Україні вдалося досягти домовленості з комітетом кредиторів з приводу реструктуризації і часткового списання боргів. Кредитори погодилися пробачити Україні 20% боргових зобов'язань, а виплати щодо решти запозичень домовлено відтермінувати на чотири роки.
Про це заявив прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк на екстреному засіданні уряду.
"Очікуваний нашими ворогами дефолт не відбудеться", – запевнив глава уряду. За словами Яценюка, сума списаних боргів складе майже $4 млрд. "Також у найближчих чотири роки Україна не погашатиме тіло кредитів. Наші зобов'язання, які ми мали платити починаючи з 2015 року, переносяться на 4 роки", – додав він.
Яценюк заявив, що, за його оцінками, подібних поступок не отримувала жодна країна, починаючи із 2000 року, з числа тих, котрі проводили переговори про реструктуризацію боргів без оголошення дефолту.
Міністр фінансів Наталія Яресько, котра очолювала переговори із комітетом кредиторів, уточнила, що сторони домовилися про незначне зростання відсоткової ставки за кредитом – 7,75% замість 7,2%. Окрім того, держателі боргу зможуть отримати додаткові кошти після 2020 року, якщо українська економіка на той момент почне зростати інтенсивніше, ніж прогнозує МВФ.
"Це механізм зацікавлення кредиторів у відновленні економіки України та успіху нашої держави. При зростанні від 3% до 4% – кредитори отримають 1%, а при вищому – трошки більше. Ця ситуація називається: win-win, і для нашої країни, і для кредиторів... Якщо це дозволить уже за п'ять років, щоб наша економіка зростала на 4-5 чи на більше відсотків, – додаткові додаткові платежі не будуть значно обтяжувати державний бюджет", – заявила Яресько.
Міністр фінансів вважає, що підписана угода – найкраща, на яку лиш могла сподіватися Україна. При цім Наталія Яресько висловила подяку Верховній Раді за ухвалення закону про можливість оголошення мораторію на виплату боргів, котрий, за її словами, був "дуже потужним інструментом у переговорах".
Уряд планує скерувати вивільнені кошти (не всі списані мільярди, а ту частину, котру Україна зобов'язувалася виплатити у 2015 році) на зміцнення оборони держави та соціальні виплати. "Люди мають відчути, що ця реструктуризація, це списання боргів позначилося на кожному", – зазначив Яценюк.
27.08.2015