Данило Галицький

  Стаття присвячена історії унікальної пам’ятки романської архітектури – церкви Св. Пантелеймона біля Галича. На основі бібліографічних і нововиявлених архівних матеріалів висвітлено періоди формування храму в процесі неодноразових змін, перебудов і реконструкцій. Попри все, пам’ятка зберегла чимало автентичних рис з княжих часів. У розвідці здійснено спробу простежити історію церкви від часу її закладення до сьогодення.    
  «Кам’яний архів» княжого храму зберігає багато загадок. Одну з них спробуємо розкрити у цій статті. Впродовж останніх років довкола досліджень епіґрафіки княжої доби розгорілась палка дискусія між дослідником із Москви та вітчизняними вченими. У світлі нових джерел і сучасної методики намагаємося інтерпретувати одне із найзмістовніших джерел.    
  Студії над топонімічним ландшафтом середньовічної Галичини мають уже понад півторастолітні традиції, але локалізація деяких об’єктів досі є дискусійною. До їх числа належить літописна Лиса гора, згадана у першій чверті ХІІІ століття під час “війни за галицьку спадщину”.   Галицька та Волинська землі у ХІІ–ХІІІ ст. Мапа Івана Крип’якевича.    
20.09.17 | Гологори |
Коли говорять про Данила Галицького, найчастіше згадують Львів – місто, яке, за легендою, король заснував для свого сина Лева. Однак Львів був потім. На 19 років раніше від першої літописної згадки про Львів, 1237 року, Данило заснував місто Холм, яке і зробив своєю столицею. За легендою, саме його найбільше розбудовував і врешті тут спочив Данило 1264 року. Попри це, місто досі залишається мало дослідженим археологами і ховає чимало таємниць. Частину з них науковці сподіваються розкрити ще цього року.  
15.08.17 | Холм |
  Нині одна з найрезонансніших тем для Західного регіону – загроза створення каскаду водосховищ на верхньому Дністрі. Дністрові води можуть поховати під собою не лише села й містечка, чудові краєвиди та родючі ґрунти, а й пам’ятки археології, історії, культури.   Бакотська затока Новодністровського водосховища. Світлина Ігоря Меліки    
21.04.17 | Бакота |
  Польські дослідники вважають, що Холм – столиця короля Данила Романовича – була в XIII столітті своєрідною «Сіліконовою Долиною» тодішньої Європи.   Висока Гірка в Холмі. Нижче від храмово-монастирського комплексу – місце розкопів резиденції  Данила Галицького    
11.04.17 | Холм |
  Виявляється, король Данило у своїй столиці збудував твердиню, єдиним аналогом якій є деякі замки хрестоносців, споруджені в пустелях Близького Сходу.    
  Надійшла весна – час, коли в археологів відновлюється польовий сезон. Саме тепер визначаються перспективи дальших українсько-польських досліджень у княжому Холмі – бути їм надалі чи не бути? А наразі маємо нагоду із перших уст ознайомитися з тим, як ці дослідження відбувалися в попередні три роки. З ініціативи студентського товариства «Обнова» лекцію «Холм короля Данила» прочитав 15 вересня 2016 року у Львові відомий археолог Юрій Лукомський.  
15.03.17 | Холм |
  У Львові режисер Тарас Химич, відомий за стрічкою «Жива», знімає перший історичний бойовик про короля Данила Галицького, інформує телеканал 24.   Режисер оголосив, що вже навіть встиг зняти частину стрічки «Король Данило».   «Це позитивна історія. Це та територія, де я живу, і це історія, яка сталася давно, але на цій землі. Воно безпосередньо стосується всіх нас», – сказав Тарас Химич.  
13.03.17 | Львів |
У 2016 році виповнюється 752 роки від дати смерті одного з найвідоміших князів Галицько-Волинського князівства — Данила Романовича. Однак досі про його столицю — Холм — відомо доволі мало. Нині науковці припускають, що могли натрапити на згадану в літопису церкву Івана Золотоустого, локалізація якої є однією з головних загадок князівської резиденції.    
28.07.16 | Львів |