Вчені стверджують, що на океанічному дні між Мадагаскаром та Індією виявили затонулі рештки стародавнього мікроконтиненту.
Докази його існування знайшли методом геологічного аналізу порід на Маврикію, острові вулканічного походження на 900 км східніше Мадагаскару. Вік найдавніших базальтових відкладень Маврикію налічує близько 8,9 млн. років, - стверджує геолог з Університету Осло Бйорн Ямтвайт (Bjørn Jamtveit). Геологічно це дуже молоді породи. Однак проаналізувавши прибережний пісок з острова, Ямтвайт виявив в ньому кристали циркону – мінералу на основі рідкісного тугоплавкого металу цирконію, що зустрічається лише в магматичних гірських породах. Циркон – надзвичайно стійкий до ерозії та хімічних впливів, що робить його одним з найдавніших мінералів в історії нашої планети. Вік цирконових кристалів, виявлених Ямтвайтом, коливається від 660 млн до 1,97 млрд років.
Науковці вважають, що циркон міг попасти на Маврикій разом з континентальною корою з океанічного дна. Геологічно недавні виверження вулканів підняли кору, з якої згодом «вивітрилися» кристали циркону. Аналіз гравітаційного поля Землі, до речі, показує, що континентальна кора в районі Маврикію значно товстіша і становить 25-30 км замість звичних 5-10 км.
Цирконові кристали, які вказують на древні магматичні породи, та аномалії континентальної кори свідчать про те, що колись в Індійському океані існувала суша, приблизно втричі більша за острів Крит. Вчені вже назвали затонулий континент Маврицією (Mauritia).Вони припускають, що Мавриція відкололась від Мадагаскару, коли тектонічний рифтогенез заставив Індійський субконтинент мандрувати на північний схід мільйони років тому. Подальше випрямлення та потоншення кори "потягнуло" древній континент на дно.
Бйорн Ямтвайт та його команда вручну збирали зразки піску на Маврикію замість того, щоб дробити місцеві породи, адже цирконові кристали, що могли потрапити в інструменти з попередніх досліджень, могли б знівелювати результати дослідження. Оскільки найближче оголення порід циркону виявлене аж на Мадагаскарі (за багато кілометрів морем), дослідники відкидають можливість їх штучного занесення на Маврикій.
«Континенти-привиди», подібні на Маврицію, за припущенням вчених, могли існувати і в басейнах інших океанів. Виявити їх зможе лише ретельний аналіз океанічного дна, включно з геохімічним аналізом порід.
25.02.2013