ITER подолав важливий рубіж

 

Багатонаціональний проєкт із будівництва термоядерного реактора вчора подолав важливий рубіж. Від «першої плазми» його тепер відділяють усього лише шість з половиною років.


Міжнародний термоядерний експериментальний реактор (ITER), який споруджують біля містечка Кадараш на півдні Франції. 

 

Цього тижня в містечку Кадараш на півдні Франції відбулась урочиста церемонія передачі ключових компонентів конструкції Міжнародного експериментального термоядерного реактора (ITER). ITER – це проєкт, який має досягнути наступної фази у розвитку ядерної енергетики. Контрольована реакція синтезу дасть змогу людству генерувати електроенергію без шкідливих викидів та необхідності захоронення токсичних ядерних відходів.

 

Нещодавно на ITER встановили кріостататову основу та низький циліндр. Ці елементи дозволять в майбутньому інсталювати токамак – тороїдальну камеру для магнітного утримання супергарячої плазми, в якій проходить термоядерна реакція.

 

«Кріостат для ITER розробили в Індії. Його об’єм 16 тисяч м3, висота та діаметр – близько 30 метрів, а важить він 3850 тонн. Через його вагу та розмір інженери виготовили та змонтували чотири окремі секції: основу, нижній циліндр, верхній циліндр та верхню кришку», – сказано у прес-релізі. Увесь проєкт ITER, таким чином, готовий приблизно на 65%.

 

Перший пуск реактора запланований на 2025 рік, але, за словами речниці проєкту Сабіни Ґріффіт, йому буде потрібно ще приблизно 10 років, щоб запрацювати на повну потужність. «Дата, коли ми плануємо отримати першу плазму, уже визначена. Ми натиснемо на кнопку в грудні 2025 року. Повноцінні дейтерієво-тритієві операції, однак, стануть доступні аж в середині 2030-х років», – сказала вона. У проєкті, який повинен адаптувати енергію зір до потреб людства, беруть участь загалом 35 країн.

 

Контрольовану реакцію синтезу, яка продукуватиме більше енергії, ніж потрібно для її запуску, розглядають як одну з основних відповідей на зміну клімату. Вона дозволить знизити залежність від викопних видів палива, не маючи при цьому недоліків, які характерні для відновлювальних джерел енергії, таких як перервність. Крім того, термоядерна енергія є екологічно чистою й не залишає після себе отруйних відходів та небезпечних рівнів радіації.   

 

Реактор ITER, за словами розробників, стане найскладнішим технічним витвором, який коли-небудь був створений людиною. Він матиме найбільші у світі надпровідні магнітні котушки, які генеруватимуть неймовірно потужне магнітне поле, необхідне для утримання плазми при температурі 150 млн градусів Цельсія, що вдесятеро гарячіше за центр Сонця.

 

За словами речниці проєкту Сабіни Ґріффіт, зі спорудженням реактора будуть подолані нові рубежі, зокрема додані полоїдні котушки з Китаю, вакуумна камера з Південної Кореї та тороїдальні котушки з Японії. Монтаж цих конструкцій розпочнуть уже цієї осені.

 

World’s Largest Nuclear Fusion Experiment Clears Milestone

Scientific American, 24/07/2019

Зреферував Є. Л. 

28.07.2019