Предок усіх птахів. Можливо.

Скам’янілість часів Юрського періоду, що довгий час зберігалася в запасниках Китайського природничого музею, на думку вчених, може бути першим птахом. Предками сучасних птахів, як не дивно, є динозаври. Якщо дослідники не помиляються, то знахідка проливає світло на чимало питань еволюції древніх ящурів у сучасних пернатих.    

 

Єдиний окам’янілий зразок виду, що отримав латинську назву Aurornis, декілька років знайшов фермер у провінції Ляонін. Від дзьоба до кінчика хвоста розмір древньої «пташки» був 1 метр. Вона мала оперення, невеликі гострі зуби та довгі передні кінцівки, які допомагали їй пробиратися крізь густі зарослі юрського лісу. Жила Aurornis близько 150 млн. років тому.

 

Вид Aurornis, який жив 150 млн. років тому в Китаї, на думку вчених, є першим птахом.

 

«На мою думку, це птах. Але це наразі непідтверджена гіпотеза, адже ми знаходимось біля витоків групи, коли межа, що розділяла птахів та динозаврів, ще була дуже тонкою», – стверджує Паскаль Ґодефруа, палеонтолог з Королівського інституту природничих наук у Брюсселі (Бельгія), який взявся досліджувати зразок.

Ґодефруа додає, що Aurornis, скоріше за все, не вміла літати на довгі відстані, проте у цьому не можна бути впевненим, адже її оперення добре не збереглося. Натомість він зазначає, що очевидно їй були потрібні крила, щоб планерувати з дерева на дерево. Водночас скелет Aurornis має декілька рис, які явно споріднюють її з птахами, зокрема будова стегнових кісток.      

Якщо Aurornis є таки птахом, то межа між пернатими та динозаврами стає надзвичайно розмитою. Ґодефруа вважає, що Aurornis споріднений з іншим видом Archaeopteryx, чия належність як до птахів, так і до динозаврів вже багато років дискутується серед вчених.  

Ґодефруа вважає, що Aurornis є найстаршим представником групи Avialae, що включає як сучасних птахів, так і їх доісторичних предків. Якщо саме Aurornis стоїть біля витоків цієї групи, то Archaeopteryx, таким чином, опиняється всередині цієї групи, що дає змогу однозначно вважати його птахом.  

Не всі вчені погоджуються вважати Aurornis птахом. Наприклад, Люїс Ч’яппе, директор Інституту дослідження динозаврів при Музеї природничої історії Лос-Анджелеса, вважає, що найдавнішою істотою, яку можна називати «птахом», є таки Archaeopteryx. Що ж до Aurornis, то, на його думку, це «щось, що стоїть біля витоків групи, але ще не є птахом в повному розумінні цього слова». Він, проте, додає, що це «дуже цікавий зразок, який однозначно зсуває наші теорії про походження пернатих на 10 млн. років назад».  

31.05.2013

До теми