Як повинно би бути, а як не є. —Про вплив балканської війни на правно-державний уклад австрийсько-угорської монархії —Старосамбірщина. Польсько - русофільське братанє.
.
.
Як повинно би бути, а як не є.Новорічне число Fremdenblatt у приносить у вступній статі ось-які міркованя про польсько-руську угоду:
„Останній час приніс тільки про око заостренє національних противенств. Бо в дійсності було воно, як се покаже найблизша будучність, тільки зусилєм сторін, щоби ще раз виявити свою повну силу, було останнїм спалахненєм полумя перед погасненєм. Боротьба між Поляками і Русинами відбувала ся в надзвичайно острих формах — а тепер прийшло до згоди в однім з найспірнїйших питань. Правда, угода ще не викінчена до останнїх подробиць, але нема сумніву, що вона доконаєть ся швидко. Може ще важнійшою обставиною від полагоди важного університетського спору є те, що Поляки й Русини наблизили ся до себе, та що навчили ся вірити в можливість вирівнаня ріжниць. Шлях, який промощено в унїверситетській справі, мусять довести до меті також в области виборчої реформи. Президент мін. ґр. Штірк доконав великого дїла щасливим веденєм переговорів, зручностю й не-втомностю, з якими він він виковував свій важкій уряд посередника. Угоду польсько руську вважали ще недавно тому за полїтичну немож-ливість. Але президент міністрів не зневірив ся і витревало вів розпочате дїло, не завертаючись нї перед якою трудностю, аж дійшов до мети. Полїпшені відносини між Поляками й Русинами являють ся тою обставиною, яка розкриває многонадійні вигляди на найбливший рік... Коби врешті доконала ся угода в Чехії і Галичинї отсе наше бажанє на грядучий рік”. „Дїло“2.01.1913
.
Про вплив балканської війни на правно-державний уклад австрийсько-угорської монархії уладила анкету серед визначних політиків Reichs post. Новорічне число приносить вислїди сеї анкети. Між и. дав осьтаку відповідь також голова Українського Союва др Кость Левицький:
„Нема сумніву, що подїї на Балканї не остануть без сильного й трівкого впливу на нашу державу, а саме тому, що наша держава мусить вже раз зробити лад з національним питанєм. Доля Туреччини повинна бути сим мементо для Австриї, що тільки вдоволенє народів в державі є її найсильнїйшою підпорою, а невдоволенє веде до упадку. Ся наука важна особливо для Австриї, бо її мисиєю: бути пристановишем для слабих і тих наций, що потребують розвивати ся. На жаль не сповнила доси монархія того завданя, бо доси лише чотири сильні нациї в державі були в змозї розвинути ся: Мадяри, Нїмцї, Поляки а вкінци Чехи. Але національний проблєм в Австриї мусить ся вреш тї розвязати, як сего повинні були навчити ся керманичі держави з останних історичних подій; мусить ся переводити писані закони, які запоручають кождій нациї повне рівноуправненє, але заразом також і неписані, котрі лиш вказують дорогу до розвязки того проблему через згоду й порозумінє поодиноких наций.
„Передовсїм в стремлїню до сих цілий треба заінавґуровати нову полїтику пограничну, так національне вдоволенє полудневих Славян, щоби вони не хилили ся в напрємі заграницї, як також рівноуправненє Русинів з иншими нациями. Ми домагаемо ся тільки сего, щоби нас трактували як рівноуправнених з Поляками, щоби ми осягнули ті самі вольности, що Поляки. Се заразом одинока та найлїпша охорона границь монархії, найпевнїйше забороло перед руссофільською пропаґандою в Галичині. Тут треба вести лише позитивну полїтику, репресиї не поможуть. Тоді не будуть Русини ґравітувати в сторону Росиї, до чого стремить росийська полїтика, тільки Українці в Росиї своє спасенє будуть бачити в Австриї. Руссофільська пропаґанда по думці росийської заграничної політики повинна бути „приготованєм окупаційного терену в Галичинї“, як се там явно називають. Та досї ся полїтика розпуки огорнула тільки деякі малі ґрупи руського народа, бо вони стратили вже всяку надїю на визволенє руського народу в Австриї. Коли зірветь ся з практикою, що ми Русини в Австриї стоїмо не під австрийським правлїнєм, тільки польським, коли верховодство Поляків в Галичинї уступить перед рівноправностю обох народів, то і приманчиві співи з тамтої сторони границі не захоплювати-муть у нас нікого. Хочемо мати державну безпосередність, а найпевнїйшу запоруку в сїм бачимо в заведеню національної автономії всіх народів, все одно чи при дальшім істнованю дуалізму, чи при ившій формі держави.„Дїло“ 2.01.1913
.
Письма з краю.
Старосамбірщина. (Польсько - русофільське братанє). Пос. Курилович внїс в парламенті інтерпеляцию в справі покараня москвофілів в Турю за збиранє складок на „ранених Сербів“. Хтось думав би, що в повіті старосамбірськім страх як круто живе ся москвофілам. А тимчасом власти може нїде так не підпирають москвофільства як тут з огляду, що повіт старосамбірський є чисто український. І так: При надаваню шинкарських концесій анї оден Українець не дістав концесиї лише самі москвофіли і то такі явні як Матїшак в Ґрозьовій, Кузьмин в Головецку. Ґрабівський в Созани і Басараб (на імя жени) в Старій Ропі. Навіть жадне українське спілкове товариство не удостоїло ся тої ласки.
До ради повітової староста Пясецький перепер вибір москвофіла о. Василькевича з такими-ж трабантами як Басараб і Кузьмин проти волї цїлого повіту і зробив його навіть маршалком. Поляки тутешні думають, що о. Василькевич, коли всюди пише і говорить по польськи то він не є москвофіл. Наївні! Адже Дудикевич так само робить. Так само робить і судия Глїбовицький в Старім Самборі. Таж се власне засада москвофілів, що вони неґуючн самостійність українського народа, неґують і українську бесіду а узнають лише російську яко свою і польську. А що тут по росийськи не можуть ні писати ні говорити, то лишає ся їм одна польська мова.
При виборах до ради громадської в Старім Самборі староство і маґістрат попри инших москвофілів переперли вибір проводира тутешних москвофілів, судію Глїбовіцького, натомість до ради недопустили ані одного Українця. Поляки оправдують свій поступок, що Глїбовицький то „książkowy moskalofil“. А ось який він „ксьонжкови“. В Старім Самборі оснував москвофільську касу і майже рівночасно з основанєм її закупив дім і відновив, який нинї представляє вартість до 20.000 кор. Очевидно зробив те не за гроші каси. В домі тім примістив читальню ім. Кач-ковського. Кромі того оснував читальню Качковського в Бачинї і „дружину“ в Старім Самборі і Бачинї, а на отворенє їх власним коштом спроваджував юношів, дружинників в рубашках і навіть самого Марущака. Заступаючи началь-ника суду, спровадив собі академіка Сковрона на писаря судового, який до нинї в суді писарує і разом з Глїбовицьким веде москвофільську аґітацию. В послїдних часах спровадив якусь Росиянку, котра в читальня Качковського ніби учать дівчата міщанські шитя і крою а властиво учать їх по росийськи говорити. Читальня Качковського поміщена при головній улици. Що неділі і сьвята цїлими вечерамн лунають самі російські піснї в читальні на улицю а обучені дє-вушки і дружинники вже навіть пописують ся своїми „как"-ами і »„что“-ами“. В місті всї те бачуть І чують, одно лише староство якесь сліпе і глухе.
Сьмішним отже видав ся укаранє не дуже то і винних Турян за вбиранє складок на „ранених Сербів", колі рівночасно не лише толерує ся а просто попирае ся явну аґітацию москвофільську в містї. Тимто і цїла інтерпеляция пос. Куриловича в парламентї є тільки замовленим судиєю Глїбовицькнм параваном для охорони протекторів москвофільства а саме ц. к. старости Пясецького і ц. к. начальника суду Жмурка, найбільшого оборонця судиї Глїбовицького.
„Дїло“ 2.01.1913
24.01.2013