Odwrót rosjan nad Dniestrem.
Donoszą z Czerniowiec: Skutkiem zdobycia przyczółka mostowego Czernelica przez wojska austrjacko-węgierskie, musieli Rosjanie opuścić wszystkie swoje stanowiska po lewej stronie Dniestru. Wojska austrjackie zabrały dużo zapasów żywności i amunicji.
Nowa akcja pokojowa papieża.
Telegramy paryskie z Rzymu potwierdzają, że papież przygotowuje nową akcję pokojową. Tym razem prawdopodobnie zwróci się wprost do panujących. Kardynałowie i biskupi państw neutralnych rozpoczęli także akcję pokojową i naradzać się będą na osobnej konferencji nad możliwością rychłego zawarcia pokoju. Episkopat hiszpański zgodził się już na odbycie takiej konferencji.
Nowy kredyt 10-miljardowy w Niemczech.
W najbliższym czasie zbierze się parlament niemiecki, któremu rząd ma przedłożyć nowe żądanie kredytu 10 miljardów marek (13 miliardów koron).
Ameryka dla Polski.
"Dziennik Chicagowski" donosi, iż na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego Polskiej Rady Narodowej uchwalono wystać dalszych 8 tysięcy dolarów dla Polski, z tego 4 tysiące dla Generalnego Komitetu w Szwajcarji, a po 2 tysiące do ks. arcybiskupa Rakowskiego w Warszawie i do księcia biskupa Sapiehy w Krakowie.
Stowarzyszenia polskie w Ameryce północnej przysłały do Rotterdamu 500.000 marek i 400.000 funtów mięsa mrożonego dla rozdzielenia pomiędzy potrzebujących w okolicach Królestwa Polskiego, dotkniętych wojną.
Serbja i Grecja wobec czwórporozumienia.
W Kragujewaczu odbędzie się pod przewodnictwem następcy tronu rada koronna w sprawie ostatnich propozycji, poczynionych przez czwórporozumienie.
Wojska kolonjalne w Europie.
Prasa wloska zaznacza z wyrzutem, że powszechnie domagają się tego, ażeby murzyńskie wojska kolonjalne z Erytrei i z wybrzeża Somali użyte zostały w Europie.
Na granicy szwajcarsko-wloskiej.
Z Lugano donoszą, że w dniach ostatnich zaostrzono ponowinie kontrolę na granicy szwajc.-włoskiej, szczególnie kontrolę ruchu osobowego i z tego powodu ruch ten spadł do minimum. Wyjeżdżających do Włoch poddają ostrej kontroli osobistej i zatrzymują każdy znaleziony u nich kawałek papieru. Pomimo ścisłej kontroli przechodzi przez granicę mnóstwo dezerterów włoskich.
Żołnierze krążownika "India".
Bodel. (T. B. K.) Uratowani żołnierze z krążownika pomocniczego "India" zostali internowani w Elvegarde.
Pessymizm w Londynie.
Dzienniki paryskie "Gaulols", "Eclair" i "Petit Journal" zamieszczają sprawozdania z Londynu, podług których panuje tam pessymizm z tego powodu, że na froncie rosyjskim nastąpić mają wkrótce nowe niespodzianki. Panuje tam niezadowolenie z powodu sprawozdań wielkiego księcia, ponieważ donosił o zwycięstwach w okolicy Kowna i Rygi — a zaraz potem zarządził ewakuację Wilna. Z sprawozdań wojennych wnoszą, że Niemcy obsadzili już najważniejsze przestrzenie kolejowe, tak, że wkrótce oczekiwać należy upadku Rygi i Wilna.
Biuletyn jen. sztabu rosyjskiego.
Wiedeń. (T. B. K.) Wojenna kwatera prasowa ogłasza następujące sprawozdanie rosyjskiego sztabu jeneralnego, bez daty:
Na gościńcu prowadzącym do Rygi odparliśmy kolo rzeki Eckau nieprzyjacielskie ataki. W kierunku Dżwińsk—Poniewież nacieramy na cofającego się nieprzyjaciela. W kilku miejscowościach musieliśmy bagnetami wypierać stawiającego opór nieprzyjaciela. W nocy na 10. bm. ponowili Niemcy kolo Kowna zacięty szturm na nasze zachodnie fortyfikacje. Podczas kontrataku załogi trzy niemieckie bataliony zostały prawie zupełnie zniszczone. Wzięliśmy około 100 jeńców i zdobyliśmy karabin maszynowy. W kierunku Ostrołęka—-Różan—Pułtusk trwa dalej zacięta niemiecka olenzywa. Nasze wojska znajdują się w ciągłych walkach z nieprzyjacielem i stawiają mu na całym froncie od Narwi aż do Bugu zacięty opór. Podjęta przez Niemców na południową stronę Modlina ofenzywa zestała powstrzymaną przez nasze baterje. Na drodze od Wieprza w kierunku Łukowa i Włodawy odparły 10. bm. nasze wojska nieprzyjacielski atak. Postępujący z Chełmu w kierunku potoku Ucherka Niemcy zostali odparci. W okolicy Włodzimierza Wołyńskiego zagraża nasza kawaleria nieprzyjacielowi. Rozpoczęta nad Dniestrem w odcinku ujścia Strypy dnia 8. bm. walka trwała jeszcze cały następny dzień. Wojsko austTrO-węgierskie zaczęło znowu używać eksplodujących kul.
Popłoch w Piotrogrodzie.
Dzienniki rosyjskie podnosiły z naciskiem, że celem pochodu armii niemieckiej jest Piotrogród. Z powodu wywodu dzienników powstał popłoch, tak, że rosyjski sztab generalny widział się zmuszonym wydać uspokajające oświadczenie, w którem tłumaczy, że nieprzyjaciel, choćby nie wiedzieć jak był silny, nie może dotrzeć do Petersburga. Obfitująca w bagna gubernia pskowska stanowi nadzwyczajnie silną pozycje obronną. Budapeszteński "Pesti Hirlap" donosi z Bukaresztu: Wedle telegramu z Petersburga, panuje tam rozpaczliwy nastrój mimo upiększania sprawozdań o sytuacji przez rząd. Z przyjazdu licznych pociągów specjalnych z uciekającymi przed nieprzyjacielem władzami zachodnich i północno-zachodnich gubernji, widzi ludność, że u góry liczą się z dalej idącym naporem wroga.