Альфа-хвилі мозку пригнічують банальність задля креативності

Розуміння процесу творчості в мозку уможливлює стимулювання креативності

 

 

Креативність передбачає відкидання банальних і легко досяжних рішень, але досі було мало відомо про те, як це відбувається на рівні мозку.

 

Науковці з лондонських коледжу Квін Мері і Голдсмітського університету виявили, що альфа-хвилі мозку відіграють визначальну роль у придушенні нашого звиклого режиму мислення для того, щоби забезпечити доступ до більш незвичних ідей.

 

Результати, опубліковані в Proceedings of the National Academy of Sciences, показують: ці мозкові хвилі (альфа-коливання в правій скроневій ділянці мозку) посилюються, коли людині треба придушити очевидні й оманливі асоціації під час творчих завдань. Це може відбуватися як у конвергентному мисленні (систематичному і логічному), так і в дивергентному (вільному і спонтанному).

 

Дослідники показали, що стимуляція правої скроневої частки мозку на альфа-частоті збільшує його здатність пригнічувати очевидніші асоціації в цих обох типах мислення. Це було продемонстровано підключенням електричного струму до мозку за допомогою неінвазивної транскраніальної електростимуляції (tACS). Дана техніка практично не викликає жодних побічних ефектів і не супроводжується неприємними відчуттями.

 

"Якщо нам потрібно придумати альтернативні варіанти використання склянки, то спочатку треба придушити наш минулий досвід, який змушує нас думати про склянку як про контейнер," — сказала провідна дослідниця д-р Керолайн Ді Бернарді Люфт з Квін Мері.

 

«Щоби зрозуміти процеси, що лежать в основі продукування нових і адекватних ідей, нам треба розкласти процес креативності на складові компоненти і процеси й проаналізувати їх у їхньому контексті перед тим, як знову зібрати воєдино і зрозуміти весь процес цілком».

 

Дослідники показали нейронні механізми, відповідальні за креативність, простеживши електричну активність мозку за допомогою електроенцефалограми (ЕЕГ), яка вловлює електричні сигнали через невеликі датчики, розміщені на голові. Використання транскраніальної електростимуляції дозволило побачити її вплив на головний мозок.

 

Науковці дослідили, як мозок справляється з серією творчих завдань, наприклад, із знаходженням асоціативного ланцюжка слів. Щоразу, коли ми шукаємо зв'язок між словами, то починаємо з найочевиднішого і сильного взаємозв'язку і поступово переходимо до слабших або віддалених асоціацій (наприклад: кіт → пес → тварина → домашня тварина → людина → люди → сім'я).

 

Попередні дослідження показали, що деякі люди креативніші за інших, бо здатні уникати сильних асоціацій, щоби досягти віддаленіших — і дане дослідження показує, що в цьому процесі активно задіяні альфа-хвилі.

 

"Дві дороги в лісі розійшлися, я ж вибрав  менш второвану. І це зробило все інакшим [Two roads diverged in a wood, I took the one less traveled by. And that has made all the difference]," —  писав поет Роберт Фрост". Щоби мислити творчо, треба вибрати менш протоптаний маршрут, і наші результати показують, як це відбувається на рівні мозкової активності», — каже співавтор професор Джойдіп Бхаттачарья з Голдсміт.

 

Висновки дослідників показують потенційні способи впливу на ті процеси головного мозку, які відповідають за креативність, у тому числі шляхом стимуляції певних ділянок мозку.

 

 

Traci Pedersen
Alpha Brain Waves May Suppress Obvious Ideas to Foster Creativity
PsychCentral, 27.12.2018
Caroline Di Bernardi Luft, Ioanna Zioga, Nicholas M. Thompson, Michael J. Banissy, and Joydeep Bhattacharya
Right temporal alpha oscillations as a neural mechanism for inhibiting obvious associations
PNAS December 26, 2018 115 (52) E12144-E12152

 

 

29.12.2018