За допомогою 64-метрової антени Паркської радіообсерваторії в Австралії астрономи зафіксували ультракороткі радіохвилі невідомого походження, джерело яких перебуває далеко за межами нашої галактики. Тривалість цих хвиль – одна тисячна секунди, а частота 0,1 Гц. Астрономи стверджують, що відкрили раніше невідомий клас космічного радіовипромінювання. На думку Скота Ренсома, астронома з Національної радіоастрономічної обсерваторії США (м. Шарлотсвіль, Вірджинія), це може стати одним з найбільших космічних відкриттів за останні декілька десятиліть.
Хоча радіосигнали з віддалених галактик фіксували вже багато років, це перший випадок, коли вдалося чітко отримати ультракороткий сигнал з з-за меж Чумацького шляху, - стверджує Ден Торнтон, астроном з Манчестерського університету, який з колегами взявся за пошук таких сигналів, відколи у 2007 році вчені отримали непідтверджені натяки на них.
Коли радіосигнали мандрують космічним простором, на їхньому шляху виринають міріади електронів, які уповільнюють сигнали меншої частоти, проте майже не зачіпають сигнали з більшою частотою. Як наслідок, чим більшу відстань проходить радіосигнал, тим більше він розсіюється. Зафіксоване Паркською обсерваторією радіовипромінювання настільки розсіяне, що наявні в Чумацькому шляху електрони спричинили лише 3-6% цього розсіяння. Це – однозначний доказ, що джерело цього випромінювання перебуває далеко за межами нашої галактики.
Паркська радіообсерваторія в Австралії зафіксувала радіосигнал невідомого походження з-за меж нашої галактики.
Моделювання розподілу електронів у міжгалактичному просторі дає змог приблизно визначити відстань до джерела цих променів. За розрахунками вчених, воно знаходиться на відстані від 1,7 до 3,2 мільярдів парсек (від 5,5 до 10 млрд. світлових років; діаметр Чумацького шляху – бл. 100 тис. світлових років).
Короткочасність та інтенсивність хвиль наводять на думку, що їх джерелом є невеликий, але дуже потужний об’єкт. Найвірогідніше ним може бути магнітар – нейтронна зірка з дуже сильним магнітним полем. Як стверджує Ден Торнтон, зафіксоване випромінювання свідчить про якусь катастрофічну подію у Космосі, під час якої вивільнилася величезна кількість маси та енергії. Однак що це була за подія, вчені не мають гадки, адже поки не можуть визначити, звідки поширюються ці промені.
Якщо астрономам вдасться визначити джерело цього загадкового випромінювання, це може мати дуже глибокі наслідки для науки, адже за його розсіюванням можна емпірично визначити, як розподіляються електрони у міжгалактичному просторі. Це, у свою чергу, наводить й на розподіл інших частинок – протонів та нейтронів, які ще називають баріонами. Якщо вірно зробити усі обчислення, можна отримати відповідь на одну з найбільших загадок космології: чому кількість баріонів всередині галактик є меншою за ту, яка мала б сформуватися внаслідок Великого Вибуху?
06.07.2013