Сонячне світло запобігає серцево-судинним хворобам

Сонце добре не лише для душі, але й для кровоносних судин. УФ-випромінювання робить вени еластичнішими й знижує кров'яний тиск, - таких висновків дійшли одночасно дві команди дослідників.

 

 

Сонячні промені знижують ризик розвитку серцево-судинних захворювань.

 

Серцево-судинні захворювання відносять до «хвороб достатку». В розвинених країнах це – найпоширеніша причина смерті. Серцево-судинні захворювання найчастіше загострюються взимку, а також частішають зі збільшенням відстані від екватора –  тобто якось пов’язані з сонячним світлом. Чому – досі достеменно пояснити не могли. 

 

Також типовим для них є дефіцит вітаміну D, який синтезується завдяки ультрафіолетовому випромінюванню. Раніше дослідження показали, що між дефіцитом вітаміну D й серцево-судинними захворюваннями існує безпосередній зв’язок.

 

Природу цього зв’язку пояснили фізіологи Олена Андрухова та Світлана Славіч з Ветеринарного університету у Відні. Вони детально дослідили, які наслідки для судин має дефіцит вітаміну D. Зазвичай вітамін D зв'язується із специфічними рецепторами поза клітиною, а тоді транспортується до клітини. Там вітамінно-рецепторний комплекс виконує різні завдання, активуючи низку генів.

 

Андрухова та Славіч провели експеримент, під час якого блокували цей процес у мишей: піддослідних тварин генетично змінили у такий спосіб, що вітамін D у їхньому організмі не міг зв'язуватися з рецептором. Як наслідок, судини тварин швидко втрачали свою еластичність. Дослідниці пов'язують це з впливом вітаміну на фермент, що стимулює вироблення оксиду азоту (ІІ), який, своєю чергою, гарантує розслаблення м’язів. «За умови нестачі оксиду азоту, судини стають менш гнучкими, – пояснює Андрухова. – Зрештою, це призводить до підвищення кров'яного тиску та інших хвороб системи кровообігу».

 

Аналогічного висновку дійшли Мартін Філіш і Річард Уеллер з Великобританії: британські вчені працювали не лише з мишами, але й з людьми. Вони опромінили передпліччя добровольців ультрафіолетовим світлом діапазону UVA у кількості, що відповідає приблизно півгодинному перебуванню під сонячним світлом. В результаті учені зафіксували поліпшення кровообігу й пониження кров'яного тиску в опроміненій області тіла. 

 

Таким чином, щоб уникнути ризику розвитку серцево-судинних захворювань, слід частіше підставляти своє тіло сонячним променям. При цьому, зрозуміло, не зловживаючи, адже надмірні сонячні ванни призводять до цілої низки недуг, особливо шкірних. 

31.01.2014

До теми