Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила про кінець епідемії Еболи в Ліберії. Епідемія, однак, далі триває у сусідніх Ґвінеї та Сьєрра-Леоне.
Ліберія — перша з трьох найбільше постраждалих від лихоманки Ебола країн, яку оголосили вільною від хвороби. Про це 9 травня заявили чиновники Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ). Отже, епідемії хвороби в Ліберії, яка тривала 9 місяців, нарешті настав кінець. Проте вона й далі забирає людські життя у сусідніх Сьєрра-Леоне та Ґвінеї. Тож у ВООЗ застерігають: ще зарано втрачати пильність, а можливість майбутніх спалахів Еболи залишається дуже високою.
«Оголошення про кінець Еболи в Ліберії є вислідом невтомної праці усіх ліберійців та їх ґлобальних партнерів. Їм вдалося перемогти цю жахливу хворобу», — сказав Раджеш Панджабі, виконавчий директор неприбуткової організації Last Mile Health, що працює в Монровії та Бостоні. — Зупинення Еболи — це, безумовно, великий результат, однак залишається ще багато роботи. Головне завдання — в тому, як зміцнити ліберійську систему охорони здоров'я, щоб такі епідемії не повторилися в майбутньому».
Остання людина, яка в Ліберії заразилася Еболою, померла 27 березня, а наступного дня її поховали. Відтоді минуло 42 дні, або два максимальні інкубаційні періоди гарячки Ебола. Це саме той період, який використовує ВООЗ, щоб оголосити про кінець епідемії.
Крім того, можна говорити й про наближення кінця епідемії загалом у Західній Африці. За останній тиждень, скажімо, у Ґвінеї та Сьєрра-Леоне оголосили лише про 9 нових випадків хвороби. Це величезний проґрес. Минулого року, коли Ебола була на піку, кожного тижня оголошували про сотні нових випадків.
Сьогодні епідемія географічно локалізована. У 2014 р. вона поширювалась, наче лісова пожежа. Нині від неї залишилось лише кілька тліючих жарин: у префектурі Forécariah у Західній Ґвінеї, в сусідньому реґіоні Камбіа у Сьєрра-Леоне, а також навколо столиці Сьєрра-Леоне м. Фрітаун. Команди медиків, які борються з епідемією, тепер можуть сфокусувати свої зусилля на цих невеликих ділянках.
Причини для перестороги, однак, й досі залишаються. Forécariah — великий реґіон, а його кордони дуже розмиті, тож завжди існує ризик, що заражені люди поширюватимуть вірус на інші реґіони. Крім того, зараз триває сезон дощів. Ґрунтові дороги скоро перетворяться на багнюку, тож контролювати далекі села стане набагато важче.
Однак найбільша причина перестороги полягає в тому, що більшість нещодавніх жертв Еболи не мали контактів з раніше зараженими індивідами. Це свідчить про те, що досі існують невизначені канали поширення хвороби. Як повідомляють у ВООЗ, «можливість повторних випадків у наступні кілька тижнів залишається досить високою».
Якщо Ґвінея та Сьєрра-Леоне подолають ці виклики й складуть Ліберії компанію, тобто також будуть оголошені вільними від Еболи, настане час для скрупульозного вивчення причин та наслідків епідемії. Вже очевидно, що ґлобальна система реагування на епідемії продемонструвала суттєві хиби.
Висновок: треба вчитися на усіх помилках, які відкрила Ебола. Брюс Ойлард, який очолює відділ реагування на епідемію цієї недуги ВООЗ, слушно зазначив: «Ебола на стала винятком. Ебола стала прецедентом».
Liberia is declared Ebola free
Nature, 9/05/2015
Зреферував Євген Ланюк
11.05.2015