Prześladowania Polaków na Litwie nie ustają.— Sejmiki Polaków w Rzeszy. —Anglia zaniepokojona niemieckimi łodziami podwodnymi— Życzenia Mussoliniego dla premiera Gogi— Sprawność mobilizacyjna Stanów Zjedn— Bandyta Maruszeczko przepadł bez wieści— Rozwój związku szlachty podkarpackiej— Nowy Rok na Ratuszu lwowskim— Wyrok w procesie komunistycznym— Nie można saneczkować sié
Prześladowania Polaków na Litwie nie ustają.
Wilno, 3. 1 (PAT.). Naczelnik powiatu kiejdańskiego administracyjnie ukarał p. Honoriusza Jeleniewskiego grzywną w wysokości 200 litów za to, że nie posiadając wymaganego cenzusu i zezwolenia nauczał polskie dzieci ojczystej mowy. Jednocześnie zostali ukaran, grzywną po 35 litów rodzice nauczanych dzieci A. Grajewska, Fr. Moroz, Wł. Krun, M. Werykowa, L.Bukowska, M. Ejmontowa i Wł. Ko rolewicz.
Za podobne przekroczenia kary są na porządku dziennym. Najgorszym jest to, że zarzutu nieposiadania wymaganego cenzusu, niesposób jest oba lić, gdyż kary są nakładane w drodze r.dministiacyjnej, od której nie ma apelacji.
Sejmiki Polaków w Rzeszy.
Berlin, 3, 1. (PAT.). Polacy w Niemczech przystępują z nowym rokiem do uroczystego uczczenia 15-lecia swojej naczelnej organizacji związku Polaków w Niemczech na szeregu zjazdów w poszczególnych dzielnicach Rzeszy, zamieszkalych przez Polaków. Jak do
noszą opolskie „Nowiny codzienne", pierwszy z sejmików zwołała dzielnica 1 zw. Polaków w Niemczech — Śląsk w dn. 6 stycznia 1938 r do Raci
borza W 3 dni później — jak donosi „Naród" z łierne — odbędzie się 9 stycznia 1938 r. w zachodniej Rzeszy w mieście Bochum sejmik dzielnicy 3-ej zw. Polaków w Niemczech, obejmujący Westfalię i Nadrenię. Dalsze sejmiki odbędą się z apelu rady naczeli nej zw. Polaków w Niemczech na pograniczu polsko-niemieckim w Prusach Wschodnich i w Berlinie
Anglia zaniepokojona niemieckimi łodziami podwodnymi.
Londyn. 3. 1. (PAT). Referent morski „Sunday 1 unes“ podkreśla ogromny wzrost liczby łodzi podwodnych w świecie. Same tylko floty siedmiu głównych państw mają 635 lodzi podwodnych czynnych lub będących w budowie. Dziennik zauważa przy tej sposobności, że traktat morski angielsko - niemiecki, ograniczający do 45 proc. tonażu angielskiego tonaż niemiecki, nie stawia żadnych ograniczeń co do liczby niemieckich łodzi podwodnych, tak, iż budując łodzie podwodne, Niemcy zwiększają swą fiotę, która liczy obecnie już 61 łodzi pod-wodnych, z czego 36 pełni iuż służbę.
Liczba ta stanowi dla Anglii — jak pisze dziennik — oczywiste niebezpieczeństwo. Zdaniem pisma — najlepszą odpowiedzią dla łodzi podwodnych są kontrtopedowce. Dlatego też budowa okrętów tego typu została przez admiralicję przyśpieszona. Rok [938 będzie pod tvm względem rekordowym dla marynarki angielskiej.
ŻYCZENIA MUSSOLINIEGO DLA PREMIERA GOGI
Rzym 3. ]. (PAT) Między premierem rumuńskim Coga, a Mussolinim nastąpiła wymiana telegramów. W odpowiedzj na telegram rumuńskiego premiera wysłany z okazji objęcia prze* zeń rządów, Mussolini stwierdza, że nie tylko wspólne pochodzenie łacińskie obu narodów, ale również wiele innych Czynników powinno wpłynąć na urzeczywistnienie twórczej współpracy między narodem włoskim a rumuńskim.
Sprawność mobilizacyjna Stanów Zjedn.
Waszyngton, 3. 1. (PAT) Pułkownik Johnson, zastępca sekretarza stanu obrony narodowej, ogłosił w wojskoswym miesięczniku „The Coast Artillery Journal“ arrykuł, poświęcony obecnemu stanowi armii amerykańskiej oraz szybkości, z jaką może być prze’ prowadzona jej mobilizacja w wy pad
ku wojny. W artykule tym stwierdza on, że w razie niespodziewanego wybuchu wojny Stany Zjednoczone dysponować będą natychmiast 300-tysieczną armią, w miesiąc później 500-tysięczną, a po upływie 4 miesięcy — armią, liczącą 1.230 tys. ludzi.
Bandyta Maruszeczko przepadł bez wieści.
Kielce, 3. 1. (PAT.). Komenda wojewódzka F P. w Kielcach postanowiła odwołać część patroli policyjnych, biorących udział w poszukiwaniu zbiegłego bandyty Maruszeczki, który przepadł bez wieści. 10-dniowa obława nie dała pożądanego rezultatu i zachodzi przypuszczenie, że Maruszeczko, pozbawiony ciepłego okrycia i lekko raniony w głowę, mógł zamarznąć w jakiejś szopie lub gęstwinie leśnej, względnie — co jest prawie wykluczone —
wymknął się z gęstego łańcucha obławy i zbiegł.
W lesie policja odnalazła porzuconą przez bandytę jesionkę, podziurawioną kulami i nieco dalej leżącą na ziemi czapkę bandyty. Nosi ona ślady krwi, co wskazywałoby na to, że w momencie starcia na szosie pod Szydłowem Maruszeczko został również ugodzony kulą. Rana jednak musi być powierzchowna.
Rozwój związku szlachty podkarpackiej
Stały systematyczny rozwój Związku Szlachty Podkarpackiej ostatnio zaznaczył się powstaniem nowych Kół we wsiach: Brylińce i Pokszyce w powiecie przemyskim. Do istniejących już Kół potomkowie dawnej szlachty zagrodowej masowo zgłaszają się.
Nowy Rok na Ratuszu lwowskim.
W dniu Nowego Roku złożył p. Prezydentowi miasta pos. dr St. Ostrówskiemu życzenia noworoczne T- E. Ks. Arcybiskup Twardowski.
Po składaniu życzeń w Pałacu Wojewódzkim, zebrali się na Ratuszu przedstawiciele władz, Garnizonu lw., Izby Przem.-Handl., Izby Roln, i Izby Rzem., Uniw. J. K., Politechniki, Ak. Med. Wet. i A. H. Z„ Konsul jugosłowiański, Federacji P. Z. O. O., Zw. Leg., Zw. Strzel., Zw. Ochotn. Wojen., Zw. Zadwórzaków, Zw. Powstańców Śląskich i innych Związków b. Wojskowych; liczna delegacja Zw. Obrońców Lwowa, ławnicy i radni miejscy, Klub radnych żydowskich, przedstawi ciele Strzelnicy, L. M. i K., Małopol. Dzielnicy Sokoła, Zw. Rezerw., Zw. Żydów Uczestników Walk o Nie- podległość, T. S. L., Akcji Katolickiej, Banku Polskiego, P. K. O. z dyr. Baczyńskim, Dyr. Ceł, Rady Not., Iz * by adw., Syndykatu Dziennikarzy lwowskich z prezesem Laskownickim i wiceprezesami red. Kozłowskim, Heschelesem, Szenderowiczem, Klubu Korespondentów Prasy Zamiejscowej z prezesem Kiełbem, PAT*a z red. Kozłowskim, Gminy Wyzn. Żyd. i w. in.
Po złożeniu życzeń dla miasta przez przybyłe delegacje, zebrali się naczelnicy Wydziałów, dyrektorowie przedsiębiorstw miejskich i urzędnicy Zarządu miejskiego. Imieniem zebranych miasta przemówił dyr. Szandrowski.
W odpowiedzi prezydent Ostrówski zaznaczył, że wynik prac roku ubiegłego nie jest zasługą jedynie Prezydium, lecz równiej urzędników i pracowników miejskich, którzy harmonijnie współpracują z Prezydium.
WYROK W, PROCESIE KOMUNISTYCZNYM W TARNOPOLU
Tarnopol, 3.1. ( PAT). Przed sądem okręgowym w Tarnopolu zapadł wyrok w procesie przeciwko 51 komunistom. Mocą tego wyroku 37 oskarżonych zostało skazanych na kary od 3 i pół lat do 18 miesięcy więzienia.
Nie można saneczkować sié
Na ulicach miasta pojawiają się liczni saneczkujący się, którzy miejsca strome i nie nadające się do zjazdu, przemieniają w tory saneczkowe, uniemożliwiając komunikację i stwarzając poważne niebezpieczeństwo dla ruchu kołowego.
Stwierdzono również, że narciarze zdążający do terenów narciarskich podmiejskich, posługują się jezdnią, po której w obrębie miasta kroczą jut z nartami umocowanymi do obuwia.
W związku z tym lwowski Starosta Grodzki zwrócił się do Komendy Policji Państw, m Lwowa o zarządzenie, by na winnych saneczkowania się na ulicach miasta sporządzane zostały doniesienia celem ukarania ich przez Starostwo Grodzkie. W analogiczny sposób policja będzie postępowała z narciarzami kroczącymi na nartach po jezdniach.
„Gazeta Lwowska“ 4.01.1938
24.01.2013