Podajemy spis referatów, zgłoszonych na drugi zjazd historyków polskich we Lwowie.
1. Prof. dr. Władysław Abraham ze Lwowa: O potrzebie krytycznego wydania średniowiecznych pomników ustawodawstwa kościoła polskiego.
2. Prof. dr. Oswald Balzer ze Lwowa: W sprawie wydania zbioru średniowiecznych ustaw polskich (Corpus iuris Polonici medii aevi).
3. Dr. Bronisław Czarnik ze Lwowa: Literatura w Galicji od czasu jej zajęcia przez Austrję; co na tem polu zrobiono i co jeszcze nalegałoby zrobić.
4. Aleksander Czołowski ze Lwowa: O położeniu starego Halicza.
5. Dr. Bronisław Dembiński z Krakowa: Kweslja soboru narodowego w Polsce w wieku XVI.
6. Dr. Włodzimierz Demetrykiewicz z Krakowa: Sprawa urzędów konserwatorskich w Galicji; obowiązki, środki działania i prawa konserwatorów, oraz ulepszenia, jakich w tym względzie żądałby należało.
7. Tadeusz Dowgird z Warszawy: Przegląd badań pamiątek z czasów przedhistorycznych, dokonanych w ostatniem pięćdziesięcioleciu na Litwie i Żmudzi.
8. Dr. Bolesław Erzepki z Poznania: O potrzebie zbiorowego i poprawnego wydania traktatów zawartych przez Rzeczpospolitą polską.
9. Dr. Ludwik Finkel ze Lwowa: Jakiego podręcznika historji polskiej koniecznie nam potrzeba, i jaką drogą dojść do niego?
10. Wojciech Gerson z Warszawy: Nieprzerwalność uprawy sztuki w Polsce.
11. Aleksander Jabłonowski z Warszawy: Wołoszczyzna, Mołdawia i Mułtany.
12. Dr. Maksymiljan Kawczyński ze Lwowa: Etymologja jako środek pomocniczy w badaniach historycznych.
13. Dr. Wojciech Kętrzyński ze Lwowa: O ludności miejskiej w Polsce pod względem narodowości.
14. Dr. Józef Korzeniowski z Krakowa: Stan i program wydawnictw źródłowych XVI wieku.
15. Prof. Tadeusz Korzon z Warszawy: Wady historjografji naszej w budowie dziejów Polski.
16. Dr. Stanisław Krzyżanowski z Krakowa: O zadaniu paleografji i dyplomatyki wobec historji polskiej i historji prawa polskiego.
17. Prof. dr. Ludwik Kubala ze Lwowa: O wydawnictwie źródeł XVII wieku.
18. Leonard Lepszy z Krakowa: O potrzebie zajęcia się zebraniem i wydaniem słownika wyrazów technicznych polskich, odnoszących się do sztuki i rękodzieł z nią w związku stojących, tudzież jakie byłyby zasady takiej pracy i czego od niej wymagać należy?
19. Tenże: O potrzebie publikowania pieczęci miejskich i cechowych, oraz stanowisko i ważność numizmatyki i sfragistyki dla historji ogólnej, a zwłaszcza w dziejach sztuki.
20. Prof. dr. Anatol Lewicki z Krakowa: Jakie prace do dziejów XV wieku byłyby najbardziej pożądane?
21. Prof. dr. Xawery Liski ze Lwowa: W jaki sposób dalby się rozbudzić i rozwinąć ruch naukowy na prowincji?
22. Dr. Władysław Lebiński z Poznania: O potrzebie systematycznego opracowania osobnej nauki starożytności polskich.
23. Prof. Władysław Luszczkiewicz z Krakowa: O potrzebie i środkach obudzenia żywszego interesu dla prac w zakresie historji sztuki.
24. Zygmunt Miłkowski z Genewy: Rusini — mężowie stanu.
25. Dr. Fryderyk Papee ze Lwowa: Najważniejsze dezyderaty odnośnie do dziejów Rusi Czerwonej za czasów Rzeczypospolitej.
26. Prof. dr. Roman Piłat ze Lwowa: Zalety i niedostatki najnowszej krytyki historyczno-literackiej.
27. Dr. Antoni Prochaska ze Lwowa: O wydawnictwie pomników dziejopisarstwa litewsko-ruskiego.
28. Prof. dr. Józef Przyborowski z Warszawy: Chronologja zabytków przedhistorycznych w Polsce.
29. Dr. Aleksander Rembowski z Warszawy: Czy Ostroróg pisał swój traktat w wieku XV., czy XVI.?
30. Antoni Ryszard z Krakowa: Moneta obca w Polsce.
31. Prof. dr. Aleksander Semkowicz ze Lwowa: O potrzebie i sposobie wydania dyplomatów, oraz innych ważniejszych źródeł, znajdujących się w miejskiem archiwum we Lwowie.
32. Ks. dr. Eustachy Skrochowski z Krakowa: Sprawa zakładania muzeów djecezjalnych zabytków sztuki i przemysłu artystycznego, ich potrzeba, cel, korzyści i program.
33. Prof. dr. Stanisław Smolka z Krakowa: O pracach w przedmiocie dziejów Unji Korony z Litwą.
34. Prof. dr. Marjan Sokołowski z Krakowa: O znaczeniu i potrzebie badań dotyczących historji handlu w Polsce.
35. Maurycy Stankiewicz z Krakowa: W sprawie gromadzenia materjalów do dziejów piśmiennictwa litewskiego.
36. Dr. Leon Sternbach ze Lwowa: Wpływ poetów greckich na literaturę polską XVI. i XVII. wieku.
37. Ernest Sulimczyk Swicżawski z Warszawy: O związku niektórych zjawisk ekonomiczno-spolecznych z dziejami politycznemi byłej Rzeczypospolitej.
38. Prof. dr. Stanisław hr. Tarnowski z Krakowa: O charakterze literatury politycznej polskiej XVII. wieku.
39. Kazimierz Watiszewski z Paryża: O nieprawidłowości naszego ustroju politycznego i jej przyczynach.
40. Wincenty Juljusz Wdowiszewski z Krakowa: Jak przyspieszyć zebranie materjału archiwalnego do dziejów sztuki w Polsce?
41. Dr. Stanisław Windakiewicz z Krakowa: Znaczenie szkół i uniwersytetów dla umysłowości polskiej wieków średnich.
Powyższe referaty zostaną ogłoszone drukiem i wcześnie przed zjazdem rozesłane bezpłatnie pomiędzy wszystkich uczestników zjazdu dla ułatwienia i przygotowania dyskusji nad poruszonemi pytaniami. Po ukończeniu zjazdu przystąpi komitet do wydania "Pamiętnika", zawierającego na podstawie zapisek stenograficznych cały, dosłownie podany tok obrad przeprowadzonych na zjeździe. I ten "Pamiętnik" otrzymają uczestnicy zjazdu bezpłatnie.
Ze względu na znaczne koszta, jakie pociągnie za sobą druk referatów i "Pamiętnika", ustanowioną została dla uczestników zjazdu wkładka w ilości 5 złr. = 5 rubli sr. = 10 marek = 12 franków. Wkładki należy przesyłać na ręce sekre tarza komitetu dr. Oswalda Balzera, Lwów, ulica
Zimorowicza 1. 7. O wczesne nadsyłanie wkładek uprasza się ze względu na to, iż referaty na zjazd drukowane będą w ograniczonej ilości egzemplarzy i komitet nie bierze odpowiedzialności za to, jeżeli później zgłaszającym się uczestnikom, referaty te nie będą mogły być dostarczone. Przy zgłosteniu uczestnictwa uprasza się o dokładne podanie imienia i nazwiska, urzędu lub zajęcia, tudzież adresu.
Każdy z uczestników otrzyma "Kartę uczestnictwa", która służyć będzie za legitymację do korzystania ze wszystkich ułatwień przyznanych uczestnikom zjazdu, zwłaszcza zaś do korzystania ze zniżonych cen jazdy na kolejach żelaznych; dla tego we własnym interesie uczestników uprasza się o staranne przechowanie tejże karty.
Zjazd odbędzie się z początkiem drugiej polowy lipca b. r. w dniach, które później podane zostaną do publicznej wiadomości. Czas ten wybrany został głównie ze względu na PP. profesorów szkól średnich, ażeby wobec rozpoczynających się właśnie feryj umożliwić im przybycie na zjazd.