Потрібен терміновий перегляд того, як ми захищаємо цілісність (захищеність та збереженість) нашої біосфери
Неймовірні відкриття часто супроводжуються надзвичайно занудними документами, такими як перевірка і переперевірка даних, графіків, статистичних досліджень і висновків. Повідомлення цього тижня — що вчені знайшли докази солоної води на Марсі — змусить багатьох експертів читати дрібний шрифт Директиви NASA 8020.7G.
Ті, хто посилає космічний корабель, полюючи на позаземне життя зобов'язані прочитати цю директиву. Вона кодифікує етикет "планетарного захисту" — як запобігти забрудненню землянами та їх емісарами свої небесні тіла (що відомо як забруднення форвардів), і, можливо, ще більш важливо — які заходи вживати проти вторгнення космітних мікробів в земну біосферу (зворотне забруднення ).
Побоювання з приводу наших мікробів, які зайцем мандрують до інших світів, відносяться до 1950-х років, але відкриття цього тижня — і його значення для можливості життя в іншому місці в сонячній системі — повинні спонукати до термінового перегляду того, як ми зберігаємо абсолютну цілісність (захищеність та збереженість) і марсіанської, і земної біосфер.
Докази про воду, що тече на червоній планеті, були зібрані запущеним в 2005 космічним кораблем NASA Mars Reconnaissance Orbiter ("Марсіанський розвідувальний супутник") із зображень темних смуги, що спадали стінками кратера. Виявилось, що смуги мали в інфрачервоному діапазоні ознаки, характерні для гідратованих солей, що розцінено як достатні докази води.
Результати були опубліковані в понеділок в Nature Geoscience. Але їх попередниками були зображення ще з Mariner 9, виведеного на орбіту Марса в 1971. Вони показали світ, ніби створений рідиною: долини і каньйони, древні русла річки і розгалужені канали. Більше того, ще в 1960-х роках земні спостереження запропонували спектральні докази наявності водяної пари в тонкій марсіанській атмосфері.
Ряд орбітальних апаратів і посадочних модулів раз за разом додавала нові пласти доказів: полярні шапки з величезними обсягами водяного льоду; скелі і округлий шутер, ніби згладжені водою; грудки матеріалу, викопані роботизованою рукою, які згодом випарувалися, вказуючи на підземні води; і зразки, подібні на вічну мерзлоту під червоним пилом.
Найістотніше в понеділковій заяві — це підтвердження того, що потоки рідкої води течуть по поверхні планети і нині, хоча тільки сезоннно. Марс менший за Землю з набагато слабшим гравітаційним полем; це постулює, що рідка вода дійсно поплине.
Астробіологи, які вивчають походження життя у Всесвіті, заінтриговані: їх керівний принцип є "слідом за водою", бо всі відомі форми життя потребують води для виживання.
Є клас екстремофілів — організми, які виживають в екстремальному довкіллі — що процвітають в солоному зневодненому середовищі. Вчені знайшли такі "галофіли" в надсухій пустелі Атакама в Чилі у формі мікробів, що живуть в солоних кристалах (вони поглинають атмосферну вологість). Галофіли часто містять білок, названий бактеріородопсин; це могло б звузити пошук беззаперечних доказів життя на Марсі.
Про зобов'язання космічних агентств запобігти забрудненню Землі та інших планет заявлено в ООН-івському Договорі про Космос ["Договір про принципи діяльності держав з дослідження і використання космічного простору, включаючи Місяць та інші небесні тіла" — Z] 1967 року, який починався як засіб запобігти використанню Місяця і планет у ворожих цілях. Раніше цього року астробіологи висловили тривогу, що надчутливі космічні інструменти та пов'язана з ними електроніка тепер виготовляється з матеріалів, занадто делікатних, щоб пройти теплову стерилізацію.
Для орбітальних апаратів, котрі не приземляються, це не актуально, але проблема постає з такими місіями як Mars 2020 NASA, що має приземлитись на Червону планету після 2020.
Є ургентна потреба розробити технологію, яка б давала гарантію, що майбутні посадочні модулі не несуть бактеріальної погибелі. Оскільки людство вирушає на пошуки марсіанського життя в соляному розчині, ми мусимо гарантувати, що наші методи етично водонепроникні.
Автор - науковий коментатор
Anjana Ahuja
Protect Planet Earth against microbes of doom from Mars
The Financial Times, 30.09.2015
Зреферував О.Д.
02.10.2015