Sanctio pragmatica.

19. цьвітмя 1713 р. Так звана прагматична санкция стала ся для австро-угорської монархії державним актом великого полїтичного значіня. Під сею назвою розумієть ся не лише деклярацию, яку цїсар Кароль VI. 19. цьвітня 1713 р. зложив на тор­жественнім зборі і велїв запротоколувати, але цїлий ряд державних і домових актів, котрі сто­ять в тїсній звязи, а між котрими основну ро­лю грає власне ся деклярация. Після австрий­ського державного права вважаєть ся прагма­тичну санкцию за перший спільний державний основний закон всїх країв австрійсько-угорської монархії, навіть більше, на ній опираєть ся ре­альна унїя дїдичних країв.
Коли цїсар Йосиф І, по своїй смерти в 1711 р. лишив тільки дочки, то прийшов по нїм на престол після істнуючих домових законів Ка­роль VI. Він був тодї одиноким мужеським на­щадком дому Габсбургів. Від 1708 р. був він о­дружений з Єлисаветою Христиною, дочкою брандебурського князя, та в 1711 р. був ще бездїтний. Отже зрозуміла річ, що вже тодї за­чали думати над справою наслїдства. Але се пи­танє стало ся дїйсно актуальне аж в 1712 р., коли хорватські стани заявили, що на випадок, як вимре мужеська лїнїя дому Габсбурґів, вва­жатимуть сю княгиню за управнену до наслїд­ства, котра буде рівночасно панувати в середущій Австриї. Бо тоді мусїло в тій справі заняти становище і правительство, яке доси старало ся її оминати. Правительство почало переговори з Мадярами і вони заявили, що готові під певни­ми умовами признати в Угорщинї жіноче наслїд­ство Габсбурського дому. Одною з тих умов бу­ла, що княгиня наслїдниця мусить панувати над всїма австрийськими дїдичними краями. Перего­вори ішли тяжко і не доводили до успіху. З у­ваги на те цїсар велів справу полишити.
19. цьвітня 1713 р. зібрав цїсар коло себе своїх мінїстрів і тайних радників і велїв відчитати приписи про наслїдство з 1703 р., які держано з того часу в тайнї, і притім зложив заяву, що усї дїдичні королївства і краї, які перейшли на нього, остануть неподїльні при нїм та при його мужеських наслїдниках, а коли би його рід ви­мер в мужеській лїнїї, переходять на дочки пі­сля права первородства, а коли би і сих не було, то таксамо неподїльно на дочки Иосифа І,згляд­но його нащадків, також після права перво­родства.
Ся торжественна деклярация цїсаря Каро­ля VI. була тільки домовим законом Габсбурґів. Але коли престолонаслїдник Леопольд, котрий уродив ся в 1716 роцї, в кілька місяцїв опісля помер, а потім народили ся тільки дві дочки Марія Тереса і Марія Анна, порішене жіноче на­ слїдство увійшло тодї в сферу можливостей і тодї наново приступлено до переговорів з Ма­дярами. Але вони дальше впирали ся при своїх умовах. Тодї цїсар мусїв постарати ся про де­клярациї згоди на жіноче наслїдство з усїх дї­дичних країв. В роках 1721 і 1722 краєві стани всїх австрийських дїдичних країв приняли до ві­дома цїсарську деклярацию з 19. цьвітня 1713 р. почім також і Мадяри в 1723 р. заявили свою згоду на сей домовий закон. В той спосіб було забезпечене жіноче наслїдство в усїх дїдичних королївських краях і запобіжено розпадови монархії. В пізнїйших роках удало ся також цїсареви осягнути ґарантиї нїмецької держави і при­знанє праґматичної санкциї иншими европейськи­ми державами. Та яку велику вагу мали сї папе­рові деклярациї, здобуті великими державами, показало ся в будучинї. Всї вороги дому Габс­бурґів, явні і скриті, ждали тільки на сей момент, коли замкнуть ся очи останного Габсбурґа, що­би посягнути на спадок по нїм.
Князь Евген Савойський порадив цїсареви, щоби вдоволив ся признанєм дїдичних країв, а поставив сильну армію і наповнив державні ка­си, аби силою міг відперти всякі можливі напади. Й істория признала йому слушність.

 

19.04.1913

До теми