Як виникає відчуття кількості?

Відчуття кількості – не результат тренування чи діяльності спеціальних мозкових клітин. Воно виникає цілком спонтанно, засвідчує нещодавній експеримент. У ньому штучні нейрони нервової мережі самі навчилися оцінювати кількість крапок, навіть коли тренувалися розпізнавати лише об’єкти. Це означає, що зорова система людини і тварини здатна розвивати це вміння самотужки, кажуть науковці в журналі «Science Advances».
Зображення: wavebreakmedia/ thinkstock.


 

Упродовж тривалого часу відчуття кількості вважали суто людською ознакою. Але зараз відомо, що навіть тварини впізнають та порівнюють кількість об’єктів. До таких тварин належать примати, слони, собаки й вовки, риби двозяброві і навіть медові бджоли. Як і в людей, певні нейрони у їхньому мозку ніби вибірково реагують на улюблені цифри.

 

Але як виникає це відчуття кількості? Ясно було, що воно не набуте, а вроджене. Адже його демонструють навіть новонароджені, що зразу наділені необхідними «нейронами кількості». З огляду на те, що оцінювання кількості тісно пов’язане з візуальним сприйняттям об’єктів, науковці впродовж тривалого часу припускають: зір вирішальний для відчуття кількості, яке, ймовірно, твориться спонтанно.

 

Аби це перевірити, Халед Наср (Khaled Nasr) та його колеги з Тюбінгенського університету взяли собі в поміч незвичний інструмент – штучний інтелект. «Останнім часом такі біологічно натхнені нейронні мережі надають цінні свідчення про те, як працює зорова система», – пояснили науковці. Адже, як і наш мозок, ці адаптивні системи можна навчити впізнавати та класифікувати певні об’єкти.

 

Для свого експерименту науковці використали нейронну мережу та з допомогою 1,2 мільйонів фото натренували її розпізнавати різні об’єкти – павуків, собак, м’ячі та прикраси – і зараховувати їх до певних категорій. «Мережева модель ґрунтується на системі, що архітектурно відтворює ранній стан розвитку людської зорової кори», – пояснив провідний автор Андреас Нідер (Andreas Nieder).

 

Ця мережа поділена на дві частини: одна виділяла з картинок ознаки демонстрованих об’єктів і перетворювала їх на абстрактну репрезентацію. Так ця мережа розпізнавала характерні ознаки. Друга частина – мережа класифікації, вона впорядковувала репрезентації об’єктів за певними категоріями. Як і сподівалися, система швидко навчилася розпізнавати та зараховувати до правильної категорії побачені об’єкти.

У нейронній мережі, яка навчалася класифікувати фотографії, спонтанно виникають штучні нейрони, що реагують на різні улюблені числа. Зображення: Andreas Nieder.


 

Наступним був вирішальний тест: «Обидві частини мережі ми відділили одна від одної і першій частині, замість фото об’єктів, показували прості крапкові малюнки. Кількість крапок змінювалася від однієї до 30», – пояснив Нідер. Науковці хотіли знати, чи розвиватимуть нейронні мережі відчуття кількості без спеціального тренування, спонтанно – і чи в мережі при цьому виникатиме такий розподіл праці, як у мозку.

 

«Майже 10% штучних нейронів спеціалізувалися на певній кількості, хоч мережу ніколи не вчили її розрізняти», – повідомив Нідер. Як і в мозку тварин або немовлят, ці штучні нейрони реагували здебільшого на певну кількість. «Мережа, так би мовити, спонтанно розвинула відчуття кількості», – кажуть науковці.

 

Цікаво й те, що, оцінюючи кількість крапок, нейронні мережі продемонстрували такі ж риси, як і людський та тваринний мозок, сприймаючи кількість. Їм усе легше вдавалося розрізняти кількості, що суттєво різнилися, а не майже однакові. Як і людина, штучний інтелект визначав менші кількості правильно частіше, ніж великі. У середньому мережа правильно визначала кількість крапок у 81% випадків – це як у людей і приматів, повідомили вчені.

 

Тож здається, що відчуття кількості виникає само собою і майже неминуче є результатом опрацювання візуальної інформації. «Відчуття кількості не залежить від певних спеціалізованих ділянок мозку, а бере початок із нейронних мереж, що утворилися зором, – сказав Нідер. – Так ми тепер можемо пояснити, чому навіть новонароджені або ненатреновані дикі тварини наділені відчуттям кількості».

 

 

Nadja Podbregar

Wie unser Zahlensinn entsteht

Eberhard Karls Universität Tübingen, 13. Mai 2019

Зреферувала С. К.

16.05.2019