Gimnastyka w szkołach ludowych lwowskich.

Według planu naukowego odbywa się nauka w każdej klasie szkoły ludowej raz w tygodniu przez 1 godzinę, a mianowicie tam, gdzie przy szkole znajduje się sala lub boisko ćwiczebne, gdzie zaś nie ma, ogranicza się nauka na ćwiczeniach wolnych, przeprowadzanych w klasie dwa razy w tygodniu po pól godziny. Prócz tego bywają zastosowane ćwiczenia wolne podczas przerw między godzinami po kilka minut. Jeśli przy szkole jest stosowne miejsce, wychodzi też dziatwa po godzinie 10. na 15 minut i zabawia się w gry towarzyskie. Każdy nauczyciel obowiązany jest sam w swej klasie udzielać nauki gimnastyki, chociaż często naukę tę powierzają praktykantom nauczycielskim. Przeglądnijmy obecnie szczegółowo sale i boiska szkół lwowskich:
1. Szkoła św. Anny męska i żeńska posiada wspólną salę i dwa odrębne boiska. Sala o powierzchni 128 kw. m. (15.33 m. dł., 8.36 m. szer., 4.70 m. wys.) jest zeszpeconą grubym murowanym filarem, stojącym w samym środku, który również jest walną zawadą w nauczaniu ćwiczeń wspólnych. Z przyrządów znajdują się w sali: dwie pary poręczy (w złym stanie), dwie drabiny mogące być pionowo, skośnie i poziomo ustawione, 6 pionowych żerdzi, 2 mostki, 2 pary stojaków, 2 materace, wywijadło i 35 lasek drewnianych. Na boisku dla chłopców jest ustawiona wspinalnia i 4 ramienny krążnik, na boisku dla dziewcząt nie ma żadnych przyrządów. W szkole męskiej udziela nauki w obu oddziałach III. і IV. klasy R. Kwiatkowski, członek grona nauczycielskiego lwowskiego "Sokoła", w innych klasach uczą gospodarze klas.
2. Szkoła im. Elżbiety męska i żeńska ma wspólną salę i wspólne boisko. Sala o powierzchni 98 kw. m. (11.77 m. dł., 7.50 m. szer., 5.10 m. wys.) posiada 1 drabinę, dającą się pionowo, skośnie i poziomo ustawić, 1 mostek, 1 parę stojaków, 1 materac i 60 lasek. Na boisku jest 4-ramienny krążnik i wspinalnia o 6 żerdziach. Naukę prowadzi Z. Łuszczyński, członek grona nauczycielskiego lwowskiego "Sokola".
3. Szkoła św. M. Magdaleny męska i żeńska ma wspólną salę i boisko. Sala o powierzchni 71.50 kw. m. (14.30 m. dł., 5 m. szer., 4.22 m. wys.) posiada 2 drabiny na szynach, 6 żerdzi, 2 mostki, 2 pary stojaków, 1 materac, 50 lasek. Na boisku krążnik 4-ramienny, 1 poręcze i wspinalnia. Nauki nie udziela nikt, a sala jest zastawioną ławkami i użytą na naukę śpiewu.
4. Szkoła sw. Antoniego męska i żeńska ma tylko wspólne boisko, a na niem krążnik 4-ramienny, 2 drabiny dające się pionowo i skośnie (poziomo nie) ustawić, 4 żerdzie, 1 mostek, 1 parę stojaków i 60 lasek. Nauki udziela Ig. Nowicki, członek lwowskiego "Sokoła".
5. Szkoła św. Marcina męska i żeńska ma wspólne boisko, a na niem krążnik i wspinalnię z 2 drabinami i żerdziami.
6. Szkoła św. Zofji inięszana ma boisko, ale bez wszelkich przyrządów i przyborów.
Następujące szkoły nie mają ani sali, ani boiska: 1. Szkoła im. Czackiego męska i żeńska, 2. Szkoła im. Konarskiego męska i żeńska. 3. Szkoła im. Piramowicza męska i żeńska. 4. Szkoła im. Szaszkiewicza męska i żeńska. 5. Szkoła im. Zimorowicza męska. 6. Szkoła im. Staszica żeńska. 7. Szkoła na pasiekach mięszana.
Są to braki uderzające, którym jako podniesionym ze strony fachowej, bo w Przewodniku gimnastycznym zaradzić będzie obowiązkiem reprezentacji miasta, zwłaszcza przy budowie nowych szkół. Na razie przez utworzenie kursów, praktyczno-teoretycznych dla nauczycieli starano się wytworzyć przedewszystkiem zastęp uzdolnionych instruktorów.

10.06.1890

До теми