Запліднення: яйцеклітина – перебірлива

 

Жіноча яйцеклітина, здається, також вирішує, яких сперматозоїдів приваблювати – і від яких чоловіків мати жінці дітей. Адже сперматозоїди певних партнерів яйцеклітина приваблює більшою мірою, демонструє експеримент. Цей ефект може становити собою своєрідний відбір і відповідати за те, що певні статеві акти матимуть більше шансів закінчитися заплідненням, ніж інші.
Зображення:  koya79/ iStock​.


 

Секс закінчується конкурентною боротьбою сперматозоїдів. Адже з багатьох мільйонів чоловічих статевих клітин лише кілька досягають своєї мети – яйцеклітини. Який сперматозоїд виграє змагання, залежить зокрема від його форми, швидкості та стратегії руху, а також від субтильних сигналів яйцеклітини. Адже вона вивільняє хімічний атрактант, що вказує сперматозоїдам шлях.

 

Але чи може яйцеклітина впливати і на те, які сперматозоїди в неї проникають? Принаймні в деяких безхребетних морських тварин відома така сексуальна селекція на рівні статевих клітин: атрактант яйцеклітини приваблює тільки сперматозоїди певних чоловічих особин – ймовірно, тих, що генетично найбільше сумісні. Так яйцеклітини визначають, чи спарювання з цим партнером буде успішним.

 

У людей таке «спільне прийняття рішень» досі було невідомим. «Згідно з традиційним поглядом, хімічні сигнали яйцеклітини виконують функцію «вказівника» – вони показують сперматозоїдам дорогу», – пояснив провідний автор дослідження Джон Фітцпатрік (John Fitzpatrick) зі Стокгольмського університету. Чи за цим не ховається щось більше, він з командою перевірив з допомогою експерименту.

 

Для цього науковці стежили за тим, як сперматозоїди близько 30 чоловіків реагували на фолікулярну рідину з атрактантом різних жінок. В одному експерименті сперматозоїди могли обирати між запахами яйцеклітини двох жінок. У другому – команда перевірила привабливість атрактанту кожної окремої яйцеклітини порівняно з нейтральною контрольною.

 

Результат: в жодному випадку не було випадковим, з якою силою сперматозоїд реагує на атрактант яйцеклітини. Натомість це залежало від того, від якого чоловіка і від якої жінки походить гамета. «Фолікулярна рідина жінки сильніше приваблювала сперматозоїди одних чоловіків, натомість атрактант інших яйцеклітин більше приваблював сперматозоїди інших, – повідомив Фітцпатрік. – Це означає, що взаємодія сперми та яйцеклітини залежить від конкретних чоловіка та жінки».

 

Чому статеві клітини чоловіків сильніше реагують на яйцеклітини певних жінок, досі неясно. І на результати не впливало, чи фолікулярна рідина походила від обраниці чоловіка, чи ні – тут науковці не знайшли жодної кореляції відносно сили привабливості. Все ж реакція відбору не випадкова та повторювана, виявили дослідники.

 

На думку вчених, це означає, що на рівні людських гамет відбувається сексуальна селекція: «Хімічна комунікація між яйцеклітиною та сперматозоїдами дає змогу жінкам зробити «сексуальний вибір» та приймати рішення, від якого чоловіка вона може мати потомство», – сказали науковці. Тим не менше, цей відбір несвідомий і жінки його не контролюють – він відбувається на клітинному рівні.

 

Якщо існування цієї сексуальної селекції підтвердиться, нею можна буде пояснити навіть деякі випадки небажаної бездітності. Адже якщо немає біологічної причини, яйцеклітина та сперматозоїди цих партнерів, ймовірно, не можуть одне одного привабити. «Той факт, що хімічний атрактант на сперматозоїди різних партнерів діє по-різному, може бути визначальним для успіху запліднення», – вважають Фітцпатрік і його колеги.

 

 

Nadja Podbregar

Befruchtung: Die Eizelle ist wählerisch

Universität Stockholm, 10/06/2020

Зреферувала С.К.

16.06.2020