крізь темряву. Світло першої зорі, провідної зорі батьківської хати, до котрої завше належить повертати.
05.01.19: передсвяточне
Юрій Андрухович:
Ялинки в Україні остаточно й безповоротно українізуються. Час таки на нашому боці, і все йде згідно з Найвищим Задумом
04.01.19: новорічне
Тарас Прохасько:
Щоразу, коли думаю, що колись у майбутньому буде значно краще, то не забуваю собі нагадати, що будь-яке майбутнє пов'язане зі старінням
03.01.19: святочне