Вітри на Венері дужчають

Згідно з записами європейської автоматичної космічної станції Venus Express, швидкість вітру в деяких районах щільної атмосфери Венери за останні шість років значно збільшилася. 

 

2006 року, з прибуттям зонду Venus Express, науковці зафіксували вітри в смузі 50 градусів широти по обидва боки від її екватора з середньою швидкістю 300 км на годину. Тепер дві незалежні дослідницькі групи підтверджують, що швидкість вітру впродовж останніх шести років постійно збільшується, і вже всередині 2012 року становила близько 400 км на годину. Швидкість визначили на відстані 70 км. над твердою поверхнею Венери, в її газовій оболонці. Причина збільшення швидкості вітрів до кінця невідома. Сезонні ефекти це пояснити не можуть, оскільки вісь обертання Венери всього на 2,6 градуси відхиляється від площини її орбіти відносно Сонця.

 

 

Середня швидкість вітрів на Венері зростає

 

Міжнародна дослідницька група на чолі з Ігорем Хатунцевим з Інституту космічних досліджень у Москві перевіяла записи 2 300 виходів Venus Express, які відповідають десятьом обертам Венери навколо Сонця. Спочатку кожен з науковців проаналізував дані щодо 127 орбіт, загалом відстежували близько 45 000 хмарних структур. Пізніше науковці вносили в комп'ютер дані стосовно 576 орбіт та автоматично визначали й оцінювали 390 тисяч структур. У дослідженнях вони використовували записи мініатюрної Камери Моніторингу Венери, яка є ширококутним, багатоканальним CCD, призначеним для глобальної зйомки планети на Venus Express, і працює у видимому, ультрафіолетовому і ближньому інфрачервоному діапазонах спектру. Ці записи дають змогу чітко встановити закономірності в постійній хмарності планети. Аналогічні дослідження здійснювала японська дослідницька група на чолі з Тору Куяма з інформаційного технологічного Науково-дослідницького інститут в Ібаракі.

Венера є унікальною планетою в Сонячній системі, оскільки її загальна атмосфера обертається навколо планети приблизно впродовж чотирьох днів, сама ж планета потребує 243 дні для одного обертання навколо своєї осі. Таке явище називається суперобертанням (суперротацією), його причини досі не пояснили. Атмосфера Венери не рухається як цілком застигла оболонка навколо планети: на екваторі потребує приблизно п'ять днів, у середніх широтах – три дні для руху навколо. Від 50 градусів широти і до полюсів швидкість вітру є сталою.

Дослідники на чолі з Хатунцевим в ультрафіолеті помітили, що зміни в швидкостях вітру відбулися не лише глобальні, а й поодинокі, короткострокові. Від орбіти до орбіти у деяких обмежених вітрових зонах швидкість вітру може змінитися аж до 110 км на годину. Можливою  ​​причиною планетологи вважають неоднакову плинність вітрів. У нижніх широтах ці коливання впливають на те, що хмарний покрив обертається навколо Венери за 3,9 дні, тоді як в інших випадках для цього потрібні 5,3 дні. У будь-якому разі обидва дослідження, які представили дослідницькі групи на чолі з Ігорем Хотунцевим та Тору Куямою, вказують, що атмосфера Венери дуже динамічна, а її поведінка в довгостроковій перспективі в значній мірі невідома.

 

25.06.2013

До теми