Драматургів каталогізовано

У Львові презентували інформаційний збірник сучасної української драматургії «Авансцена», виданий під егідою відділу драматургічних проектів Національного центру театрального мистецтва імені Леся Курбаса.

 

 

Мультимедійний проект (друковане видання, диск із текстами п’єс та фотоматеріали сценічної презентації постановок) включає біографії драматургів, анотації їхніх творів, відгуки критиків і світлини авторів, електронні бібліотеки та друковані видання, антології й альманахи, авторські збірки та літературознавчі монографії про новітню драму.

Презентувати «Авансцену» до Львова приїхали двоє з трьох упорядників: Олег Миколайчук (член ради Конфедерації драматургів) і Неда Неждана (голова Конфедерації драматургів). Вони позиціонували себе як когорту «адвокатів» сучасної української драматургії (СУД): неоднозначне, навіть критичне, ставлення до нинішніх драматургічних шукань було одним із вагомих чинників, що спонукали випуск презентованого видання. Зокрема, Неда Неждана підкреслила сьогочасну скерованість СУДу, яка не має чітко окресленого вектору свого розвитку. Загалом ця ситуація характеризує і весь європейський процес становлення сучасної драми, якій так само притаманні постійні, навіть трохи затяжні, пошуки ціннісних орієнтирів, героїв сучасності, актуальних тем. 

Драматурги, представлені в збірнику, підбиралися за  об’єктивною реалізацією творчості: кількістю (чи бодай наявністю) надрукованих п’єс і сценічною реалізацією. Головним критерієм відбору стала україномовність драматургічних текстів. Важливим аспектом структурування видання є "дійові автори" (за визначенням самих упорядників): відомі драматурги; дебютанти та українські драматурги, твори яких були поставленні за кордоном. З останніми виходить цікавий парадокс: приміром, п’єси Анни Багряної мають більшу сценічну історію в інших країнах (Македонія, США та ін.), ніж у нас.

У «Авансцені» представлено доволі багато львів’ян (Олег Драч, Василь Босович, Надія Ковалик, Ярослав Верещак (голова Гільдії драматургів та третій упорядник збірки), Павло Ар'є, молодий, та вже доволі популярний Сашко Брама), а також тернополянин Богдан Мельничук, буковинці Володимир Сердюк і Віра Маковій, уродженка Станіслава Катерина Бабкіна.

Тож збірник «Авансцена», який відтепер можна придбати у книгарні «Є», являє собою своєрідний каталогізатор сучасного українського драматургічного процесу. Він стане у пригоді всім дотичним до театру. Режисери матимуть змогу швидкого вибору (завдяки анотаціям з указаною кількістю персонажів у п’єсах) матеріалу до постановок, а театральним менеджерам і організаторам фестивального руху придасться зібрана докупи інформація щодо форумів, конференцій, фестивалів.

05.04.2013