Звідки прийшли філістимляни?

 

Голіаф мав європейські корені: науковці, здається, розгадали загадку, звідки походили філістимляни – народ, який у Біблії згадується як противник ізраїльтян. Згідно з даними, ця етнічна група мала європейське походження – їхні предки наприкінці бронзового віку прийшли з Південної Європи. Підставою для таких висновків стали ДНК-аналізи десяти померлих, яких у бронзовий і залізний вік поховали в філістимлянському місті Ашкелон.
Розкопки решток мертвого філістимлянина – представника народу, до якого належав біблійний гігант Голіаф. Зображення: Melissa Aja/ Leon Levy Expedition to Ashkelon​.


 

Близько 3200 років тому чимало культур Близького Сходу пережили велику кризу. Кілька великих імперій, зокрема Єгипет, культура мікенів і хеттів, занепали. Поширювалися нові центри влади та культури. Серед них і культура філістимлян – народу, що колись на узбережжі старого Ханаану заснував федерацію з п’яти міст. Біблія розповідає, що філістимляни були противниками ізраїльтян, а їхнього представника, воїна Голіафа, здолав Давид.

 

Але ким були ці філістимляни? Звідки прийшли? Безперечним залишається те, що їхня присутність спричинила суттєві культурні зміни – на це вказують археологічні знахідки з філістимлянських міст Ашкелон, Ашдод та Екрон.

 

«Ці поселення своєю архітектурою відрізнялися від сусідніх», – повідомив Міхал Фельдманн (Michal Feldmann) з Інституту людської історії імені Макса Планка (Єна) та його команда. Тож науковці припустили, що філістимляни свого часу прийшли до Ізраїлю з інших країв.

 

Згідно з однією з теорій, філістимляни належали до загадкових «морських народів» – кочівників, що знову й знов нападали на прибережні ділянки Середземного моря наприкінці бронзового віку. Але походження цих народів дотепер було нез’ясоване – існують гіпотези, згідно з якими вони прийшли з Малої Азії, Греції чи навіть євразійських степів. Інші вчені вбачають у філістимлянах наслідок радше локальних міграційних процесів і культурних впливів.

 

Аби розгадати історію філістимлян, Фельдман зі своєю командою проаналізував ДНК десяти померлих, похованих на межі бронзового та залізного віків у Ашкелоні. Науковці порівняли їхнє ДНК з геномом європейців і жителів Леванту й Малої Азії – нині живих, а також тих, що жили в бронзову добу.

Реконструкція філістимлянського помешкання 3200 років тому. Зображення: Balage Balogh/ Leon Levy Expedition to Ashkelon.

 

 

Результат: до кінця бронзового віку мешканці Ашкелона були частиною нормального популяційного змішування в Леванті. Але з початком залізного віку картина змінилася: четверо людей, що померли 3200 років тому, мали в своєму геномі суттєву частку європейської ДНК.

 

«Тож унікальні культурні ознаки ранніх філістимлян відображаються в специфічній генетичній структурі», – кажуть науковці. Цей народ не був лише локальною групою. Натомість до Ханаану філістимляни прийшли на межі бронзового та залізного віків. «Це узгоджується з археологічними та письмовими свідченнями», – повідомили Фельдман і його команда.

 

З якої частини Європи прийшли предки філістимлян? Детальніший ДНК-аналіз засвідчив збіг їхнього геному з ДНК критян й іберійців бронзового віку, а також сучасних мешканців Сардинії. Це означає, що філістимляни походили з Південної Європи або з островів Середземного моря, розповіли вчені. Все ж вони наголошують, що порівняли ще не всі популяції, які потрібно.

 

Цікавими висновки є не лише з огляду на історію філістимлян – вони можуть також допомогти розгадати таємницю «морських народів». Адже якщо філістимляни належали до них, їхнє походження розповість про домівку піратів і завойовників бронзового віку.

 

Насправді нові ДНК-дані спростовують поширену зараз теорію: з геномом степових народів бронзової доби Фельдман і його команда не знайшли жодних суттєвих збігів. «Ці дані починають закривати часові прогалини на генетичній карті східного узбережжя Середземномор’я», – пояснив колега Фельдмана Йоганнес Краузе (Johannes Krause).

 

ДНК-аналіз засвідчив ще дещо: після того, як філістимляни прийшли до Ашкелона, вони відносно швидко змішалися з сусідами. Бо вже за 200 років після цього генетичний слід мігрантів не простежується, повідомили вчені. Вочевидь. європейська генетична частина «ослабла» в результаті змішування з локальним населенням. У пізній залізний вік філістимляни культурно все ще відрізнялися від своїх сусідів, проте генетично вже були «натуралізовані».

 

 

Nadja Podbregar

Woher kamen die Philister?

Max-Planck-Institut für Menschheitsgeschichte, 4/04/2019

Зреферувала С. К.

06.07.2019