Наполеон І. перший мілїярдер. — Будучність-бібліотек. — Щоби зірвані цьвіти не вянули

Наполеон І. перший мілїярдер. Першим чоло­віком, якому можна доказати, що мав більше як один мілїярд франків, був Наполеон, яко цїсар Французів. Сю величезну суму гроший мав го­товими грішми, в більшій части в золоті. Нїколи, анї яко ґенерал Бонапарте, анї яко цісар, не зда­вав рахунку власти, тим менше слабому парля­ментови зі своїх видатків і приходів; ба треба тут згадати, що в Францйї таки нїхто сим не журив ся, відкіля він брав гроші. Францию об­тяжив податками, не позичав нїчого, а противно продавав державні добра, як пр. 1814 р. лїси за 800000 франків. Від воєнного походу в Італії р. 1795 утворив Наполеон фонд для свого власного ужитку, котрий вкінци осягнув суму 2 мілїярди франків. З сего то фонду Наполеон утворив своє війско, своє власне. З сего фонду виплачував ґа­жі достойникам а жолд воякам. Шефови Гене­рального штабу Бертіерови платив річно 1,254.000і фр., Давонстови 910.848 фр., Невви 729.973 фр., . Масенсви 683.375 фр., Лянесеви 327.820 фр. а Сулятови 305.770 фр. Уоруженє на війну проти Росиї, сама війна з її величезними втратами 1813 року дуже зменшили цїсарський фонд. До Липска дав ще сам зі свойого 60 мілїонів а на зоруже­нє 1814 останок 135 мілїонів. Фонд вичерпав ся, союзники станули у Франциї, війна скінчена, а Наполеон забирав ся яко вбогий чоловік на Ель­бу. При своїм повороті 1815 найшов покладної готівки ще 50 мілїонів, але вони не вистарчали. Тут продав потайки рентове державне амортиза­цийне майно і підложив підроблені дуплїкати. Так зискав 26 мілїонів, а нїхто не міг дізнати ся, відки взяв гроший на нове воруженє. Але прий­шло Beile Aliance й унеможливило дальші фінан­сові операциї.
Будучність-бібліотек. Директор біблїоґра­фічного інститута в Бруксели п. Отлт і звісний бельґійськей фізик Р. Ґольдшміг приготовляють дійсну революцию в области біблїотекарства..
А саме хотять вони нинішні бібліотеки, які зай­мають богато місця, заступити мікрофотоґрафіч­ною системою, себто фотографічно поменшеними репродукциями виданих дотепер друків, як також рукописий. Специяльно обдумана обома ученими метода дозволить фотоґрафувати сторону за стороною з великою скоростию, так що протя­гом пів години можна буде відфотоґрафувати пятьдесять сторін звичайної вісімки на клїші в розмірі 9X12 цент. Опісля з тих кліш можна буде одержати позитиви, але і негативи можуть, віддати прислугу, з тою лише ріжницею, що тло буде чорне, а букви білі. В сей спосіб на кліші; о 72 центм. квадр. можна одержати зменшену фотографію 72 сторін „octavo“. Очевидно, що таку поменшену репродукцию можна буде ви­гідно вичитати лише при помочи відповідного побільшеня, до чого послужить специяльний дия­позитив Ґольдшміта. Коли би сю методу Отлєт- Ґольдшміта примінено до загального уживаня, так тодї наступив би нечайний переворот в ца­рині біблїотекарства і читальняности. Поминув­ши можливість придбаня дешево дуже численної бібліотеки, яка однак займала би дуже мало місця, безмірно улекшено би зазнайомлене з рід­кими рукописями при помочи сих мікрофото­ґрафічних знять, доступних навіть для дуже не­заможних читачів. Величезні палати публичних. бібліотек, котрі з кождим роком треба побіль­шувати, щоби помістити щораз зростаючі маси книжок, дали би ся заступити кільканайцяти ша­фами мікрофотоґрафічних знять і потопа всякої друкованої бібули, яка дійсно загрожує неща­стєм нинїшному цивілїзованому сьвітови, була би здержана. Біблїоґрафічний інститут в Бруксели поробив перші кроки в цїли зреалїзованя ідеї свого директора і фізика Ґольдшміта.
Щоби зірвані цьвіти не вянули, треба дати води, в якій ставимо їх, три кавальчики цу­кру на одну лїтру води. Цьвіти одержують та­ким робом житєву силу і задержують довго свіжість.

05.05.1913

До теми