Львів у грудні. Фото Анни Герич

ситуація

Може, він і сам не знає, як поведеться під тиском світових лідерів. Можливо, він вистоїть, і ми аплодуватимемо йому стоячи. А можливо, що він не впорається, зазнає фіаско, і тоді нас чекають дуже погані часи.
Львів 09.12.19
Якщо хтось називає Львів культурною столицею, я буду дуже сміятися. Львів – це нетрі. Львів – це один квартал, який працює на п’яного туриста.
Львів 06.12.19
Призначений без конкурсу новий головний архітектор Львова говорить про свої плани на посаді. Втім професійне середовище не покладає на нього великих надій.
Львів 29.11.19
Інститут "Укрзахідпроектреставрація" не дає ради з накопиченими боргами, однак пропозицію допомоги від мерії Львова сприймає як підступ з метою забрати у наукової установи приміщення.
Львів 23.11.19
Частка розчарованих зростає. Ми схильні були ідеалізувати, уявляти собі, що все зміниться за один день, а насправді зміни потребують важкої щоденної праці.
Львів 21.11.19
Мова мові не рівня. Мова тоді працює на нашу національність, коли вона лягає на душу. А який відсоток нашої нинішньої мови працює на душу?
Бібрка (Львівщина) 19.11.19
Якщо хочемо дати собі раду з кризою мультикультурності, кризою ксенофобії, націоналізмів, то ми повинні “розширити серце” — або, іншими словами, розширити значення слова “наше”.
Львів 11.11.19
Від маленького села Радруж на Закерзонні до українського кордону — якісь дві сотні метрів. До війни тут мешкали майже 2500 українців, однак усіх депортували або знищили. Втім, у розташованій тут найстарішій греко-католицькій церкві й досі служать літургії.
Галичина 08.11.19
Людина – це те, що вона дозволяє собі бачити і на що вона заплющує очі. 
Львів 06.11.19
На галицьких цвинтарях цього року знову багато свіжих могил, щойно над якими помалу приходить усвідомлення втрати. Вічная пам’ять…
Львів 01.11.19

штуkа

Володимир Микитюк
Їхнє-нашеКіно: Надто вже вихолощеним та підкреслено аполітичним і безнаціональним вийшов цей «The Rising Hawk», цей «Яструб, що піднімається»! Надто вже орієнтованим на те, щоб стати тільки вдалим комерційним проектом.
Львів 09.12.19
©Аделіна Єфіменко
історична опера: Репертуар Софії Соловій вражає різноманітністю: оперні партії з «Альчіни» Г.Ф.Генделя, Вітелії з «Милосердя Тита» і Електри з «Ідоменея» В.А.Моцарта, сопранові партії з «Еліаса» Ф.Мендельсона, партія Ельзи з «Лоенґріна» Р.Ваґнера, опери ХХ століття і камерно-вокальні твори сучасників: від K.Пендерецького до Ю.Ланюка.
Мюнхен 05.12.19
Богдан Пастух
сучасна проза: Твір Віталія Левуна переміг у літературному конкурсі «Крилатий Лев». 6 грудня у презентаційній залі Львівського Інституту Народознавства, що на проспекті Свободи, 15, відбудеться нагородження лауреатів IV Міжнародного літературного конкурсу рукописів прози «Крилатий лев – 2019».
Львів 04.12.19
Юстина Добуш
переклади: Дітям не подобається бути жертвами. Варто навчитись переживати біль так просто, як і дитина, тоді не станеш його заручником і не хотітимеш ділитись ним та завдавати його іншим. 
Львів 03.12.19
©Аделіна Єфіменко
історична опера: Цю версію «Анни Болейн» можна назвати театральною «контрреформацією», яка виступає проти сценічного мінімалізму багатьох режисерських опер. Історичну постановку фінансували відразу чотири оперні театри: Лозанни (Швейцарія), Льєжа (Бельгія), Більбао (Іспанія) і Маската (Оман).
Мюнхен 02.12.19
Галина Канарська    
НашТеатр: У час, коли візуальний ряд стає альфою та омегою театру і слово вже не має великого значення, цей режисер зосереджує свою увагу саме на слові: його цікавлять глибинні речі на стику віри та переконань.
Львів 01.12.19
©Аделіна Єфіменко
історична опера: Українська співачка і відома у Європі послідовниця італійської школи belcanto Софія Соловій вже неодноразово була запрошена на роль улюбленої дружини короля Генріха VIII. Постановки «Анни Болейн» в Італії (Бергамо) і Бельгії (Льєж) відбулися й нарешті очікується наступна постановка у розкішній Королівській опері Маската (Оман).
Мюнхен 26.11.19
Тимофій Гаврилів
переклади: Борхес – Тесей двадцятого сторіччя, майстер інтерпретації, який давньому мітові надав нового звучання. До збірки ввійшло сім лекцій, прочитаних в буеносайреському театрі «Колізей» у травні – червні 1977 року.
Львів 25.11.19
Галина Петросаняк
життєписи:  Його архів, у якому є  листування з Томасом Манном, Марі Бонапарт, Мартином Бубером та іншими відомими людьми,  зберігається в Бібібліотеці конгресу США. Його книжка про знаменитого пацієнта   виходить у світ 1972 року й називається «Життя і вмирання Зиґмунда Фройда». 
Базель 22.11.19
 Ігор Котик
література:  Якщо вам бракує галереї середньостатистичних обивателів затхлої радянської провінції чи зграї підлітків депресивних років початків незалежности – Чех запрошує відвідати його район.
Львів 20.11.19

минуле

Володимир Микитюк
До 95-ї річниці уродин вчителя, професора, вихователя, лектора, який ніколи не був нудним чи – тим більше – моралізаторським
12.12.19 : люде
Ілько ЛЕМКО
Останній з топових альбомів 1969 року «Let It Bleed» групи Rolling Stones вийшов у світ 5 грудня півстоліття тому, і донині займає чільні позиції в рейтингах
05.12.19 : 1969
Мар'ян ХОМЯК
Епістолярний епізод з історії церкви Пресвятої Трійці у Судовій Вишні 1907-1910 рр. – розібрання дерев’яного храму та будівництва мурованого
03.12.19 : Судова Вишня
Євгенія Кононенко
В міфології Бучача присутній відомий сюжет: майстрів, які будували й оздоблювали Бучацьку ратушу, граф Потоцький замикає у вежі цієї будівлі, прирікаючи їх на голодну смерть.
04.12.19 : Бучач
Ігор МЕЛЬНИК
Смерть часто вривається у людське життя сподівано, коректуючи і подальші події, і людські емоції та почуття. І раптом розумієш, що та людина, котру часто стрічав на львівських вулицях, була цілим всесвітом, який ти так і не спромігся відкрити. Два роки без Ігоря Мельника.
02.12.19 : in memoriam
Юлія Овсяник
150 років тому народилася Осипа Бобикевич (з дому Нижанківська): «жінка ідеальних прикмет та ідеальної вартості».
29.11.19 : стрияни
Алекс
Дитячі спогади про зізнання енкаведиста з часів голодомору. Фрагмент майбутньої книги.
23.11.19 : спогади
Юлія Овсяник
150 років від дня народження української блаженної Йосафати Гордашевської, першої монахині греко-католицького монашого згромадження
20.11.19 : люде
Юрій Шевельов
75 років тому в саксонському тижневику «Земля» опубліковано статтю Юрія Шевельова про різний вимір багатства мови
10.11.19 : 1944
Ілько ЛЕМКО
За якими критеріями радянсько-російська тоталітарна влада впродовж свого панування перейменовувала населені пункти Львівської області: деполонізація, дегерманізація, декоролізація, дегаличизація, дешляхтизація та псевдоукраїнізація, совдепізація, комунізація.
07.11.19 : ономастика
Тарас Прохасько:
Як завжди у радянських, вирішили найраціональніше: ліквідувати. А за мистецьким рівнем різьб це місце мало колекцію, яка могла позмагатися навіть з Личаковом
12.12.19: пленер
Юрій Винничук:
...а тому рівень української літературної мови просто жахливий як у книжках, так і в дубльованих фільмах
11.12.19: мова
Олександр Ірванець:
Сперечатися справді нелегко. А інколи просто безглуздо. І з цим твердженням теж якось не дуже посперечаєшся
10.12.19: дискусія
Олександр БОЙЧЕНКО:
Карнавал відшумів, а на ньому коронований Зе залишився сидіти на справжньому троні. І виголошує – зі своїми кривляннями – промови про загиблих на Майдані
09.12.19: бахтіністичне
Тарас Возняк:
Все не совєтське в Галичині винищувалося з озвірінням сталінських і постсталінських законів: формувався совєтський семантичний ландшафт краю.
08.12.19: ландшафти
Тимофій Гаврилів:
Жила собі Вівця, скубла траву і лиха не знала. Не раз, вздовж галявини сновигаючи, Вовк запитував: чому якась пришелепкувата має так радіти
07.12.19: байка
Юрій Андрухович:
Російський ліберал закінчується там, де починається українське питання. І не тільки.
06.12.19: Білорусь
Юрій Винничук:
Нічого стабільного, нічого спланованого. Я писав до шухляди. Шухляди були переповнені. Я втрачав рештки оптимізму, і мене охоплювала зневіра.
04.12.19: мемуарне
Андрій ЛЮБКА:
Я дав волю своїй письменницькій уяві і змоделював оту трагічну для України ситуацію.
03.12.19: нелох
Андрій Бондар:
Якщо вже говорити про справжні червоні лінії, то головною я би назвав лінію принципової недовіри
02.12.19: продовження
о. Олег ГІРНИК:
Чи можливо втекти від віртуальної реальності? VII-й семінар з богословського авангарду. Останній.
01.12.19: тренди
Василь МАХНО:
Канзаські спогади поета: конкістадор Франциско Васкес де Коронадо та сомалієць Нуруддін Фарах, мжичка та The Bourgeois Pig, Вільям С. Барровз та його дружина. І власне Kansas.
30.11.19: подорожнє
Юрій Андрухович:
За кожною п’ятницею настають субота, неділя – а там і понеділок, 9 грудня. І не дай Боже він також виявиться чорним
29.11.19: BlackFriday
Тарас Прохасько:
Читання є корисним настільки, наскільки корисним є будь-який досвід. Щоби це зрозуміти, треба прочитати певну кількість книжок. Міцних як ром
28.11.19: лектура
Юрій Винничук:
Якогось дня ти нагло усвідомлюєш собі, що людей, які тобі по-справжньому дорогі, лишилася маленька жмінька...
27.11.19: вікове
Назарій Заноз:
Немає часу вникати – потрібно поспішати, аби дізнатися більше. Немає часу перевіряти інформацію – треба негайно постити, бо інакше випередять конкуренти
26.11.19: dubito ergo sum
Олександр БОЙЧЕНКО:
Чим політична діяльність відрізняється від діяльності інтелектуала? Мовою. «Мова політики є за своєю природою мовою брехливою»
25.11.19: 22.XI.1918
Василь МАХНО:
акумулятор відсирілий в авті заводиться не зразу – в кілька спроб поезія тримається на милицях неточна рима точно не помилиться як вказівник на північ на Нью-Йорк
23.11.19: поезія
Тимофій Гаврилів:
Поняття геноциду обовʼязково треба розширити на культурно-духовний аспект. Фізично ви можете вціліти, та це вже не ви.
23.11.19: гeноцид
Юрій Андрухович:
Щиро жаль цю маленьку людину, таку розчавлену непосильними тягарями її, цієї маленької людини, пародійного правління.
22.11.19: Зе
Тарас Прохасько:
То, що ти маєш, то, що було дідівське, неможливо скасувати. Його можна забрати, але тільки так, що лише укріпить прив'язаність.
21.11.19: дідизна
Юрій Винничук:
Депресія тепер визначається як хвороба. Людина виглядає цілком щасливою, а потім набирає в кишені плаща каміння і кидається в річку
20.11.19: тренд
Андрій ЛЮБКА:
«Lwów – kres iluzji»: кінець міфу про шляхетну «оборону» поляками Львова у 1918-му
19.11.19: 22.XI.1918
Ілько ЛЕМКО:
Здається, лише на стиках відбувається диво народження найбільшої сутності нашого існування.
18.11.19: інтерференція
МАЙКЛ:
Вони – діти свого народу, того самого мудрого народу, який під час війни вибирає собі, не ворогам, такого президента і такий парламент.
17.11.19: кіч
Василь МАХНО:
Бучєч жив у нашому домі, так як Чортків, Язлівці чи Ягільниця. Він був поруч, але для мене тоді ще недосяжний
16.11.19: діточе
Юрій Андрухович:
Спершу Москва, потім Київ. Об’єднавча формула «єдіная краина» ще з тих часів.
15.11.19: воЗЗєднання
Тарас Прохасько:
Новий календар може бути демонстративним актом намірів, переступом стримуючих забобонів двоєвір'я
14.11.19: календи
Юрій Винничук:
Українська поліція на окупованій німцями території? Але ж яка вона українська, якщо вся влада була в руках німців?
13.11.19: CaperEmissarius
Олександр Ірванець:
Хотілося б, щоб окрасою нового обличчя партії був розум і доброта в очах, а не силікон
12.11.19: фізіогномістика
Олександр БОЙЧЕНКО:
То було переважно про краєвиди, а це буде про політику. І про вино. І, може, ще про щось, зараз побачимо
11.11.19: Сакартвело
Володимир Гевко:
Мова і є тим олівцем, котрий окреслює нас по периметру, означаючи як особистостей. Маркує кордони, за якими нас вже не існує.
09.11.19: оксюморон
Юрій Андрухович:
Живі й відчайдушні зникають у тінь. Найкращі місця у центрі глобального кінодійства хазяйновито займають інші – інфантильні, пласкі й вимучені недогерої.
08.11.19: o tempora
Тарас Прохасько:
Ціле своє життя я щохвилинно підбирав слова і речення, які стискалися би у абзаци прецезійного опису феноменів.
07.11.19: проза
Юрій Винничук:
Література не пробачає зради. Нею потрібно займатися весь час, віддаватися їй до останку. Іншого рецепта нема.
06.11.19: літературознавство
Андрій ЛЮБКА:
Фактично Катя стала останньою з Небесної Сотні – людиною, яку вбили за те, що боролася далі.
05.11.19: роковини
Андрій Бондар:
Романтизація зими на наших землях іноді здається такою ж нав'язаною, як російська мова і комунізм.
04.11.19: історія
Ілько ЛЕМКО:
Жодних проросійських телеканалів вже не існує, забудьте про них, існують тупо російські засоби масової (дез)інформації, ро-сій-ські!
02.11.19: зомбі
Тимофій Гаврилів:
Причиною війни була не українська мова, а рух України на Захід – в ЄС і НАТО і, водночас, до себе. Найбільшим страхом Кремля є, що Україна знайде себе
01.11.19: тожсамість
Тарас Прохасько:
Найшвидші зміни є насправді менш суттєвими від того, що залишається так само архаїчним, як завтрашній день
31.10.19: 1919
Юрій Винничук:
Живу і бажаю ворогам України здохнути. Бо цей шлях, на який ми ступили, називається шляхом ганьби і зради
30.10.19:
Назарій Заноз:
Є такі речі, вибір поміж котрих є визначальним. Цінності та влада, шлях власного розвитку. Делегувати право їх вибирати – це втрачати себе. Власне право називатись людиною
29.10.19: вибір
Олександр БОЙЧЕНКО:
Булисьмо в Грузії. Зміг пересвідчитися, що всюди око неупередженого туриста тішать ґрафіті на кшталт PUTIN KHUYLO
28.10.19: Сакартвело
Тарас ПЛАХТІЙ:
Есей про вміння формувати і підтримувати колективну суб’єктність партій
27.10.19: партбудівництво
Ілько ЛЕМКО:
Кажуть, що тільки мужня людина може взяти на себе надзвичайно важку місію – за щось вибачитись. Покаятись іще важче.
26.10.19: mea culpa
Юрій Андрухович:
«Міністр економіки в Україні – дебіл». А міністр культури в нас, виявляється, не дебіл! Він «подонок».
25.10.19: хормейстер
Тарас Прохасько:
Що більше ладу у державі, то нуднішим стає життя. І що би не казали скептики і песимісти, життя у нашій країні стає все впорядкованішим.
24.10.19: хаос
Олексій Чупа:
Повернення, як і втеча, – це процес настільки тривалий, що може тривати ще довго по смерті.
24.10.19: Аґнон
Єва Райська:
Інфантильність: нас приваблює те, що видається гарнішим, яскравішим, новішим. А коли вникаємо у сенси, розуміємо: не наше
23.10.19: інфантильність
Тимофій Гаврилів:
Гандке випрацював свою неповторну поетику. Це правда. Так само правда, що ця поетика розбилася об світлину із Срєбрєніци.
22.10.19: нобель