«Створення світу за 10 днів»

 


«Створення світу за 10 днів»  — нова виставка у Муніципальному Мистецькому Центрі, що стала місцем діалогу двох художниць Abra та Rina Riga. Результатом якого є спільне полотно “Emelen”, створене у просторі галереї під час монтажу. 

 

 

"Я бачила Абру вперше в житті, але та загадково відповіла, що ми вже знайомі, просто на іншому рівні, чим і закохала мене з першого погляду.

 

Ми малювали 4-х метрове полотно в дві руки і це виявилось набагато простіше, ніж наодинці, бо в самостійних практиках – поступово себе «з'їдаєш», коли ж ти біля людини, яка так відгукується за сенсом, то ви повністю віддаєтеся творенню разом, не відволікаючись на деструктив", — каже про досвід Rina.

 

Тут немає розлогого кураторського тексту, а роботи не перевантажені підписами. Містичні полотна й об'єкти сплітаються у спільний простір переживань художниць, нагадуючи Уроборос. У світі, створеному за десять днів, кожна з них вибудувала власну територію, але зрештою вони зустрічаються на спільному ґрунті, де знайомлять свій внутрішній символізм між собою. 

 

 

"Ця виставка — запрошення до внутрішнього діалогу. Я хочу, щоб люди приходили з відкритістю до запитань про себе, свою взаємодію зі світом і сенс буття. Тут важливо дозволити собі відчути змішані емоції — від тихої тривоги до спокою чи натхнення. Мені важливо, щоб кожен виніс із цієї зустрічі нове усвідомлення, навіть якщо воно лише перший крок на довшому шляху", — розмірковує Abra.


Маючи можливість створити власний всесвіт, де не буде місця для негативного досвіду, ми все одно залишаємо в ньому його сліди. Роботи, що втілюють страх й смерть, стають точкою зародження нових інтерпретацій для відвідувачів. Виникає цікавий оксиморон: описуючи деструктив, можна створити новий, магічний для відвідувачів світ. 

 

 

"Якщо художницям було запропоновано створити власні простори для переживань, емоцій та підсилюючих символів, то моя кураторська робота полягала у переплетенні цих векторів із тим, що мене найбільше захоплює: знайомити, об’єднувати та спільно творити навіть у найнепередбачуваніших обставинах.

 

У процесі розробки проєкту я часто поверталася до ідеї казок, які в майбутньому опишуть наш час. В епоху катастроф і загострень віра в магію процесів та силу (не)випадковостей стає тим, що допомагає рухатися вперед. Так, музичний супровід до виставки з’явився завдяки випадковому знайомству з норвезьким органістом, який перейнявся концепцією експозиції й подарував альбом, що став її саунд-дизайном. Навіть новина про відхід Девіда Лінча до вічної медитації у день відкриття виставки залишила слід, надихаючи нас на пошук нових магічних світів", — розповіла Ляна Мицько, співкураторка виставки.

 

Виставка триватиме до 25 лютого у стінах Львівського Муніципального Мистецького Центру та супроводжується авторськими екскурсіями та тематичними зустрічами. Зокрема, Олексій Ковжун, який написав текст на виставці про магічне мислення, планує завітати до Львова з лекцією. 

 

 

Довідка:

 

Abra – художниця, тату-майстриня, реставраторка з Тернопільщини. Співпрацює із музичними гуртами та створює ілюстрації та обкладинки для альбомів та афіш.  

Rina Riga – художниця та тьюторка з Харкова, зараз мешкає у Львові. Учасниця колективних виставок та міжнарожних колаборацій, працює у студії дитячої творчості Ді(я)ти. 

 

Фото: Володимир Возний.

02.02.2025