Шведська Королівська академія наук вирішила присудити премію Банку Швеції з економічних наук пам'яті Альфреда Нобеля Річарду Талеру (Університет Чикаго, Іллінойс, США) — "за внесок у розвиток біхевіористичної економіки".
"Він зробив економіку більш людською", — прокоментував рішення Нобелівського комітету Петер Гарденфорс, професор когнітивних наук з Лундського університету.
Річард Талер включив в аналіз економічних рішень психологічно реалістичні припущення. Досліджуючи вплив обмеженої раціональності, соціальних преференцій і відсутність самоконтролю, він показав, як ці людські риси систематично позначаються на індивідуальних рішеннях, а також як вони визначають ситуацію на ринку.
Обмежена раціональність: Талер розробив теорію ментального обліку, пояснюючи, як люди спрощують процес прийняття фінансових рішень, створюючи окремі рахунки у своїй свідомості й тим самим фокусуючись на вузьких наслідках кожного окремого рішення, а не їхньому загальному ефекті. Він показав, як небажання втратити може пояснити, чому люди вище цінують той же елемент, коли ним володіють, ніж коли його не мають (т.зв. ефект ендаументу, ефект володіння чи, інакше, ефект уникнення позбавлення).
Соціальні преференції: теоретичні та експериментальні дослідження Талера показали значення добросовісності. Він показав, як турбота про своє реноме серед споживачів може зупинити фірми від підвищення цін у період високого попиту — але не в часи зростання вартості.
Відсутність самоконтролю: Талер також по-новому інтерпретував старі спостереження про те, як важко дотримуватися новорічної рішучості стосовно своїх планів. Він показав, що в нас функціонують два аґенти: планувальник і виконавець, які створюють внутрішню напругу між довгостроковим плануванням і нагальними справами.
Загалом Річард Талер побудував міст між економічним і психологічним аналізом окремих рішень. Його емпіричні результати і теоретичні висновки відіграють важливу роль у створенні нової динамічної галузі поведінкової економіки, яка має глибокий вплив на багато сфер економічних і політичних досліджень.
Це третя Нобелівська премія за поведінкову економіку. Її засновником вважають психолога Деніела Канемана, який отримав премію 2002 року «за застосування психологічної методики в економічній науці, особливо — при дослідженні формування суджень і прийняття рішень в умовах невизначеності», розділивши її з Верноном Смітом, одного із засновників експериментальної економіки. В 2013 році разом з іншими премію отримав Роберт Шиллер — за біхевіористичну теорію фінансів, а буквально: "за емпіричний аналіз вартості активів".
Свіжий лауреат Нобеля, дослідник ірраціонального в економічній поведінці, пообіцяв розтратити гроші нобелівської премії "якомога ірраціональніше".
09.10.2017