ситуація

Ви знали, що при температурі повітря 32°C потреба людини у вітамінах зростає вдвічі? А що існують ще й антивітаміни? Докладно про вітаміни і з чим їх їдять у лекції в рамках циклу "Феномен життя"
Львів 27.06.19
«Роздуми про ХХ століття» Тоні Джадта можна вважати книгою-застереженням. Автор констатує кризу ідеї держави добробуту. Плодами прогресу користується усе менша кількість людей, і, як наслідок, маємо зростання популізму та авторитаризму.
Львів 26.06.19
У Природничому музеї Львова грандіозне свято – завершено усі роботи з підготовки виставки «Льодовикова епоха: Повернення мамута до Львова». Z був на передпоказі й ділиться побаченим. ФОТО.
Львів 22.06.19
Рідко які два міста так схожі одне на одного. Враження львів'янина у подорожі до Одеси.
Львів-Одеса-Львів 22.06.19
Це одна з найдавніших пам'яток міста – ще за княжих часів тут стояла дерев’яна церква, при якій жили ченці. У ХVI ст., коли звели нову муровану церкву, в одній з келій розмістився Іван Федорович. Саме тут він надрукував свого Апостола.
21.06.19
Стимули можуть привести до непередбачуваних наслідків. Покарання знижує особисту моральну відповідальність, а мінімальні стандарти демотивують прагнути більшого. Усе це висновки, яких би не було, якби експерименти вдались.
Івано-Франківськ 18.06.19
Життя більшості з нас затиснуте між двома умовними точками: роботою та домом. Про те, як робити тільки те, що приносить задоволення, говорили на конференції TEDx Ivano-Frankivsk.
Івано-Франківськ 17.06.19
Донедавна політика диктувала умови шоу-бізнесу. Тепер шоу-бізнес диктує свої правила політиці. Форма починає домінувати над змістом. Це небезпечне явище, породжене начебто нездатністю сучасної людини сприймати складну інформацію
Львів 14.06.19
Криголам не ламає кригу всією товщею – він йде і ламає кригу найгострішою і найміцнішою своєю частиною. Так і в суспільстві. Люди мають сумніви, що справді все суспільство можна зробити правильним. Ні, не це ми маємо собі ставити за мету. Ми маємо ставити за мету сформувати критичну масу – отой гострячок, який ламає лід. Тоді тим, хто слабший, легше йти за ними.
Львів 13.06.19
Католицтво майбутнього буде католицтвом свідомо вибраним та засвоєним, а не католицтвом успадкованим. А обиратимуть та засвоюватимуть його тільки тоді, коли його буде активно подано та запропоновано
12.06.19

штуkа

Роксана Харчук
сучасна проза: Описи сексу з-під пера Гаськи Шиян досі таки найкращі в українському письменстві. Письменниця зображає секс не як один зі способів спілкування людини людиною, а як один зі способів спілкування людини з Богом.
Київ 25.06.19
Тимофій Гаврилів
переклади: Книжка оповідань «Пірат несходжених морів» – про час, коли провалля Першої світової війни вже позаду, а Другої – ще попереду. Час, в який багато мрій і всі вони здійснюються. Але чи був той час?
Львів 24.06.19
Павло Гунька
мистецька пісня: Моєю метою є передати молодим українським виконавцям усі нові тенденції, які зараз є актуальними в світі, розповісти, на що потрібно звернути увагу, аби їх обов’язково помітили на прослуховуваннях.
21.06.19
Богдан Пастух
сучасна проза: У суті це ― наратив російської пропаганди. Причому ще дошкульнішої, бо ці речі проговорюєв  українському творі українська героїня.
Львів 20.06.19
Ірина Забіяка
сучасна проза: Уже вп’яте у Львові протягом липня відбудеться фестиваль, який наближає українській публіці зокрема сучасну чеську та словацьку літератури.
Брно 19.06.19
Василь Рожко
середньовіччя: Чи може пам’ятка бути брендом? Що він мав би донести суспільству? Цілісний бренд «Тустань» – це і скелі, і фортеця, і музей, і заповідник, і фестиваль середньовічної культури, і 3D, і сувеніри, і збережене середовище села, і відродження традиційних ремесел,і життєдайна пам’ять, і сучасний економічний розвиток громади.
с. Урич 14.06.19
Галина Петросаняк
кохання: Нінон Ауслендер народилася і виросла у Чернівцях, понад тридцять років вона була дружиною Германа Гессе.
Базель 11.06.19
Дарина Скринник-Миська
бієнале: Якщо для львівського мистецтва притаманний зв'язок з локальною художньою традицією та фольклором у формі осмислення, обігрування, заперечення, іронії, то харківська художня сцена сфокусована на дослідженні соціальної тканини, посттоталітарного стану суспільства та того, як час та обставини формують і деформують зв’язки між людьми.
Львів-Харків 10.06.19
Ґжеґож Ґауден
євроісторія: Польський погром єврейського населення відбувся 22–23 листопада 1918 року. «Львів – кінець ілюзій. Оповідь про листопадовий погром 1918» – перше поглиблене дослідження, присвячене тим подіям, які відсутні в польських історичних працях.
Дрогобич 07.06.19
Станіслав Комарек
людознавство:  Треба цінувати можливість говорити вільно про все, адже якщо ви приєднаєтеся до західного світу, то це довго не триватиме. Варто наговоритися між двома довгими періодами мовчання.
Львів 07.06.19

минуле

Мар'ян ХОМЯК
Нарис Яна Ярунтовського про свій маєток, одне із кращих господарств повіту, хоча назвати його взірцевим було б пересадою
26.06.19 : аграрне
Богдан Струмінський
Стаття 1978 року славетного, але майже невідомого у нас філолога Богдана Струмінського (що помер рівно 21 рік тому) на все ще актуальну тему українського правопису
23.06.19 : правописне
Михайло Рудницький
Акурат 85 років тому в Станіславові мав відбутися Жіночий конґрес і «Назустріч» присвятили цій події окреме число
22.06.19 : 1934
Юрій ЯКОВЛЄВ
120 років у Львові вийшло перше число часопису «Будучність»: «Суспільно-політична часопись для украінсько-руського народа».
21.06.19 : 1899
Фернан Уеллетт
50 років тому «Сучасність» присвятила червневе число журналу національно-культурним проблемам Канади, помістивши і цей класичний текст квебецької революції
19.06.19 : 1969
Яцек Куронь
Двадцять років тому, коли лікарі пояснили Куроню, що він вмирає, Яцек записав це відеозвернення. Після цього він прожив ще п'ять років
17.06.19 : 1999
Ірина Гах
До знищення стінописів авторства Сосенка та Буцманюка, церква у Славську асоціювалася з іншою гучною історією - це був любовний трикутник, в якому мордувалися обоє художників та Сосенкова дружина Михайлина. Розрішити ситуацію допоміх сам митрополит Андрей
15.06.19
Євген Нахлік
І Франко («Похорон»), і Куліш («Дума-пересторога...») остерігали про можливість безкультурної охлократії після народної перемоги, бо люди «в душі своїй були і темні, й підлі, такі ж раби, як уперед були»
10.06.19 : франкологія
Ірина Вільде
"Колись тремтіла я за найперше вражіння, яке зробить на Тебе лист. Тепер не хочу думати про це. Хіба не все одно, Роме?" Оповідання з 1934 року
08.06.19 : НашаКласика
Ірина Гах
Митець першим в Галичині наважився на сюжетний вітраж у сакральній архітектурі. Це було не просто прогресивним, а навіть революційним кроком
08.06.19
Андрій ЛЮБКА:
Девіз держави Ліберланд, що абсолютною цінністю проголошує свободу й відкриті кордони: живи сам і дай жити іншим...
25.06.19: лібертаріанство
Мирослав МАРИНОВИЧ:
Свої знамена реваншисти розгорнуть після виборів, щоб не сполохати довірливих. Але чи складно розпізнати грозу, як піднявся вітер і потемніли хмари?
24.06.19: імператив
Драґо Янчар:
Через ці розмови, наскільки Україна є європейською, я забув, що не можу туди в’їхати з внутрішнім паспортом...
23.06.19: люде
Юрій Андрухович:
Елтон Джон може спати спокійно, у нас президент теж із таких – попсових, корпоративних
21.06.19: попса
Тарас Прохасько:
Тоді, влітку 1990 року, Україна була прекрасна. Ми були одержимі всеохопним наміром викликати любов до України...
20.06.19: студії
Юрій Винничук:
Історія ще однієї літературної містифікації «відомого авантюриста»: міфічна Анна Любовичівна
19.06.19: містифікації
Роман Сольчаник:
Чи розкол між "проросійськими" східними і південними реґіонами країни і "проєвропейським" заходом нарешті подолано?
18.06.19: пост-електоральне
Євген ЛАНЮК:
Популізм і технократія нагадують “інь” та “янь” — протилежності, які породжують та підсилюють одна одну.
17.06.19: тренди
Василь МАХНО:
Грузія розпочинається зі спротиву. Він непомітний, бо на кінчику язика. Навіть у слові «Тбілісі» – спротив заховався у двох спресованих приголосних «Тб»...
15.06.19: Тбілісі
Юрій Винничук:
Історія міфа про кельто-київські зв’язки від самого міфотворця: монах Ріанґабар існував, але не як поет і не в Києві
14.06.19: міф
Тарас Прохасько:
Керований хаос виконує роль димової завіси, важко відчути епіцентр хвилювання, те, що має відбутися під прикриттям ширми хаотичних повідомлень
13.06.19: фенологія
Олександр Ірванець:
Де несмак стає загально прийнятою нормою, там далі все йде за Орвелом. Війна – це мир, нам вже повідомили про це. А далі що?
12.06.19: реалії
Андрій ЛЮБКА:
Програма кожної партії мусить починатися: ми йдемо у коаліцію з Зеленським чи в опозицію. Третього не дано
11.06.19: електоральне
Дмитро Єльніков:
...це буде твір про дисгармонію, але насправді про гармонію, яку ще не пізно усвідомити.
09.06.19: есей
Юрій Андрухович:
Країна, мов у смартфоні, в їхній кишені. Палаців набудували – тільки живи. Телевізори їх показують, охорона охороняє. Чого ще хотіти?
07.06.19: возвращенці
Тарас Прохасько:
Переважно про таке не те що говорити, а й думати лячно. Але якщо Росії захочеться зробити Західну Україну сепаратистами, то вона це зробить.
06.06.19: без страху
Юрій Винничук:
Жити в паралельній реальності – це вже скидається на комфортний спосіб вегетування для більшості українців: їхні голови цілком забиті міфами й фейками
05.06.19: фейки
Назарій Заноз:
Російське має втратити актуальність: настільки інше кодування, що навіть «Прощай, нємитая…» нічого нам не промовлятиме
04.06.19: стратегія
Андрій Бондар:
Що ж таке радість для сучасного громадянина України, який не цінує того, що має, і бачить причини проблем свого життя деінде, тільки не в собі?
03.06.19: заздрість
Дмитро Єльніков:
...усе ще сподіваюся: наше Яйце, у нашій Казці іще не розбите. Сподіваюсь діждати курчат. Сподіваюсь на іскру Божу, що її закладено Творцем у кожній миші
01.06.19: яйко
Юрій Андрухович:
Красиве все-таки словосполучення: електоральні симпатії. Будь симпатичний – і виграєш. Варто додати: від симпатії до ідіократії – один крок
31.05.19: тренди
Тарас Прохасько:
Усе людське було українським, ми вірили у можливість любові і надіялися на неуникненність свободи. І ми їх мали
30.05.19: сентиментально
Юрій Винничук:
Мовний закон і новий правопис почали вже тіпати різними матолками, які, не розібравшись, легко піддаються фейкам
29.05.19: мова
Андрій ЛЮБКА:
Аж до виборів Зеленський робитиме все, щоб якомога довше не асоціюватися з посадою й обов’язками президента держави. Йому потрібні лайки
28.05.19: шоу
Юрій Винничук:
Парадокс із парадоксів: українці щиро й люто ненавидять олігархів, але дивляться в першу чергу саме їхні телеканали.
26.05.19: лектура
Василь МАХНО:
яке століття? – я себе питаю коли птахи нічні перелітають а листя виростає із трави
25.05.19: поезія
Микола Рябчук:
Зеленський засигналізував, що не лише український проект може бути проєвропейським, – незалежно від того, наскільки той сигнал щирий.
25.05.19: поелекторальне
Юрій Андрухович:
«Януковощ все равно лучший, он пробил дно и опустился еще ниже». Ви чуєте, Володимире? Вам наразі є куди падати, і дно попереду.
24.05.19: дно
Тимофій Гаврилів:
Усе відбулося напрочуд швидко – у пʼятницю скандал, в суботу – гучна відставка свободівців зі сценою самопокаяння. Однак уже в понеділок стало зрозуміло, що не все так гладко.
22.05.19: Австрія
Олександр Ірванець:
Часом, щоправда, жартував гиденько і противно, але Жінка так хотіла змін, що пускала це повз вуха і воліла не зважати. І врешті Жінка зважилася...
21.05.19: казочка
Роман Кісь:
Ані людська свобода, ані людська дія є неможливі без вільного пориву до граничних смислів та без осмислености людських дій та вчинків.
20.05.19: свобода
Соломія КРИВЕНКО:
Від виборів до виборів в Україні піднімали теми жертв, ця ж кампанія стала першим прикладом ефективного використання комічного
19.05.19: Зе
Олександр БОЙЧЕНКО:
Бути вдячним Росії — тобто кому? Нахабній владі чи „скотоподобно“ відданому їй народу, який, хоч би й мав вибір, все одно масово голосує за гебістські мундири?
18.05.19: есей
Юрій Андрухович:
Чому Москва наводнює свої колишні колонії власною музикою? Може, річ у тому, що ті колонії ще аж ніяк не колишні?
17.05.19: StreetMusicDay
Тарас Прохасько:
Шкодуєш не так тих, хто відійшов туди, де поняття жалю не спрацьовує, а себе, який лишився самотнішим
16.05.19: рефлексія
Юрій Винничук:
Твердження, що мова, яку треба захищати, «вже мертва», само по собі мертве, бо іврит – живе заперечення цієї тези
15.05.19: фобія
Андрій ЛЮБКА:
«Іспанський сором», відчуття, коли хтось інший робить щось негоже, а соромно від цього тобі
14.05.19: Зе
Андрій Бондар:
Все українське ототожнюють з архаїкою – російський націоналістичний дискурс перетворюється на ідеологічну доктрину країни
13.05.19: совдепія
Олександр ФІЛЬЦ:
Віримо ми лише у ідеї, а довіряємо лише тому, як чинять люди: довіра управляє стосунками між людьми, віра ж — нашим відношенням до ідей.
12.05.19: діалоги Сократа
Юрій Андрухович:
У «безсмертних полках» щороку прибуває безславних виродків, а кількість катів нітрохи не поступається кількості жертв.
10.05.19: победоБЕСие
Тарас Прохасько:
Важливо, що міст був доволі далеко, але надто близько. Його конфігурація або силует завжди були перед очима. Чудесна візія, яка дисциплінує розбурханий простір.
09.05.19: метафора
Юрій Винничук:
Час від часу світ збуджується в передчутті приходу Антихриста і кінця світу. Яким він буде, цей син Сатани?
08.05.19: конспірологія
Назарій Заноз:
В казках люди ходили викричатися в ліс або в ямку, котру потім закопували. Тепер ж для цього є соцмережі.
07.05.19: соцмережне
Орест Друль:
Про етимологічну семантику, про аналогію між довірою та гідністю і про замкнене коло фрустрації.
06.05.19: спекуляції
Євген ЛАНЮК:
Здавна демократію і диктатуру вважали антагоністами, але “діджитал ейдж” може поставити крапку в їхньому протиборстві
05.05.19: ентропія
Сузанн Геенен-Вольфф:
«Мова — це не тільки причина добра і зла, мова й робить людину людиною». Третя Фройдівська лекція у Львові
04.05.19: Фройдівська лекція
Юрій Винничук:
Страх росіян перед українізацією зрозумілий: вони бояться, що ми будемо чинити з ними те, що вони чинили з нами
03.05.19: мова
Тарас Прохасько:
Невідомість і цікавість свого шляху і призначення досі здається мені достатньою аргументацією всього, що відбувається
02.05.19: коан
Мирослав МАРИНОВИЧ:
Небезпека в тому, що соціальна ідея в нинішній Україні приходить не в чистому вигляді, а в російській обгортці
30.04.19: поствиборче
Олександр Фільц-Павенцький:
Недавно у Недільній з’явилося поле чудес. Тут усі розраховують позбавитися власної глупоти
30.04.19: розвіслючування