Тепер тут лікують мистецтвом

Сюди хотів приїхати Франц Кафка, але у нього не було грошей на лікування. Тут творили свої документальні фільми брати Люм’єри. Його описав в оповіданні «Baza Sokołowska» Марек Гласко. Сто років тому маленьке містечко Соколовсько у Нижній Сілезії недалеко від Вальбжіха було відомим своєю пульмонологічною лікарнею та першим туберкульозним санаторним комплексом у світі. У ’20-х роках до цієї оздоровниці приїжджали з усієї Європи. Тепер тут лікують мистецтвом. У 2007 році у Соколовсько була заснована Міжнародна лабораторія культури, присвячена жителю містечка Кшиштофу Кесьльовському. А з 2011 року тут щороку відбувається Міжнародний фестиваль ефемерного мистецтва «Контексти» – Miedzynarodowy festiwal sztuki efemerycznej «Konteksty».

 

(Encyclopaedia BRITANNICA тлумачить термін ефемерне мистецтво як «мистецтво, яке потребує років роздумів, місяців на планування і днів на підготовку» – ред.)

 

 

Перформанс Марії Хоїн ( Без назви) Україна, Львів

 

Кураторка та директорка фестивалю Малґожата Сади каже, що локація фестивалю «Контексти» обрана зовсім невипадково – вона унікальна і енергетична: «Сюди приїжджали лікуватись від важкої хвороби – туберкульозу, фактично пацієнти тут повільно вмирали. Сьогодні тут теж відбувається акт лікування, але вже за допомогою мистецтва. Це місце можна назвати кінцем світу, оскільки тут закінчується автострада  і починаються гори. А за горами – уже інша країна. Перший фестиваль відбувався в контексті лише польської культури, учасниками були митці лише з Польщі. А пізніше фестиваль розширив свої кордони, з кожним роком долучав все більше учасників з різних частин світу. Структура залишається та сама, проте з’являється більше напрямків  сучасного мистецтва – інсталяція, мультимедіа, відео-арт. Окрім того, під час кожного фестивалю є тема».

 

 

Цьогорічна географія митців «Контекстів» дуже різна. Понад 50 учасників та учасниць із п’яти континентів приїхали наприкінці липня до культурної Мекки Нижньої Сілезії. «Контексти» – це передусім перформативне мистецтво, інсталяція, відео-арт, звукові проекти, експериментальні музичні виступи у публічному просторі, кінопокази та виставки. Цьогорічна  тема – «Чуже тіло». Митці намагались відповісти на запитання, чим є мистецтво в суспільстві:  чужорідним тілом чи невід’ємним елементом?

 

Мультидисциплінарний  перформанс  Piano Bloom

 

Щоразу тут обирають так званого «героя фестивалю», тобто людину, котра є важливим «імпульсом» сучасного мистецтва в Польщі та у світі загалом. Цього року ним став легендарний польський митець Йозеф Робаковський, творчість якого продовжує традицію польського міжвоєнного авангарду. Тож учасники та учасниці «Контекстів» мають нагоду глибше знайомитись з історією мистецтва не лише завдяки документальним відео-архівам, але й також завдяки зустрічам і спілкуванню з тими, хто безпосередньо її творить. Під час перебування в Соколовську Робаковський сказав, що для нього в першу чергу «Мистецтво – це енергія». 

 

Алаштер Макленнан - перформанс Wave by Waive ( Великобританія)

 

Алаштер Макленнан (Alastair MacLennan) – один з найвідоміших метрів сучасного мистецтва Великобританії – серед тих, хто отримав відзнаку «героя фестивалю». Він приїжджає на «Контексти» від самого початку його заснування. Британський перформер вважає атмосферу в Соколовську ідеальною для єднання природи та людини, розуміння інших та власних пошуків себе. Цьогоріч у своєму перформансі Алаштер використовував старі фото, стовбури дерев, нітрилові рукавички, чорнило, картоплю, за допомогою яких намагався знайти рівновагу, витримати баланс та дати таку ж можливість і для публіки. Як озвучує сам митець,  у  його перформативних діях велику роль відіграє природа, яка є для нього певною наукою, котра навчає і розкриває орієнтири життєвої рівноваги.

 

Щодо українських митців, то у цьогорічному фестивалі взяло участь восьмеро: Зі Львова – Володимир Топій, Марія Хоін, Максим Заверика і Михайло Барабаш, з Дрогобича – Олександр Максимов, Ігор Стахнів  і Маріанна Максимова, та Петро Ряска з Ужгорода.

 

Ігор Стахнів у своїй мистецькій акції  намагався  зрозуміти мову як окремий феномен світу та людства. Який сенс мають вигадані людьми слова і які закодовані знаки вони приховують? Чи може одна людина вигадати мову для цілого світу, або принаймні для якоїсь частини людей? Отже, вплітаючи у ці запитання ще й біблійну історію про Вавилонську вежу, Ігор Стахнів  під час свого перформансу спробував показати дуалістичність мови, яка є елементом єднання, але водночас і символом безладу.

 

Олександр Максимов відчуває містичну схожість цього міста із Дрогобичем, бо локація фестивалю у Соколовську нагадує йому шульцівські мотиви з «Санаторія під Клепсидрою». На його думку, нинішній лікувальний санаторій для пенсіонерів «Білий Орел», розташований на території Соколовська, і фантасмагоричний текст Бруно Шульца мають щось спільне, бо існують на перетині химерного та реального, швидкоплинного та вічного. Саме тому  «Контексти» – це фестиваль «ефемерного» мистецтва, тобто мистецтва однієї миті. Всього, що минає. Що є швидкоминучим та змінним.

 

Олександр Максимов та Маріанна Максимова перформанс (Без назви.) Україна, Дрогобич

 

Перформанс Володимира Топія «Повітря» складався з двох частин: перша відбувалась у медійній залі, друга – серед природи. Його мистецький акт із вирізанням намальованих на сорочці легень апелював до історії лікарні у Соколовську.

 

На фестивалі також представили інсталяцію «Сіль ( не) тої землі» спільного авторства учасниці з України  Наталії Копитко та Марчіна Сіпіори. Невеликі коробки з надписами «Добре мистецтво», «Погане мистецтво» та «Не мистецтво» стали інтерактивною складовою перформансу польської мисткині a.w, яка в такий спосіб надала глядачам можливість обрати, що ж насправді, на їх думку, є мистецтвом, а що – ні. «Я написала слово «мистецтво» в Google, – розповіла авторка, – а потім  всі запропоновані  зображення видрукувала. Відтак  кожен дивився на зображення і кидав його до тієї коробки, яка йому відповідала».

 

Gim Gwang Cheol - Feel the paper ( Південна Корея)

 

Митець з Азії Gim Gwang Cheol справив на публіку надзвичайно потужне емоційне враження. Під час його перформасну «Feel the Paper» я знайшла відповідь передусім для самої себе «Що таке мистецтво ?» Бо мистецтво – це правда.

 

Фото: Kazimierz Ździebło, Gabriela Benkol Gamrowska

10.08.2018