Який континент є найнебезпечнішим?

Є континенти, якій є більш «системними», ніж інші, тобто, реґіони, проблеми яких негативно відбиваються на всіх нас, хто живе на цій планеті. Акцент на надзвичайному та дуже бажаному економічному успіхові азійських тигрів притінює той факт, що цей реґіон також таїть в собі головні загрози світовій стабільності

 

 

Економічний успіх Азії притінює той факт, що цей реґіон таїть в собі головні загрози світовій стабільності

 

Як писав Лев Толстой, щасливі родини схожі між собою, а кожна нещаслива є нещасливою по-своєму. До того ж, існують родини, нещастя яких позначається тільки на них, тоді як інші поширюють свої проблеми. Наприклад, злигодні, що їх переживала родина Царнаєвих, розсіялися по усьому Бостону. Двоє синів, Тамерлан та Джохар, вирішили, що найкращий спосіб спрямувати в потрібне русло своє неблагополуччя – убити невинних під час Бостонського марафону. Їх манера бути нещасними зробила вкрай нещасливими сотні інших сімей.

 

З континентами відбувається те саме. Є такі, як от Африка чи Латинська Америка, від чиїх трагедій страждають головним чином вони самі. Звісно, масова еміграція африканців у Європу чи латиноамериканців в Сполучені Штати є прикладом того, як проблеми одного континенту позначаються на іншому. Та цей вплив є меншим, аніж той, що його мала, наприклад, економічна криза в Сполучених Штатах. Мільйони людей в усьому світі, та особливо в Європі, досі відчувають наслідки цього фінансового землетрусу.

 

Річ в тому, що є континенти, які є більш «системними», ніж інші, тобто, реґіони, проблеми яких негативно відбиваються на всіх нас, хто живе на цій планеті, і не має значення, як далеко ми від них знаходимося. Отож, питання полягає ось у чому: котрий з п'яти континентів поширюватиме більше нещастя в майбутньому?

 

Один зі способів відповісти на нього - це подумати, якими є загрози, що переміщаються найлегше, і перед якими немає кордонів, укріплень чи державної політики, яка нас може захистити. Ми вже знаємо, що саме такими є фінансові кризи. Якщо, наприклад, Китай врешті-решт зазнає такої ж катастрофи, яку пережили США,  у світі не знайдеться такого закутка, де не будуть відчутними її наслідки. Те саме буде, якщо молодий північно-корейський тиран вирішить побавитися в атомну війну.

 

Моїм кандидатом на номінацію континенту, який становить найбільшу загрозу світові, є Азія. Це може здивувати тих, хто бачить в азійському економічному чуді джерело глобальної стабільності та процвітання. Чи тих, хто думає, що на Близькому Сході створено умови для  тривалої та наростаючої хвилі збройних конфліктів, релігійної радикалізації та тероризму, яка ніяк там, як ми знаємо, не стихає. Усе це правда.

 

Та я боюся, що проблеми, які прийдуть до нас з Азії, будуть ще складнішими по мірі подальшого зростання її велетенських економік.

 

На мою думку на даний час головними загрозами для людства є: 1) кліматичні зміни; 2) поширення ядерної зброї; 3) спалах захворювання, лікування якого невідоме, яке поширюватиметься від однієї країн до іншої та з одного на інший континент, забираючи з собою мільйони жертв; 4) глобальні економічні кризи та, ясна річ, 5) збройний конфлікт між двома чи більше військовими наддержавами, як от Китай та Індія.  Звісно, існують інші загрози: тероризм, все більша нестача води, криміналізовані уряди, структурне безробіття чи збільшення кількості збанкрутілих держав. Та жодна з них не може мати тих велетенських наслідків, які матимуть перелічені мною п’ять загроз.

 

І Азія є континентом, де є найбільше держав, які можуть створити та поширити ці п’ять проблем. Акцент на надзвичайному та дуже бажаному економічному успіхові азійських тигрів притінює той факт, що цей реґіон також таїть в собі головні загрози світовій стабільності.

 

Згідно з даними Азійського банку розвитку Азія тримає курс на подвоєння споживання нафтопродуктів, на потроєння споживання природного газу і на 81-відсоткове збільшення споживання високотоксичного вугілля. Це подвоїть її викиди вуглекислого газу у 2035 р. Таким чином сама лише Азія викидатиме в атмосферу увесь той об’єм вуглекислого газу, що його експерти визначили як максимальний рівень  СО2, який повинна виробляти уся планета в цілому.

 

Азія також є континентом, на якому найбільш розповсюджена ядерна зброя. До того ж Північна Корея і Пакистан, країни, що становлять основну небезпеку, не лише мають ядерну бомбу, це уряди, які готові продати свої ядерні технології  тому, хто більше заплатить.

 

Декілька найтриваліших на планеті збройних конфліктів відбуваються в Азії. Війни там є звичними: починаючи з Афганістану та Кашміру й закінчуючи Шрі-Ланкою та нескінченними збройними заворушеннями в Індонезії та Філіппінах.  Саме в Азії знаходяться найбільш вибухонебезпечні у світі кордони: між Китаєм та Індією, Пакистаном та Індією, між двома Кореями.

 

Пандемія пташиного грипу зародилася в Азії. І хоча вона не спричинила стільки смертей, як боялися, однак застерегла світ про потенційну можливість цього континенту швидко розносити свої хвороби повсюди.

 

Чи є невідворотними ці нещастя та проблеми, що походять з Азії? Звісно, що ні. Однак вони є значно важливішими та нагальнішими, ніж інші, які частіше привертають світову увагу.

 

 

Мойсес Наім, венесуельський письменник, економіст і аналітик, колишній головний редактор журналу Foreign Policy

 


(Moisés Naím)
El País, 18.05.2013
¿Cuál es el continente más peligroso?
Зреферувала Галина Грабовська

 

 

 

21.05.2013