Енергетиків виганяють зі Збруча

На Тернопіллі громада самостійно розібрала одну з гребель на річці Збруч. Люди вже не один рік звертаються до влади, аби річку звільнили від самочинних перегороджень, які наставили тут виробники «зеленої електроенергії». Збруч міліє і пересихає, а правоохоронців годі зрушити на наведення ладу. Врешті терпець урвався й найактивніші поборники екології краю взялися до справи самі: цієї суботи, 11 березня, більше півсотні представників громадських організацій, політичних об’єднань, екологічного руху «За вільний Дністер», журналісти та місцеві жителі взяли у руки ломи, електропили та лопати і почали розбирати греблі на річці Збруч у смт Скала-Подільська та селі Бережанка Борщівського району. 

 


 

 

«Лупайте дамбу сю, нехай ні дощ ні холод не спинять вас, – розповідає про акцію її учасник Андрій Мельничук. – Жадоба. ГЕСівці вирішили, що от весь Збруч буде крутити їхню турбіну. Бетонними плитами перегородили всю річку».

 

Організатори акції зазначають – зібралися насамперед, щоби попередити власників гідроелектростанцій, які часто перегороджують ріки греблями, не дотримуючись закону, що їм не дозволять безкарно нищити природу. В Україні така акція перша – це лише початок боротьби за збереження річок.

 

«Ми показали, що можемо не лише говорити, а й зібратися разом і працювати, щоби зберегти нашу природу, – додає громадський діяч і турист Борис Гора. – Бачимо, є багато людей, яким не байдуже, як ми житимемо завтра і що залишимо нашим дітям. ГЕС – це минуле, це радянщина. Але сьогодні завдяки "зеленому тарифу" підприємці заробляють на цьому значні гроші. Коли маловоддя, то гідроелектростанції забирають всю воду і русло річки пересихає. На це ніхто не звертає уваги. Тепер треба використовувати сонячні батареї, вітрову енергію, шукати інші джерела, а не знищувати річки».

 

Суботньому звільненню Збруча не сприяла ані погода, ані власники греблі. Активісти розповідають, до приїзду «демонтаційної бригади» на гідроелектростанції готувалися. На міні-ГЕС, що знаходиться вище по течії і належить тому ж власникові, перекрили шлюзи. Пустили всю воду по обвідному каналу, щоби піднявся рівень води і важче було розбирати бетонні плити. Адже зараз весна, рівень води і так високий.

 

За роботою громадських активістів спостерігали близько півсотні правоохоронців як із Тернопільської, так і з Хмельницької областей. Наразі перевіряють законність екологічної акції.

 

ГО «Протидія корупції та моніторинг екології "Скеля"» вже не один рік веде активну боротьбу з товариством «Сібекс», яке є власником міні-ГЕС. Активісти запевняють, що підприємець побудував греблю без будь-яких прав на це, і своєю діяльністю знищив природну ділянку русла річки Збруч. Той заперечує – мовляв, всі документи у нього є. Під час акції пояснив журналістам, що не може їх надати – бо залишив вдома, не знав, що потрібно буде їх показати. Пообіцяв надіслати на електронну скриньку, однак обіцянки не виконав.

 

На цій літній знимці добре видно процес обміління Збруча

 

За словами начальника головного управління нацполіції в Тернопільській області Володимира Галевича, товариство «Сібекс» у 2015 році провело капітальний ремонт дамби водяного млина. Під час здійснення робіт було самовільно зайнято ділянку площею 0.018 га на землях водного фонду. За цим фактом склали адміністративний протокол. Нині товариство очікує на розробку проектної документації, аби законно орендувати цю територію. Оскільки жодного іншого складу злочину виявлено не було, у жовтні 2016 року кримінальне провадження закрили. Тож «Сібекс» надалі користується цією ділянкою.

 

 

За декілька годин роботи активісти демонтували важкі бетонні плити і повернули річку в її природне русло.

 

«Нам вдалося відтягнути шість півторатонних плит і звільнити гирло річки, – розповідає керівник ГО "Скеля" Андрій Об’єщик. – Ми не мали важкої техніки, та ще й погода не сприяла, тому наша акція однозначно матиме продовження. Напередодні ми звернулися до керівництва Тернопільської області з проханням посприяти демонтажу незаконної дамби. Адже щоби виконати всі роботи, необхідна важка техніка. Однак жодної реакції на звернення ми не отримали».

 

Тож активісти не планують зупиняти на досягнутому. Кажуть, до 1 квітня ще раз навідаються на Збруч й остаточно очистять річку.

 

14.03.2017