Російських науковців відрізали від Springer

Російські вчені втратили доступ до Springer – однієї з найбільших у світі видавничих компаній, що спеціалізується на природничих науках, технологіях і медицині. Щорічно Springer публікує понад 1450 наукових журналів і майже 5000 книг, а об’єми продажів налічують сотні мільярдів євро.

 

У Springer (що, до речі, цього місяця об’єдналась з іншою впливовою видавничою групою Nature та стала ще впливовішою) та Міністерстві освіти та науки РФ стверджують, що сподіваються розв’язати проблему найближчим часом. Доступ російських університетів і науково-дослідницьких установ до публікацій Springer зупинили через тривалу заборгованість. Це чергове свідчення того, як складна економічна ситуація в Росії б’є по науці. За словами російського біолога Федора Кондрашова, який працює у Центрі регуляції геноміки у Барселоні, втрата доступу до Springer – не єдина проблема, що постала перед російськими науковцями після окупації Росією Криму. Останнім часом, наприклад, їм стало набагато важче закуповувати та імпортувати закордонне обладнання для наукових досліджень.

 

Про те, що Springer збирається відрізати Росію від своїх видань, російські медіа говорили ще 12 травня. Російський фонд фундаментальних досліджень (РФФД) – контрольована урядом організація, яка розподіляє ґранти серед вчених, – не змогла сплатити борг перед видавничою групою у розмірі 890,000 євро. За ці кошти університети та науково-дослідницькі інститути РФ могли читати 2 000 видань (журналів, книг і окремих публікацій), авторські права на які належать Springer.

 

Про це заявив Матіас Айхер, агент з продажів Springer в Росії та країнах СНД.

 

Як сказав в інтерв’ю російському виданню Комерсант президент РАН Владімір Фортов, втрата доступу до закордонних англомовних видань може завдати суттєвого удару по російській науці.

 

Нині Springer та російські чиновники обговорюють можливі рішення, - каже Ерік Меркель-Соботта, берлінський представник видання. «Ми впевнені, що рішення буде знайдене, і російська наукова спільнота знову отримає доступ до публікацій Springer», - заявив він. З обіцянкою відновити передплату на Springer виступив також міністр освіти і науки РФ Дмітрій Ліванов.

 

Слід наголосити, що втрата підписки на Springer лежить значно глибше бюджету РФФД, який мав її профінансувати. Через знецінення рубля більшість російських університетів і науково-дослідницьких інституцій опинилися в стані фінансового хаосу, а це найбільше позначилось саме на закордонних закупівлях. На думку біолога Ф.Кондрашова, у тому, що сталося, найбільше винен російський уряд. «Неспроможність оплатити рахунки за Springer – це ще один приклад непрофесійного і цілком неадекватного централізованого управління наукою», - сказав Кондрашов. До речі, прикметно, що на відповідний запит служби новин американського наукового видання Nature до російських чиновників ніхто не дав відповіді.

 

Quirin Schiermeier

Russian scientists cut off from Springer journals

Nature, 21/05/2015

Зреферував Євген Ланюк

 

25.05.2015