Drugi zjazd historyków polskich.

Podajemy spis referatów, zgłoszonych na drugi zjazd historyków polskich we Lwowie.
1. Prof. dr. Władysław Abraham ze Lwowa: O potrzebie krytycznego wydania średniowiecznych pomników ustawodawstwa kościoła polskiego.
2. Prof. dr. Oswald Balzer ze Lwowa: W sprawie wydania zbioru średniowiecznych ustaw polskich (Corpus iuris Polonici medii aevi).
3. Dr. Bronisław Czarnik ze Lwowa: Literatura w Galicji od czasu jej zajęcia przez Austrję; co na tem polu zrobiono i co jeszcze nalegałoby zrobić.
4. Aleksander Czołowski ze Lwowa: O położeniu starego Halicza.
5. Dr. Bronisław Dembiński z Krakowa: Kweslja soboru narodowego w Polsce w wieku XVI.
6. Dr. Włodzimierz Demetrykiewicz z Krakowa: Sprawa urzędów konserwatorskich w Galicji; obowiązki, środki działania i prawa konserwatorów, oraz ulepszenia, jakich w tym względzie żądałby należało.
7. Tadeusz Dowgird z Warszawy: Przegląd badań pamiątek z czasów przedhistorycznych, dokonanych w ostatniem pięćdziesięcioleciu na Litwie i Żmudzi.
8. Dr. Bolesław Erzepki z Poznania: O potrzebie zbiorowego i poprawnego wydania traktatów zawartych przez Rzeczpospolitą polską.
9. Dr. Ludwik Finkel ze Lwowa: Jakiego podręcznika historji polskiej koniecznie nam potrzeba, i jaką drogą dojść do niego?
10. Wojciech Gerson z Warszawy: Nieprzerwalność uprawy sztuki w Polsce.
11. Aleksander Jabłonowski z Warszawy: Wołoszczyzna, Mołdawia i Mułtany.
12. Dr. Maksymiljan Kawczyński ze Lwowa: Etymologja jako środek pomocniczy w badaniach historycznych.
13. Dr. Wojciech Kętrzyński ze Lwowa: O ludności miejskiej w Polsce pod względem narodowości.
14. Dr. Józef Korzeniowski z Krakowa: Stan i program wydawnictw źródłowych XVI wieku.
15. Prof. Tadeusz Korzon z Warszawy: Wady historjografji naszej w budowie dziejów Polski.
16. Dr. Stanisław Krzyżanowski z Krakowa: O zadaniu paleografji i dyplomatyki wobec historji polskiej i historji prawa polskiego.
17. Prof. dr. Ludwik Kubala ze Lwowa: O wydawnictwie źródeł XVII wieku.
18. Leonard Lepszy z Krakowa: O potrzebie zajęcia się zebraniem i wydaniem słownika wyrazów technicznych polskich, odnoszących się do sztuki i rękodzieł z nią w związku stojących, tudzież jakie byłyby zasady takiej pracy i czego od niej wymagać należy?
19. Tenże: O potrzebie publikowania pieczęci miejskich i cechowych, oraz stanowisko i ważność numizmatyki i sfragistyki dla historji ogólnej, a zwłaszcza w dziejach sztuki.
20. Prof. dr. Anatol Lewicki z Krakowa: Jakie prace do dziejów XV wieku byłyby najbardziej pożądane?
21. Prof. dr. Xawery Liski ze Lwowa: W jaki sposób dalby się rozbudzić i rozwinąć ruch naukowy na prowincji?
22. Dr. Władysław Lebiński z Poznania: O potrzebie systematycznego opracowania osobnej nauki starożytności polskich.
23. Prof. Władysław Luszczkiewicz z Krakowa: O potrzebie i środkach obudzenia żywszego interesu dla prac w zakresie historji sztuki.
24. Zygmunt Miłkowski z Genewy: Rusini — mężowie stanu.
25. Dr. Fryderyk Papee ze Lwowa: Najważniejsze dezyderaty odnośnie do dziejów Rusi Czerwonej za czasów Rzeczypospolitej.
26. Prof. dr. Roman Piłat ze Lwowa: Zalety i niedostatki najnowszej krytyki historyczno-literackiej.
27. Dr. Antoni Prochaska ze Lwowa: O wydawnictwie pomników dziejopisarstwa litewsko-ruskiego.
28. Prof. dr. Józef Przyborowski z Warszawy: Chronologja zabytków przedhistorycznych w Polsce.
29. Dr. Aleksander Rembowski z Warszawy: Czy Ostroróg pisał swój traktat w wieku XV., czy XVI.?
30. Antoni Ryszard z Krakowa: Moneta obca w Polsce.
31. Prof. dr. Aleksander Semkowicz ze Lwowa: O potrzebie i sposobie wydania dyplomatów, oraz innych ważniejszych źródeł, znajdujących się w miejskiem archiwum we Lwowie.
32. Ks. dr. Eustachy Skrochowski z Krakowa: Sprawa zakładania muzeów djecezjalnych zabytków sztuki i przemysłu artystycznego, ich potrzeba, cel, korzyści i program.
33. Prof. dr. Stanisław Smolka z Krakowa: O pracach w przedmiocie dziejów Unji Korony z Litwą.
34. Prof. dr. Marjan Sokołowski z Krakowa: O znaczeniu i potrzebie badań dotyczących historji handlu w Polsce.
35. Maurycy Stankiewicz z Krakowa: W sprawie gromadzenia materjalów do dziejów piśmiennictwa litewskiego.
36. Dr. Leon Sternbach ze Lwowa: Wpływ poetów greckich na literaturę polską XVI. i XVII. wieku.
37. Ernest Sulimczyk Swicżawski z Warszawy: O związku niektórych zjawisk ekonomiczno-spolecznych z dziejami politycznemi byłej Rzeczypospolitej.
38. Prof. dr. Stanisław hr. Tarnowski z Krakowa: O charakterze literatury politycznej polskiej XVII. wieku.
39. Kazimierz Watiszewski z Paryża: O nieprawidłowości naszego ustroju politycznego i jej przyczynach.
40. Wincenty Juljusz Wdowiszewski z Krakowa: Jak przyspieszyć zebranie materjału archiwalnego do dziejów sztuki w Polsce?
41. Dr. Stanisław Windakiewicz z Krakowa: Znaczenie szkół i uniwersytetów dla umysłowości polskiej wieków średnich.
Powyższe referaty zostaną ogłoszone drukiem i wcześnie przed zjazdem rozesłane bezpłatnie pomiędzy wszystkich uczestników zjazdu dla ułatwienia i przygotowania dyskusji nad poruszonemi pytaniami. Po ukończeniu zjazdu przystąpi komitet do wydania "Pamiętnika", zawierającego na podstawie zapisek stenograficznych cały, dosłownie podany tok obrad przeprowadzonych na zjeździe. I ten "Pamiętnik" otrzymają uczestnicy zjazdu bezpłatnie.
Ze względu na znaczne koszta, jakie pociągnie za sobą druk referatów i "Pamiętnika", ustanowioną została dla uczestników zjazdu wkładka w ilości 5 złr. = 5 rubli sr. = 10 marek = 12 franków. Wkładki należy przesyłać na ręce sekre tarza komitetu dr. Oswalda Balzera, Lwów, ulica
Zimorowicza 1. 7. O wczesne nadsyłanie wkładek uprasza się ze względu na to, iż referaty na zjazd drukowane będą w ograniczonej ilości egzemplarzy i komitet nie bierze odpowiedzialności za to, jeżeli później zgłaszającym się uczestnikom, referaty te nie będą mogły być dostarczone. Przy zgłosteniu uczestnictwa uprasza się o dokładne podanie imienia i nazwiska, urzędu lub zajęcia, tudzież adresu.
Każdy z uczestników otrzyma "Kartę uczestnictwa", która służyć będzie za legitymację do korzystania ze wszystkich ułatwień przyznanych uczestnikom zjazdu, zwłaszcza zaś do korzystania ze zniżonych cen jazdy na kolejach żelaznych; dla tego we własnym interesie uczestników uprasza się o staranne przechowanie tejże karty.
Zjazd odbędzie się z początkiem drugiej polowy lipca b. r. w dniach, które później podane zostaną do publicznej wiadomości. Czas ten wybrany został głównie ze względu na PP. profesorów szkól średnich, ażeby wobec rozpoczynających się właśnie feryj umożliwić im przybycie na zjazd.

31.01.1890

До теми