Маріанська впадина, що у західній частині Тихого океану неподалік о. Гуам, – найглибше місце на Землі. У її найглибшій точці – безодні Челенджера – за всю історію побували лише чотири дослідницькі апарати і всього троє людей: у 1960 р. на батискафі «Трієст» туди спустилися Жак Пікар і Дон Волш, а вдруге її досягнув голлівудський режисер Девід Кемерон на батискафі DeepSea Challenger у 2012 р. Цьогоріч у найглибшій частині світового океану побувала наукова експедиція на дослідницькому судні «Фалькор». Обстеживши дно, рельєф і екосистему Маріанської впадини, екпедиція виявила на її екстремальних глибинах великі колонії живих організмів, серед яких – і невідомі науці. Крім того, вона встановила декілька світових рекордів, зокрема підняла на поверхню зразки породи з найбільшої глибини, а також сфотографувала на рекордній глибині рибину.
Судно «Фалькор» належить Інституту океанічних досліджень Шмідта. Керували місією океанологи Джеф Драйзен та Петі Фраєр з Гавайського університету. Основне завдання місії – обстежити акваторію Маріанської впадини за допомогою п’яти глибоководних зондів, здатних працювати на глибинах від 5000 до 10600 м. Окрім дослідження дна найглибшої частини світового океану, вчені поставили перед собою ширші завдання, а саме – вивчити взаємодію між біологічними і геологічними процесами на екстремальних глибинах вздовж усієї впадини. Як пояснює Дж. Драйзен, «у попередніх дослідженнях вчені намагалися передусім обстежити дно Маріанської впадини, однак з екологічного погляду це дуже обмежений підхід. Це те саме, що скласти уявлення про гору, лише побувавши на її вершині». Результати дослідження дають змогу відповісти на важливі запитання, що стосуються найбільшого і водночас найменш дослідженого природного середовища на планеті. Також науковці сподіваються, що ці результати зможуть пролити світло на те, як живі організми адаптуються до екстремальних тиску та температури на глибинах. Вчених також цікавить, скільки вуглецю з атмосфери сягає таких значних глибин та як він впливає там на ланцюжок харчування.
Науковці відкрили нові види тварин, які вказують на фізіологічні особливості адаптації живих організм до високого тиску. Зокрема, вони побили рекорд глибини, на якій вдалося сфотографувати рибу. На глибині 8143 м. роботизований зонд зафіксував цілу колонію невідомого виду риб роду ліпарисових. Білі, прозорі риби з великими, схожими на крила плавцями, та в’юнким, конусоподібним хвостом ковзали над самісінським дном. Як прокоментував результати експедиції один з її учасників, Др. Алан Джеймсон, «через стільки нових знахідок та побитих рекордів виникає відчуття, що ми знаходимось в авангарді морської науки».
Крім того, експедиція зібрала найглибші зразки породи, які є джерелом цінної інформації про геологію дна Маріанської западини. Порода має вулканічне походження і потрапила на дно впадини унаслідок древніх вулканічних вивержень.
Венді Шмідт, співзасновник і віце-президент Океанічного інституту Шмідта, назвала результати місії значним успіхом: «Дуже рідко перед дослідниками відкривається цілісна панорама унікального глибоководного середовища. Питання, на які зможуть відповісти учасники цієї місії, прокладуть шлях до кращого розуміння глибоководного середовища, яке також не позбавлене впливу людської діяльності».
New species found in the deepest trench on Earth
Джерело: Science Daily, 20/12/2014
Зреферував Євген Ланюк
22.12.2014