Озонова діра над Антарктикою загоюється

Вчені з Інституту полярних і морських досліджень ім. Альфреда Веґенера впевнені, що озонова діра над Антарктикою стає меншою і в довгостроковій перспективі закриється зовсім. Основною причиною цього є глобальна заборона фреонів.

 

Вродовж останніх 27 років німецькі дослідники в Антарктиці визначали рівень озону в стратосфері, запусаючи гелієві кульки на висоту близько 35 кілометрів. «Озоновий шар відновлюється», - говорить Ґерт Кьоніґ-Лянґло, директор метеорологічної обсерваторії на станції Ноймайєр 3 в Антарктиці.

«Торік розмір озонової діри над Антарктикою становив більше 18 мільйонів квадратних кілометрів», -  передає Інститут полярних і морських досліджень ім. Альфреда Веґенера в Бремергафені. Хоча діра досі практично вдвічі більша від площі Європи, проте це значно менший показник, ніж 2006 року: тоді дослідники зафіксували рекордний розмір озонової діри – майже 27 мільйонів квадратних кілометрів.

Вимірювання підтверджують позитивну тенденцію. Її доводять і раніші супутникові дані американських та європейських космічних агентств NASA і ESA. Згідно з доповіддю Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО) 2012 року, озоновий шар всередині 21 століття може досягти такої товщини, як на початку 1980-х років.

Відкриття антарктичної озонової діри 1985 року було одним з визначальнихх моментів в новітній екологічній історії. Її пояснювали використанням галогеномістких речовин, які протягом десятиліть застосовували на практиці як холодоагенти, наповнювачі для аерозольних балончиків або для піноутворювачів.

Хімікати, що важко розщеплюються, були основним фактором руйнування озону в стратосфері, яка захищає Землю від сонячного ультрафіолетового випромінювання. З огляду на ризик поширення раку шкіри й небезпеки для морських організмів, політики відреагували приголомшливо швидко. Те, що 1987 року 196 країн-учасниць Монреальського протоколу зобов'язалися вжити заходів для зменшення і, зрештою, для ліквідації хімічних речовин, які можуть завдати шкоди озоновому шару, сьогодні подіяло як маленьке диво. Глобальну заборону взяли на озброєння, незважаючи навіть на необхідність заміни старого устаткування та попри чорний ринок, який діяв здебільшого в країнах, що розвиваються, і в Китаї.

За даними Ґрінпісу, за останні 25 років у всьому світі понад 600 мільйонів холодильників виготовили без використання фреонів. З 1988 року почали виробляти холодильники, в яких як холодоагент використовувався бутан чи пропан, а при теплоізоляції використовувався полістирол. Це призвело до різкого зменшення викидів не тільки фреонів, але й гідрофторвуглеців (ДФУ).

Незважаючи на сприятливі тенденції в Антарктиці, цілковите загоєння озонової діри займе багато часу. Крім того, відмова від фреонів має і негативну сторону. Багато речовин, що рекламують як замінники й активно використовують, виявилися вкрай шкідливими для навколишнього середовища, зокрема фторовуглецевий холодоагент R134, який у багатьох сучасних моделях автомобілів використовують для обладнання систем кондиціонування. 

Оптимізм щодо загоєння озонової діри поки не зменшується. "Ознаки загоєння спостерігають впродовж трьох-чотирьох років," - сказав Кьоніґ-Лянґло. "Останні дані повністю переконують: озонова діра закривається".

03.07.2013

До теми