У підльодовикових озерах Антарктиди є життя

   Після тижнів наполегливої праці американська команда дослідників WISSARD (Whillans Ice Stream Subglacial Access Research Drilling, «Дослідницьке буріння підльодовикового крижаного потоку Вілланс») на чолі з Джоном Пріску з Університету Монтани, нарешті знайшла життя під покровом вічної мерзлоти у Антарктиді. «Ми цілком впевнені, що у підльодовиковому озері Вілланс є життя. Більше того, озеро може приховувати цілу мікробіологічну екосистему», - заявив Пріску в інтерв’ю американському виданню Nature.

   Озеро Вілланс – одне з підльодовикових озер Антарктиди [1], розташоване в районі шельфового льодовика Росса у західній частині материка. Його площа близько 60 кв. км. Щоб дістатися його поверхні, команді WISSARD довелося пробурити 800 метрів льодової шапки. При цьому використовувалася, щоб не занести в недоторкану екосистему озера шкідливі речовини чи чужорідні мікроорганізми, використовувалася екологічно чиста технологія буріння гарячою водою. 28 січня дослідники нарешті дісталися мети: їм відкрилося прісноводне озеро глибиною всього лиш 2 м (попередні сейсмічні дослідження вказували на глибину 10-25 м, хоча Пріску вірить, що у ньому можуть бути навіть глибші западини). За кілька наступних днів вони добули близько 30 літрів води озера та 8 зразків донних відкладень з його дна.

   Дослідження води та зразків під мікроскопом показало, що вони прямо-таки кишать життям. Вчені нарахували у воді озерп приблизно 1000 бактерій на мілілітр, що є близько 1/10 середньої кількості у світовому океані. Точна природа цих бактерій поки невідома – її покаже аналіз ДНК, який вдасться провести не раніше як за місяць. Відомо лише, що ці мікроорганізми не потребують сонячного світла та живляться за рахунок інших джерел енергії, якими можуть бути, наприклад, реакції окиснення мінералів корінної породи. Такий механізм живлення, до речі, у біології називається «хемотрофією». Його використовують чимало бактерії, що живуть у золотих шахтах чи біля глибоководних гідротермальних джерел.  

   Відкриття життя у підльодовиковому озері само по собі є небуденною науковою подією, однак вчені вірять, що воно дасть змогу ще й пролити світло на еволюційні стратегії позаземних організмів. Вважається, що океан рідкої води може існувати під крижаною поверхнею супутника Юпітера Європи. Рідка вода, як відомо, є одним з ключових компонентів для виникнення життя.

   «Нам вдалося ледь-ледь зазирнути в підльодовикових світ Антарктиди», - сказав в своєму інтерв’ю Джон Пріску. «Я впевнений, що результати нашого дослідження змінять наше сприйняття цього континенту».   

Примітка:

   Підльодовикове озеро – прісноводне озеро, яке існує під покровом вічної мерзлоти. Нижні шари льодової поверхні перетворюються на рідину за рахунок геотермального тепла.  На сьогодні відомо близько 150 таких озер. Найвідомішим з них є озеро Восток, завдовжки 250 км, завширшки 50 км та глибиною 1200 м, яке сховане на глибині від 3700 до 4100 м. Температура води в ньому коливається від -3 С на межі з льодовою поверхнею до 10 С на дні, а тиск становить 300 атмосфер.   

13.02.2013

До теми