Цього року відзначаємо 200-ту річницю заснування Юзефом Максиміліаном Оссолінським закладу, який дав початок багатьом інституціям, що розвивали культуру в Галичині, а тепер, з огляду на трагічні обставини Другої світової війни, і поза нею – у Вроцлаві. На честь засновника ми офіційно і неофіційно називаємо його Оссолінеумом (Ossolineum).
Загальновідомо, що сьогодні спадкоємцями Оссолінеуму є щонайперше Львівська національна наукова бібліотека ім. Василя Стефаника та Національний Заклад ім. Оссолінських у Вроцлаві. Частина його фондів належить також Львівській Національній галереї мистецтв ім. Б. Возницького, Львівському історичному музею, Музею етнографії та художнього промислу у Львові. Музей князів Любомирських, заснований іншим галицьким меценатом Генриком Любомирським, був найбільшою на той час публічною збіркою мистецьких скарбів і органічно входив до цього закладу. Сьогодні всі ці інституції успішно продовжують традиції просвітництва, які були започатковані Генриком Любомирським та Юзефом Максиміліаном Оссолінським.
Під час Другої світової війни Музей князів Любомирських зазнав значних втрат. До липня 1941 р. Оссолінеум володів колекцією рисунків Альбрехта Дюрера (1471-1528) – видатного німецького художника епохи Ренесансу. Її передав у дар Музею Генрик Любомирський. Ці безцінні скарби стали окрасою колекції самого Гітлера. Після війни частину цих творів було повернуто до Оссолінеуму. Проте дотепер більшість із них не знайдена, а окремі рисунки з цієї колекції знаходяться в різних галереях і музеях Європи та Сполучених Штатів Америки.
У Вроцлаві традиції Музею князів Любомирських знайшли свій подальший розвиток. У 2002 р. директор Національної бібліотеки імені Оссолінських у Вроцлаві доктор Адольф Юзвенко, великий продовжувач справи Оссолінського та Любомирського, підписав Урочисту угоду зі спадкоємцями Генрика Любомирського. Вона передбачала відкриття Музею князів Любомирських у Вроцлаві. І цей проект удався. На сьогодні колекція відновленого в 2007 р. Музею у Вроцлаві налічує біля 200 000 мистецьких творів.
Програма заходів:
15:00 відкриття пленерної виставки Litteris et artibus. 200 років Оссолінеум (вул. Галицька)
16:00 лекція Музей князів Любомирських. Історія та сучасність Беати Длугайчик та Лешка Махніка (Салон Палацу Лозинських, вул. Стефаника, 3, ІІ поверх)
17:00 відкриття виставки Музей князів Любомирських. Не/забута історія
(Палац Лозинських, вул. Стефаника, 3, І поверх)