Міжнародний союз чистої та прикладної хімії (IUPAC) отримав пропозиції щодо назв хімічних елементів 113, 115, 117 та 118. Елементи пропонують назвати так: 113 – ніхоній (Nh), 115 – московій (Mc), 117 – теннессін (Ts), 118 – оганессон (Og).
Після того, як в січні 2016 р. офіційно підтвердили існування цих елементів, дослідницькі команди, які їх відкрили, запропонували для них свої назви та умовне позначення з двох літер. Традиційно хімічні елементи називають за іменем міфологічної істоти, мінерала, геологічної формації, країни чи місцевості, на честь вченого або за їх властивостями.
Елемент 113 запропонували назвати ніхонієм (досі його тимчасовою назвою був унунтрій). Його синтезувала команда Косуке Моріти в лабораторії RIKEN шляхом бомбардування вісмутових мішеней ядрами цинку-70 (експерименти поставили у 2004 та 2012 рр.). Названий на честь Японії, цей елемент вперше може увіковічнити Східну Азію в періодичній таблиці.
Вчені з Росії і США, які відкрили елементи 115 та 117 (досі – унунпентій та унунсептій), запропонували для них назви московій (Mc) та теннессін (Ts). Обидва елементи отримали завдяки співробітництву між Інститутом ядерних досліджень (Росія) та Ок-Ріджською і Ліверморською національними лабораторіями (США) у 2010 р.
Російська команда також запропонувала назву «оганессон» та умовне позначення Og для елемента 118 (тимчасово – унуноктій). Його пропонують честь академіка Юрія Оганесяна, який очолював експеримент з його синтезу.
Вчені отримали лічені атоми кожного з цих елементів. Вони існували лиш долі секунди й одразу розпалися на менші, стабільніші ядра. Проте науковців не покидає надія, що серед групи транфермієвих елементів, тобто елементів з атомним номером > 100, існує так званий «острівець стабільності» – стабільний, довготривалий елемент, який може існувати навіть в природі. «Острівець стабільності» – прямий наслідок з оболонкової теорії будови атомного ядра, за яку Марія Гелперт-Майєр та Ганс Єнсен були удостоєні Нобелівської премії з фізики 1963 року.
Дослідницькі команди, які відкривають нові елементи, вносять пропозиції щодо назв. Однак офіційно елементи називає лише IUPAC. Міжнародний союз чекатиме п’ять місяців, щоб отримати відгуки на назви від громадськості та наукових спільнот. Якщо не буде масових протестів, то їх, скоріше за все, затвердять в листопаді. Востаннє періодична таблиця поповнилась флеровієм (Fl, 114) та ліверморієм (Lv, 116).
Scientific American, 8/06/2016
Зреферував Євген Ланюк
15.06.2016