Неандертальцям боліло більше


Біль передається через спеціальні нервові клітини, які активуються, коли потенційно шкідливі впливи діють на різні частини тіла. Ці нервові клітини наділені спеціальним іонним каналом, що відіграє ключову роль у виникненні електричного больового імпульсу, який передається в мозок. Нове дослідження вчених з Інституту еволюційної антропології імені Макса Планка в Ляйпціґу та Каролінського інституту в Швеції засвідчило: люди, які успадкували неандертальські варіанти цього іонного каналу, відчувають біль сильніше.Зображення: Science Photo Library / Daynes, Elisabeth​.

 

Все більша кількість секвенувань неандертальського геному дає змогу науковцям вперше ідентифікувати генетичні особливості, що були присутні в багатьох або в усіх неандертальців. Коли ці зміни зустрічаються в сьогодні живих людей, їхні фізіологічні впливи можна дослідити, порівнюючи з організмом людей без цих генетичних варіацій.

 

Ген, що демонструє такі зміни, детальніше проаналізували Г’юго Зеберґ (Hugo Zeberg), Сванте Пеебо (Svante Pääbo) та їхні колеги: люди, особливо в Центральній та Південній Америці, але й у Європі, успадкували неандертальські варіанти генів, що кодують іонний канал, який зумовлює больові відчуття.

 

Завдяки даним масштабного дослідження населення в Великій Британії автори продемонстрували: люди, які мають неандертальські гени іонного каналу, сильніше відчувають біль.

 

«У якій мірі люди відчувають біль, залежить передусім від їхнього віку (у похилому віці до болю терпиміші). Люди, що мають неандертальський варіант іонного каналу, сильніше відчувають біль – приблизно так, ніби їм вісім років, – сказав провідний автор дослідження Г’юго Зеберґ, дослідник Інституту еволюційної антропології імені Макса Планка та Каролінського Інституту. – Неандертальський варіант іонного каналу відрізняється від звичайного «сучасного» варіанту трьома амінокислотами. Поодинці замінники амінокислот не впливають на функції іонного каналу, натомість цілісний неандертальський варіант з трьома замінниками амінокислот у сучасних людей зумовлює підвищену чутливість до болю».

 

На молекулярному рівні неандертальський варіант іонного каналу легше активувати, що могло б пояснити, чому люди, які його успадкували, мають нижчий больовий поріг. «Чи неандертальці сильніше відчували біль, – тяжко сказати, оскільки біль, крім головного мозку, модулюється і в спинному, – сказав Сванте Пaобо. – Але наше дослідження засвідчує: поріг виникнення больових імпульсів в неандертальців був нижчим, ніж у більшості сьогодні живих людей».

 

 

Neandertaler besaßen niedrigere Schmerzschwelle
Max-Planck-Gesellschaft, 23.07.2020
Зреферувала С.К.

02.08.2020