Останніми роками дедалі популярнішим стає 3D-друк. Він дає змогу створити модель якоїсь речі на комп’ютері і за лічені хвилини отримати повністю сформований об’єкт. Зниження вартості 3D-принтерів зробило їх доступними не лише для підприємців, але й для окремих громадян. Кілька років тому у США навіть виник рух любителів 3D-друку, відомий як «рух творців» (makers’ movement). Філософію цього руху можна коротко передати двома словами: зроби сам.
Учасники «руху творців» підтримують ідею, що найнеобхідніші предмети щоденного вжитку слід виготовляти самостійно. Вони видають свій журнал «Maker Magazine» та організовують регулярний ярмарок «Maker Fair», учасники якого обмінюються ідеями та інструкціями, як створити якусь річ в домашніх умовах. Крім того, чимало корисної для «творців» інформації можна знайти в Інтернеті. Особливою популярністю користується сторінка Thingiverse.com.
Цікавим аспектом філософії «зроби сам» є переконання, що процес створення речі важливіший, ніж її використання. Адепти руху створюють усе підряд, починаючи від меблів та вбрання й закінчуючи роботами й творами мистецтва. Не лише для себе, але й на продаж. Навіщо, скажімо, купувати дітям іграшкову лялькову хатинку, якщо її можна спроектувати на комп’ютері й потім видрукувати? Ті ж, хто не має вдома 3D-принтера, можуть принаймні спроектувати, а потім попросити когось це роздрукувати.
«Уявіть собі, що ви часто їздите вночі на велосипеді, і вам потрібна лампочка на куртці, яка вказує напрям, куди ви збираєтесь повернути. Навіщо чекати, поки «Левіс» пошиє таку куртку. Можна спроектувати і створити її самостійно», - каже активний учасник «руху творців», професор Міч Реснік з Массачусетського технологічного інституту.
«Творці», до речі, цікавляться не лише предметами побуту, але й важкою технікою. Піонером у цьому напрямку є уродженець Польщі Марцін Якубовський, який емігрував до США та захистив докторську дисертацію у Прінстонському університеті. Якубовський ініціював проект Open Source Ecology, в рамках якого за допомогою 3D-друку хоче створити 50 ключових технологічних пристроїв для існування цивілізації й навчити виготовляти їх кожного. На сьогодні йому вдалося втілити вісім таких розробок, включно з піччю для випалювання цегли й міні-трактором.
«Рух творців» здобуває популярність і за межами Америки. Добрався він і до сусідньої Польщі. Так, у Варшаві, Познані та Кракові вже звичними стали виставки під назвою Maker Space Polska. Активними учасниками цих виставок є молодь та підприємці, які цікавляться можливостями використання 3D-принтерів у промисловості. До слова, у Польщі є вже кілька фірм, які випускають такі принтери та створену на них продукцію. Наприклад, познанська Omni3D. Окрім самих принтерів, вони продають також інструкції, як виготовити ту чи іншу річ.
Як стверджує власник Omni 3D Конрад Сєжпутовський, вже за два місяці його фірма освоїть технологію виготовлення вітрових електричних турбін. Деякі її елементи (наприклад, генератор і інвертор) надрукувати не вдасться, тож їх треба буде докуповувати окремо. Тим не менше, одна така турбіна нині коштує в Польщі кільканадцять тисяч злотих, а 3D-друк дозволить знизити її ціну в десять разів!
«Тонер» для 3D-принтерів недорогий. Найпопулярніший для цього матеріал полілактид виготовляють з кукурудзи та цукрової тростини. Його ціна – 60-80 злотих за кілограм.
Самі принтери також стають дедалі дешевшими. Середня ціна багатофункціонального 3D-принтера у Польщі – 6 тис. злотих, але вже з'являються спрощені моделі, які коштують менше 2 тис. злотих. Не виключено, що вже незабаром в кожному гаражі буде маленька фабрика, яка випускатиме все, що потрібно її власнику.
11.06.2013