Чи політичні вакації в Европі?

Подорожні, яким довелося в останніх днях зробити поїздку по західній Европі, передають своє загальне вражіння, що европейська політична атмосфера дещо успокоїлась. Те саме пише до віденського "Слова" (з 25. 6.) його льондонський кореспондент Люп:
"Уже в Берліні можна було підглянути легкий вакаційний настрій. Як тільки скінчилась еспанська нарада і Гітлєр покинув столицю, Берлін зробився під впливом cпeки отяжілий та оспалий. Більшість закордонних кореспондентів виїхала на відпочинок. Їдучи через Німеччину видно чимало вояків, що спішать на вакації, бо їдуть окремо та з валізками: кожний висів на іншій стації. Також у Бельґії міг кожний подорожній бачити частинну "демобілізацію". Тут панує також щось наче відпруження нервів — є тишина і журналісти приневолені шукати денникарських "качок". Знову появились на перших сторінках часописів великі наголовки про вбивства, залізничі катастрофи, недуги фільмових зірок — теми, що зникли були від трьох місяців. Це факт, що місяць червень у загальному спокійніший, ніж його попередники". Чи на основі деякого успокоєння можна робити заключення, що йде до мира? Люп відповідає:
"Дипльоматичне положення від половини травня не підпало ніякій зміні. Рейхові не вдалося розбити анґльо-французько-польського бльоку. З другої сторони Захід, зокрема Льондон махнув рукою — бодай покищо — на спробу відірвати Рим від Берліна. Росія та Злучені Держави не вийшли поза стадію потенціяльних — неформальних — союзників Анґлії та Франції. Ні Мадярщина, ні Югославія не пустили фарби. Тимчасом зброєння тревають далі. Мусить прийти хвилина, скорше чи пізніше — передбачити речинці все найтяжче, — в котрій або ці гармати зачнуть стріляти, або їx кинуть на конференційний стіл як дипльоматичний арґумент.
Наразі занотовую, що і в Берліні і в Льондоні думають, що Гітлєр ще не рішився. Чекає покищо".
Це чекання витворило саме атмосферу деякого хвилевого відпруження, "демобілізації" гострих воєнних настроїв. Може справді вдасться якимсь посередникам в часі відпруження найти основу до спроби мирових переговорів та зліквідування гострих міжнародніх конфліктів?

28.06.1939

До теми