Землетрус, що минулого тижня сколихнув місто Яань у провінції Сичуань на півдні КНР, може бути підказкою, де відбудуться наступні землетруси. Серед дослідників, однак, немає одностайності у цьому питанні.
20 квітня о 8.02 годині ранку у Яані були зафіксовані підземні поштовхи магнітудою 6,6 бала за шкалою Ріхтера. Внаслідок землетрусу загинуло 193 людини та понад 12 тисяч були поранені.
Землетрус спричинив розрив південного сегменту тектонічного насуву Лонгменшана. У травні 2008 року розрив північного сегменту того ж насуву спричинив надзвичайно руйнівний землетрус у уїзді Веньчуань, який забрав життя понад 80 тисяч людей.
Як стверджує Лю Цюань, геофізик з Китайського сейсмологічного інституту у Пекіні, останній землетрус не став для вчених несподіванкою. Після землетрусу у Веньчуані команда дослідників, включно з Лю Цюанем, розрахувала зміни тиску суміжних плит насуву Лонгменшана та дійшла до висновку, що найбільший тиск припав саме на його південний сегмент.
«Оскільки землетрус відбувся, тиск тепер знято, і нової сейсмічної загрози у цьому сегменті більше немає», - заявляє Лю Цюань. Він, однак, додає, що тепер ризик виходить із насувів Шеньшу-Ха та Аньїнь-ха, які перетинають насув Лонгменшана зі сходу та заходу. Обидва ці насуви є надзвичайно активними. Вони вже стали причиною кількох потужних землетрусів за останні 200 років. Крім того, землетрус у Веньчуані, а також землетрус магнітудою 6,9 балів у провінції Юйшу у 2010 році, сильно посилили тиск у цих насувах, - стверджує Лю Цюань.
З висновками Лю Цюаня не погоджується інший геофізик М’ян Лю з Університету Міссурі в Колумбії, який вважає, що вимірювання змін тиску у тектонічних насувах не є надійним методом попередження землетрусів, адже ці зміни не перевищують кількох відсотків від значень, які необхідні для настання землетрусу. Натомість він пропонує альтернативний метод – вимірювання потенційної енергії деформації земної кори, що може спричинити землетрус. М’ян Лю порівняв цей метод з перевіркою банківського рахунку через обчислення доходів та витрат. У даному випадку «доходи» - це швидкість руху тектонічних плит одна щодо одної, яка показує, з якою швидкістю накопичується потенційна енергія деформації, а «витрати» - це історія попередніх землетрусів. У 2010 році М’ян Лю за допомогою цього методу спрогнозував, що впродовж 50 років у насуві Лонгменшана станеться землетрус магнітудою близько 7,7 балів. Ця подія настала тільки за три роки. «Мабуть, природа вирішила поспішити», - сказав вчений.
М’ян Лю вважає, що про сейсмічну безпеку насуву Лонгменшана говорити передчасно, адже землетрус у Яані вивільнив лише третину потенційної енергії його південного сегменту та фактично не зачепив 60-кілометровий тектонічний розлам, який може розколотися впродовж наступних кількох десятиліть та спровокувати землетрус магнітудою від 6 до 7 балів. Крім того, він вважає малоймовірними землетруси у насувах Шеньшу-Ха та Аньїнь-ха, оскільки, хоча рух кори і створив там великий тиск, вони «витратили» багато потенційної енергії деформації під час попередніх землетрусів.
01.05.2013