Вчені отримали гібрид пташиного грипу, що передається повітрям

Поки світова громадськість стурбована новим вірусом пташиного грипу H7N9, який шириться Китаєм, вчені стверджують, що інший високопатогенний штам вірусу H5N1 досі становить загрозу пандемії.

 

Команда дослідників з Китаю створила гібридний вірус, сполучивши гени штамів H5N1 та H1N1, який у 2009 році спричинив пандемію так званого «свинячого грипу». Гібрид небезпечний тим, що він може передаватися повітряно-крапельним шляхом, що вчені довели на лабораторних морських свинках.  

Гібридні віруси грипу можуть виникати і в природних умовах, коли різні штами заражають одну і ту ж клітину та обмінюються генами. Цей явище, зване реасортиментом, спричинило принаймні три останні пандемій грипу, включаючи пандемію 2009 року.   

Поки немає свідчень, що між H5N1 та H1N1, міг відбутися реасортимент у природних умовах, проте вчені застерігають, що можливість цього не виключена, адже для цього є потрібні умови: обидва віруси поширюються на одну й ту саму територію та заражають одних і тих самих видів.

«Якщо в природних умовах появиться вірус H5N1, що здатний передаватися між ссавцями, вірогідність пандемії буде дуже великою», - стверджує Чен Г’юлань, вірусолог Інституту ветеринарної медицини з Харбіна при Китайській академії наук, який керує дослідженням. А Джеремі Фаррар, директор філії Оксфордського медичного центру у м. Хо Ши Мін (В’єтнам), додає, що штам вірусу H5N1, який існує в природніх умовах в Азії та Єгипті, досі становить значну небезпеку для здоров’я людей і свійських тварин.  

Команда Чена Г’юланя дослідила усі можливі комбінації 7 генетичних сегментів штамів вірусу H5N1 й H1N1 та отримала 127 різних видів вірусу. Усі ці види вчені сполучили з геном, що кодує білок гемаглютинін (H) та відповідає за здатність вірусу прикріплятися до поверхні клітини. Деякі з цих видів, зокрема ті, що містили гени вірусу H1N1 під назвою PA та NS, могли передаватися між морськими свинками у суміжних клітках. Два інших гени H1N1 під назвою NA та M також передавалися повітрям, однак меншою мірою. А інший ген NP отримав цю здатність тільки в сполученні з PA.  

Досі невідомо, наскільки ці результати застосовні до людей, адже у верхніх дихальних шляхах морських свинок є як рецептори білків, що характерні для ссавців, так і ті, що властиві птахам. Так що морські свинки можуть бути більш схильними до зараження вірусом пташиного грипу, ніж люди.  

Вчені також припускають, що внаслідок пандемії H1N1 у 2009 році, у людей міг виробитися імунітет і від його реасортимента з H5N1. В своєму попередньому дослідженні Чен Г’юлань, до речі, показав на мишах, що вакцина від H1N1 деякою мірою захищає і від інфекції H5N1.

За іронією долі, як і більшість китайських вірусологів, команда Чена Г’юланя зараз посилено займається вивченням загрози з боку нового штаму пташиного грипу H7N9. Так що подальші дослідження H5N1 мусять зачекати.    

03.05.2013

До теми