Leopolis Jazz Fest-2019: день п’ятий

 

Останній день фестивалю розпочнеться о 12.00 на сцені біля Палацу Потоцьких виступом італійського тріо Hub Roots. У складі тріо: альт-саксофон, барабани та орган Hammond. Цікаво, що це вже вдруге за три дні на цій сцені з’являється тріо, в якому присутній орган (перший випадок тріо Нільса Вограма з Німеччини, що виступало 27 червня). Музиканти виконують сучасний джаз, хоча відсутність записів не дозволяє детальніше схарактеризувати їх музику. Як зазначають же самі музиканти, їхня творчість має коріння в класичній музиці, а у пошуках власної мови й виразності набуває джазових форм.

 

Завершуватимуть виступи у затишному дворику Палацу Потоцьких український гурт Dao Park. Гурт існує вже два роки і об’єднує відомих українських музикантів: клавішника Родіона Іванова, трубача Сергія Сидоренка, басиста Єгора Гавриленко, барабанщика Романа Гуменюка, гітариста Миколу Зінченко. А головна солістка групи – вокалістка Уляна Голіней. На рахунку музикантів два міні-альбоми увійшов до топ українських платівок року. Музика Dao Park ритмічно й мелодійна приваблива й водночас стилістично різноманітна. Тут поєднуються неосоул, хіп-хоп, поп-ф’южн.

 

Поява на фестивалі представників турецького джазу вже стала традицією. Цього разу на площі Ринок о 15.00 на любителів музики чекатиме знайомство з турецькою піаністкою Айше Тютюнджю, що виступить зі своїм квартетом у складі: рояль, гітара, бас, барабани. Айше Тютюнджю грає джаз давно. Свій перший джазовий гурт вона заснувала ще у 1983 році. Відтоді вона з різними своїми проектами взяла участь у численних джазових фестивалях як у Туреччині, так і в Європі. На її рахунку чотири авторських альбоми. Також вона часто пише музику для кінофільмів та театральних вистав. У своїй виконавській творчості вона поєднує джаз, східні музичні традиції, зокрема ритми східних танців (що не дивно), а також… танго (що несподівано). Її власне кредо: «вона танцює на канаті варіацій і колажів, залишаючи місце для імпровізацій».

 

А останніми на площі Ринок о 17.00 виступить квінтет Djabe з Угорщини у складі: труба (флюгельгорн), рояль (клавішні), гітара, бас, барабани. Гурт існує з 1996 року і за цей час багаторазово був відзначений численними угорськими музичними преміями, а також має величезну дискографію, що налічує декілька десятків альбомів. Гурт веде активне гастрольне життя й встиг побувати з виступами в 42 країнах. Музика гурту – це якісний ф’южн, який також включає в себе елементи угорської та африканської музики. До речі назва гурту – слово з однієї з африканських мов, що означає «свобода».

 

Американський джазмен Пітер Сінкотті.

 

Завершиться ж фестиваль на сцені імені Едді Рознера виступами хедлайнерів – американського співака Пітера Сінкотті та британської співачки Лізи Стенсфілд.

 

Пітера Сінкотті критики часто називають «поп-співаком, на якого вплинув джаз». За цим стоїть той факт, що Пітер Сінкотті починав у традиції так званих крунерів, тобто співаків у стилі свінг, зокрема наслідував свого вчителя співака й піаніста Гаррі Коника-мол. Утім, у подальшому Пітер все більше наближався до поп- та рок-музики, і тут на нього чекав стрімкий успіх. Вже другий його альбом потрапив на другу сходинку списку Billboard.  Його останні альбоми Metropolis та Long Way from Home – це суцільний мелодійний поп та легкий рок. Хоча фортепіанні соло, стрімкі або ліричні, продовжують нагадувати про джазове минуле співака.

 

Британська співачка Ліза Стенсфілд.

 

Відома R&B співачка Ліза Стенсфілд (Lisa Stansfield) з Британії – володарка численних музичних нагород, чиї пісні неодноразово потрапляли до топ-десятки хіт-парадів як у Британії, так і в Сполучених Штатах. Утім, щоб представити цю виконавицю, достатньо згадати її пісню «All Around the World», що, певно, на слуху навіть у тих, хто ніколи не цікавився цією співачкою, і все стане зрозуміло.

 

Кожного дня під час фестивалю відбувалися кінопокази відеоматеріалів з колекції Леоніда Гольдштейна. В останній день фестивалю на тих, хто цікавиться джазовою історією, також чекатиме чимало цікавого, зокрема розповідь про фестиваль у Монтрьо 1991 року та перегляд кінофільму Роберта Альтмана «Канзас-сіті».

  

 

 

30.06.2019