Варшава: UKRAINIAN NEWS

Це перша в Польщі настільки масштабна презентація сучасного (актуального) українського мистецтва, яка включає як індивідуальні, так і групові проекти. Різні мистецькі ініціативи, від стріт-арту до спільноти інтелектуалів, заангажованих в актуальні соціальні конфлікти та дискурси, «ілюструють» стан сучасного українського суспільства.

Впродовж останніх років сучасне мистецтво Європи демонструє потужну хвилю соціальної активності художників посткомуністичних країн. Зокрема в Україні прихід приватного капіталу та неконтрольована приватизація громадського простору спровокували активізацію мистецьких ініціатив. Саме мистецьке середовище взяло на себе функції «громадянського суспільства» за його фактичної відсутності в країні та запропонувало групи активістів, які розпочали процес формулювання політичних та соціальних вимог громадянського суспільства, відсутній в пострадянському просторі.  

Численні митці та мистецькі угрупування намагаються акцентувати в суспільстві серйозні соціальні теми та шукати способи їх вирішення засобами мистецтва. Мистецька творчість стала важливим елементом боротьби за міський простір і прав для меншості, а також протистояння дискримінаційній політиці держави. Мистецтво перетворилось на лабораторію як вузько соціальних явищ, так і низових рухів, сьогодні воно є самоорганізуючим елементом спільноти та анти ієрархічних організацій, які діють на основі відкритості для різних поглядів і способів мислення та інклюзивності. Презентація в Центрі візуальної культури відображає різнорідність сучасної української «сцени» у всьому розмаїтті її мистецьких практик та поглядів.

 

Учасники: Євгенія Бєлорусець, Анатолій Белов, Леся Хоменко, Ігор Дюрич, «Група предметів», Ксенія Гнилицька, Олександр Гнилицький, Олег Голосій; «Худрада», Алевтина Кахідзе, Нікіта Кадан, Жанна Кадирова, Олександр Курмаз, Володимир Кузнєцов, Василь Лозинський, Максим Мамсіков, Віктор Марущенко, Борис Михайлов, Роман Мінін, Лада Наконечна, Ігор Подольчак, Тарас Полатайко, Микола Рідний, Андрій Сагайдаковський, Арсен Савадов, група SOSka, Центр Візальної Культури, Володимир Воротньов, Анна Звягінцева.

 

Відкриття виставки – 15 березня 2013. Триватиме до 26 травня.

Співорганізатори: Національний художній музей України, Посольство Республіки Польща в Україні

 

Виставку супроводжує лекційна програма (куратор Олександр Соловйов, київський критик, одна з ключових постатей в сучасному українському мистецтві, від 2004 року – куратор Пінчук Арт Центру, від 2010 – заступник директора Мистецького Арсеналу в Києві). Українське сучасне мистецтво заявило про себе в другій половині 1980-х, як свідчення та елемент процесу змін. В 1990-х роках, коли відбулися не тільки політичні трансформації, але й зміна поколінь, в мистецькому середовищі з’явилися нові засоби виразу, які сформували нові преференції тематики. Олександр Соловйов у своїх лекціях представить культові постаті «мистецької сцени» часу Незалежності, представить поточні тенденції та динаміку змін відповідно до політичних та суспільних трансформацій. 

А також в рамках виставки відбудеться кінопоказ, чия назва – UKRAINFILM – перегукується із назвою кіностудії у Києві, де свого часу були створені шедеври кіноавангарду. Програма презентує історію українського кіно як інтегральної частини радянського кіно, концентруючись на фільмах видатних українських режисерів. У рамках проекту буде організовано дискусії, які стосуватимуться українського сьогодення та українського усвідомлення.

 

Програма українських фільмів, яка відбуватиметься в рамках виставки UKRAINIAN NEWS в KINO.LAB

(березень-травень 2013)

«Людина з кіноапаратом», реж. Дзиґа Вертов, 1929 р.

«Одинадцятий», реж. Дзиґа Вертов, 1928 р.

«Ентузіазм. Симфонія Донбасу», реж. Дзиґа Вертов, 1931 р.

«Арсенал», реж. Олександр Довженко, 1928 р.

«Земля», реж. Олександр Довженко, 1930 р.

«Щорс», реж. Олександр Довженко, Юлія Сонцева, 1939 р.

«Аероград», реж. Олександр Довженко, 1935 р.

«Веселка», реж. Марк Донской, 1944 р.

«Прощавай, Америко!», реж. Олександр Довженко, 1949 р.

Ціна квитків – 7 злотих.

 

 

16.03.2013